پنجشنبه، 10 مهر 1399 | 2020 Thursday 01 ,October  

نگاه ایران: کاروانسرای شاه عباسی معروف به کاروانسرای لات به عنوان یکی از پادگان های روس در گیلان با حضور استاندار این استان در منطقه امامزاده هاشم همجوار با آزاد راه رشت ـ قزوین برای پذیرایی از مهمانان نوروزی به صورت آزمایشی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، رضا علیزاده  پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح کاروانسرای شاه عباسی لات اظهار کرد: کاروانسرای لات در مسیر جاده اصلی ارتباطی شمال کشور به تهران و در نزدیکی شهر رشت و منطقه سراوان واقع شده است.

رضا علیزاده با بیان اینکه کاروانسرای قدیمی معروف به کاروانسرای لات همجوار با آزادراه رشت ـ قزوین است، افزود: کاروانسرای لات در نزدیکی منطقه زیارتی و سیاحتی امامزاده هاشم (ع) قرار دارد.

وی ادامه داد: کاروانسرای لات با توجه به ویژگی های معماری و موقعیت مکانی بنا، به بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع دستی تبدیل می شود.

این مسئول، کاروانسرای شاه عباسی لات را مربوط به دوره صفوی دانست و تصریح کرد: کاورانسرای لات یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده به دستور شاه عباس است.

وی با بیان اینکه کاروانسرای لات در زمان قاجار در حد تخریب بود، گفت: این مکان توسط منوچهرخان معتمد الدوله برای نخستین بار مرمت و بازسازی شده است.

به گفته علیزاده، کاورانسرای لات در جنگ جهانی اول با پیشروی قشون روس به شمال کشور و تسلط بر منطقه سراوان به یکی از پادگان های روس ها تبدیل شد و از این رو خسارت بسیاری به بنا وارد آمده است.

وی اضافه کرد: کاروانسرای لات پس از اتمام جنگ جهانی اول توسط اهالی محل به یکی از مراکز مذهبی برای عزاداری و تعزیه خوانی در شمال و منطقه گیلان تبدیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه بنای مذکور در مدت سه دهه متروکه و بدون استفاده بود، یادآور شد: خسارت های وارده به کاروانسرای لات غیر قابل جبران تلقی می شد.

وی متذکر شد: کاروانسرای لات در نیمه دوم سال 94 توسط سرمایه گذار بخش خصوصی حسین علی سامانی پارسا بازسازی، مرمت و احیا شد و با کاربری اقامتی، پذیرایی و گردشگری، پذیرای مهمانان داخلی و خارجی است.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code