یکشنبه، 09 آذر 1399 | 2020 Sunday 29 ,November  
کلیات لایحه دودوازدهم بودجه سال ۹۵ به تصویب مجلس رسید
نگاه ایران: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه در صورت تصویب بودجه تا هفته سوم فروردین نیازی به لایحه چند دوازدهم نیست گفت که به دلیل مشخص نشدن تکلیف برجام دولت به رغم آماده شدن مقدمات بودجه نتوانست لایحه را در موعد مقرر به مجلس تقدیم کند. محمد باقر نوبخت در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس و در جریان بررسی لایحه دو فوریتی بررسی دو دوازدهم بودجه ۹۵ گفت: در زمان معرفی اعضای هیات دولت جلسه ای در مجلس تشکیل و توافق شد که دولت طبق آیین نامه داخلی مجلس قبل از ۱۵ آذر ماه هر سال لایحه بودجه را تقدیم کند که این توافق برای بودجه های ۹۳ و ۹۴ اجرایی شد. وی افزود: در زمان بررسی لایحه بودجه ۹۵ برای اینکه چنین رعایت زمانی صورت گیرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در آبان ماه لایحه بودجه ۹۵ را تهیه کرد تا دولت بتواند تا ۱۵ آذر و طبق آیین نامه آن را به مجلس تقدیم کند. نوبخت خاطر نشان کرد: از طرف دیگر یکی از مسائل مهم در بودجه پیش بینی منابع است که منابع بودجه ۹۵ همچون بودجه های قبلی از محل مالیات ها، نفت و اوراق مالی پیش بینی شده بود اما از آنجایی که مساله نفت و وابستگی اش به برجام و رفع تحریم ها ارتباط داشت و سیاست نظام این بود که به هیچ وجه بر اساس توافق صورت گرفته تا زمانی که طرف مقابل اقداماتش را انجام دهد برجام را قطعی تلقی نکند، نمی توانستیم لایحه بودجه را به رقم آماده شدن مقدمات همچون سنوات گذشته در ۱۵ آذر تقدیم کنیم. معاون رئیس جمهور ادامه داد: در این شرایط و به محض اجرایی و عملیاتی شدن برجام رئیس جمهور فردای آن روز لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد که در اینجا لازم است از هیات رئیسه کمیسیون تلفیق و برنامه قدردانی کنم که در دوران انتخابات و بعد از آن فرصت کافی برای رسیدگی به این لایحه را اختصاص دادند تا این لایحه حتی قبل از پایان سال مصوب شود و لایحه بودجه نیز در هفته سوم اسفند به تصویب مجلس برسد. وی با قدردانی از کمیسیون تلفیق بودجه برای تشکیل جلسات بلافاصله بعد از انتخابات و به دنبال آن تصویب کلیات و اتمام بررسی درآمد ها و ورود به بررسی هزینه ها گفت: انتظار می رود که در آینده نزدیک لایحه بودجه ۹۵ به صورت قانون به دولت ابلاغ شود. پیش بینی ما این است که اگر بودجه ۹۵ تا هفته سوم فروردین به دولت ابلاغ شود دیگر نیازی به لایحه چند دوازدهم نیست. نوبخت در عین حال گفت: با این وجود برای اطمینان از رعایت قانون دولت لایحه دو دوازدهم را به مجلس تقدیم کرد تا دولت اجازه داشته باشد در دو ماهه اول سال ۹۵ در سقف بودجه ۹۴ بر اساس فرایند بودجه کار ها را عملیاتی کند. با این روش می توان به گونه ای پرداخت ها و دریافت ها را طبق قانون عملیاتی کرد و مبنای عمل قرار گیرد.
 
کلیات لایحه دودوازدهم بودجه سال ۹۵ به تصویب رسید
پس از اظهارات محمدباقر نوبخت نمایندگان مردم در خانه ملت، پس از موافقت با دوفوریت لایحه دودوازدهم بودجه سال ۹۵، کلیات آن را نیز به تصویب رساندند.

گفتنی است نمایندگان در ابتدا با 159 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در مجلس دو فوریت لایحه دودوازدهم بودجه سال 95 را به تصویب رساندند.

دکتر لاریجانی بعد از تصویب دوفوریت لایحه مذکور گفت: بر اساس ماده 188 آیین نامه داخلی مجلس، باید کلیات آن نیز به تصویب برسد و لذا ضروری است که این کلیات رای گیری و جزئیات آن به جلسه بعدی موکول شود. بنابرابن نمایندگان نیز باید امروز درباره کلیات این لایحه تصمیم گیری کنند.

همچنین نمایندگان با 160 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در مجلس کلیات لایحه مذکور را تصویب کردند.

براساس این گزارش موافقان و مخالفان لایحه مذکور قبل از رأی گیری دو فوریت آن دیدگاههای خود را مطرح کردند.

براین اساس ایرج عبدی در مخالفت با دو فوریت لایحه دو دوازدهم بودجه 95 افزود: کشور برای 6 ماهه اول سال قانون بودجه لازم ندارد چرا که می تواند براساس بودجه سال گذشته کشور را اداره کند.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نیاز به دو فوریت لایحه مذکور وجود ندارد و اگر تصویب شود دولت دیگر عجله ای برای تصویب کل لایحه بودجه ندارد.

در ادامه محمدقسیم عثمانی در موافقت با دو فوریت لایحه مذکور افزود: کشور برای سال آینده نیاز به قانون بودجه دارد و اینکه گفته می شود کشور برای 6 ماهه اول سال قانون بودجه نمی خواهد نادرست است چرا که شاید برای اعتبارات عمرانی مشکلی وجود نداشته باشد اما برای اعتبارات جاری با مشکل روبرو خواهیم شد. لذا دولت اجازه ای برای پرداختی های خود بدون پشتوانه قانونی ندارد.

علیرضا محجوب در مخالفت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: صدر مسائل مالی کشور و بودجه آن انضباط مالی است که در قانون اساسی با استناد به اصول 54 و 55 و 56 آن، هر ردیفی برای اعتبارات پیش بینی کنیم نیاز است که در جای خود هزینه شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: بودجه تنخواه گردان، بودجه نیست و راهی است که آیین نامه برای شرایط اضطرار و خاص پیش بینی کرده است در حالی که ما نه در شرایط اضطرار قرار داشتیم و نه در شرایط خاص، به نظر می رسید که کمیسیون تلفیق نیز باید جلسات سه شیفته ای برگزار می کرد تا لایحه بودجه را هر چه سریعتر به نتیجه می رساند.

هادی قوامی نیز در موافقت با دو فوریت لایحه مذکور تأکید کرد: بودجه مهمترین سند مالی کشور است و تهیه و تنظیم لایحه بودجه از اساسی ترین مراحل آن به شمار می رود بدون شک اگر این دو دوازدهم تصویب نشود به کشور خسارت وارد می شود لذا دو فوریت آن امری مهم و ضروری به شمار می رود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code