| چهارشنبه، 26 مرداد 1401
شهری با خانه ها و عمارت های قدیمی فراموش شده:
       کد خبر: 36313

نگاه ایران: رشت از سال 1003 هجری قمری به فرمان شاه عباس صفوی به عنوان مرکز گیلان انتخاب شد و دارای محله های زیبا و قدیمی زیادی است.

ساغری سازان، دباغیان، خمیران زاهدان، خواهر امام صیقلان و... از جمله محله های قدیمی رشت محسوب می شوند که هر کدام به مشاغل قدیمی ساکنان آن اشاره دارد.

رشت حدود 109 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن بالغ بر 700 هزار نفر بوده که این در برخی روزها به بیش از یک میلیون نفر می رسد.

جاذبه های مذهبی رشت شامل بقعه متبرکه فاطمه اخری خواهر گرامی امام رضا (ع) در محله ای به نام خواهر امام است.

دانای علی مرقد مطهر عارفی وارسته و پرهیزکار است که محبانش او را با نام دانای علی می شناسند و کرامات زیادی دارد.

آقا سید عباس و سید اسماعیل آرامگاه دو تن از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده که مرقد آنها در محله ساغری سازان و مسجدی موسوم به همین نام است.

مسجد صفی نیز یکی از قدیمی ترین مساجد رشت است که در دوره صفویه ساخته شده و در محله ای به همین نام قرار دارد و وجه تسمیه این مسجد به محمدمیرزا معروف به صفی میرزا پسر بزرگ شاه عباس بوده که به فرمان پدر خود در محل نزدیک به این مسجد کشته شد.

مسجد حاج صمدخان نیز در اواخر دوره قاجاریه در محله باقرآباد توسط حاج صمدخان شیروانی ساخته شده است.

 

چهارشنبه سوری رشت (18)

 

جاذبه های تاریخی رشت نیز شامل خانه میرزا کوچک و متعلق به پدر میرزا کوچک بوده که یک هزار و 120 متر مربع مساحت دارد و از حیاطی وسیع که تا پشت تکیه مستوفی امتداد دارد، برخوردار است، آرامگاه میرزا کوچک نیز در محله سلیمان داراب قرار دارد و یکی از مکان های دیدنی محسوب می شود.

میدان شهرداری رشت نیز یکی از جاذبه های تاریخی است و این مجموعه با برج ساعت، ساختمان اداره پست و هتل ایران ترکیب زیبایی از معماری اوایل قرن بیستم را به نمایش می گذارد که جذابیت خاصی دارد.

موزه رشت، خانه فرهنگ و هنر، بازار بزرگ، کاروانسراها، کتابخانه ملی از جمله جاذبه های فرهنگی شهر رشت است.

عمارت کلاه فرنگی، خانه ابریشمی، خانه قدیری و عمارت شورای اسلامی شهر رشت از جمله مناطق دیدنی خانه های قدیمی در رشت است.

 

Rasht-shora

موزه میراث روستایی گیلان که در نوع خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی منحصر به فرد است، با مساحت 260 هکتار در منطقه جنگلی سراوان واقع در 18 کیلومتری جاده رشت ـ تهران قرار دارد که میراث معنوی روستایی گیلان را به نمایش می گذارد و یکی از نقاط دیدنی رشت است.

بوستان کشاورزی، بوستان دانشجو، بوستان ملت، بوستان سیمرغ، پارک قدس، پارک سبزه میدان و... از دیگر نقاط دیدنی شهر رشت است.

 3-747x498

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code