| پنجشنبه، 03 تیر 1400
کدام جناح کرسی بیشتری کسب کرد؟
       کد خبر: 33316
نگاه ایران: در روزهای گذشته تحلیل های متفاوتی درباره مجلس دهم و ترکیب احتمالی آن در رسانه ها منتشر شد؛ در این میان رسانه های اصولگرا مدعی بودند که رای تهرانی ها به خاطر دور شدن مردم تهران از ارزش های انقلابی بوده است و در همه شهرهای دیگر اصولگرایان پیروز انتخابات شده اند.

در مجلس شورای اسلامی نمایندگان شهرهای بزرگ عموما بیرق جریان های سیاسی کشور را بر دوش دارند و نمایندگان شهرهای کوچک به دنبال مطالبات محلی و منطقه ای هستند و در مناسبات سیاسی حضور کمرنگ تری دارند، البته این امر استثناهای فراوانی دارد؛ چنانچه کامران، نماینده مجلس نهم از اصفهان همواره توجه ویژه به مطالبات محلی مردم اصفهان داشته است یا کاظم جلالی نیز تبدیل به یکی از رهبران جریان سیاسی نزدیک به لاریجانی شد.

در این گزارش وضعیت انتخابات در هشت کلانشهر ایران که جمعیت بالای یک میلیون نفر دارند مورد بررسی قرار گرفته است.

تهران: پیروزی قاطع اصلاح طلبان

نتایج شهر تهران در تاریخ این شهر بی سابقه بود و برای اولین بار در تاریخ انقلاب تمامی افراد حاضر در یک لیست انتخاباتی راهی مجلس شورای اسلامی شدند. نه غلامعلی حداد عادل که سابقه ریاست مجلس را دارد و نه بذرپاش و شهاب الدین صدر که تمامی درخت های تهران را با پوسترهای خود آراسته بودند و نه ابوترابی و و آل اسحاق که از چهره های معتدل لیست اصولگرایان بودند راهی به لیست نمایندگان مجلس دهم پیدا نکردند. نتایج انتخابات تهران تشکیل قوی ترین فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس را بعد از مجلس هفتم نوید می دهد.

مشهد: همچنان پایتخت اصولگرایان

نزدیک یک سال است که مشهد به کانون جلسات وحدت اصولگرایان تبدیل شده بود و در انتخابات مجلس نیز شیرین ترین نتیجه در مشهد اتفاق افتاد و اصولگرایان هر پنج صندلی انتخابات مجلس را به خود اختصاص دادند. در ترکیب جدید نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی رضا شیرا ن خراسانی جایگزین سیدهاشم بنی هاشمی شده است.

اصفهان: شکست پدرخوانده ها از بانوان جوان

در حالی که بسیاری مردم اصفهان اعتقاد داشتند زوج کامران و اخوان در صدر نمایندگان اصفهان به مجلس راه خواهند یافت و از میان سه نماینده باقی مانده نیز رقابت بین گروه های مختلف اصولگرا خواهد بود، سه اصلاح طلب در کنار دو اصولگرا نمایندگان اصفهان را در مجلس آینده تشکیل دادند. اگر از فولادگر که گزینه مشترک بین فهرست اصولگرایان و صدای ملت بود صرف نظر کنیم، دو زن جوان معادلات سیاسی اصفهان را به هم زدند و اجازه ندادند گزینه هایی مثل مقتدایی و کامران، دوران نمایندگی خود را تکرار کنند.  سالک، سرلیست فهرست اصولگرایان با اختلافی ناپلئونی در آخرین خانه ممکن نمایندگان برای ورود به پارلمان دوران نمایندگی خود را تمدید کرد تا جبهه پایداری در اصفهان نیز نماینده داشته باشد.

کرج: اصلاح طلبانی که دیر رسیدند!

شهر کرج با اینکه چهارمین شهر پرجمعیت ایران است اما تنها دو نماینده در مجلس دارد. یعنی برابر با تعداد نمایندگان ملایر  یا تعداد نمایندگان بروجرد و از این نظر مظلوم ترین شهر ایران است. همین جمعیت زیاد موجب شد بیشترین نامزد به نسبت تعداد نماینده در این استان ثبت شود.

اصولگرایان در تردید بین گزینه های متعدد تایید صلاحیت شده لیست انتخاباتی در کرج منتشر نکردند و اصلاح طلبان نیز با رد صلاحیت بسیاری چهره های اصلی، خیلی دیر وارد عرصه انتخابات شدند. در نهایت یک چهره مستقل و یک اصولگرا به مجلس راه یافتند و دو اصلاح طلب سوم و چهارم شدند و پشت دروازه های پارلمان باقی ماندند.

تبریز: به امید آینده

تا همینجا وزن رای اصلاح طلبان در تبریز از وزن اصولگرایان بیشتر بوده است. در دور اول انتخابات برای انتخاب شش نماینده تبریز یک چهره اصلاح طلب، مسعود پزشکیان، اول شد و استاندار احمدی نژاد، در جایگاه دوم قرار گرفت. در دور دوم انتخابات برای انتخاب چهار نماینده دیگر تبریز چهار اصلاح طلب در عرصه انتخابات حضور دارند و با سه چهره اصولگرا و یک چهره مستقل رقابت خواهند کرد.

شیراز: پیروزی نا تمام اصلاح طلبان

به گزارش خبرنگار ایلنا، لیست امید در شیراز نیز مانند تهران بر بال موفقیت سوار بود و هزاران رای را به سبد اصلاح طلبان آورد و حتی حضور چهره ای مانند فریدون عباسی در لیست اصولگرایان و رد صلاحیت دکتر مصطفی معین نیز نتوانست کمکی به حال اصولگرایان داشته باشد. در دور اول انتخابات در شیراز سه چهره اصلاح طلب در صدر منتخبین مردم قرار گرفتند و راهی بهارستان شدند و نفر چهارم که به کف بیست و پنج درصدی رای نرسیده بود منتظر نتایج دور دوم و رقابت با رقیب اصولگرا خواهد ماند.

اهواز: پیروزی اصلاح طلبان بدون کف رای!

در انتخابات اهواز اصلاح طلبان بر صدر جدول انتخاباتی مردم این شهر نشستند اما در گرفتن کف رای بیست و پنج درصدی ناکام ماندند تا در دور دوم با دو رقیب اصولگرا و یک رقیب مستقل رقابت کنند. این در حالی است که یکی دیگر از اصولگرایان راه یافته به دور دوم نیز مورد حمایت برخی لیست های دست چندم اصلاح طلب مثل صدای ملت و اعتدال و توسعه هم بود.

قم: اصولگرایان علیه آقای رئیس

تندروهای شهر قم برنامه ریزی مفصلی کرده بودند تا نام لاریجانی را از فهرست اصولگرایان قم حذف کنند. با وجود اینکه حمله با مهر و کفش به رئیس مجلس در حرم حضرت معصومه بارها از سوی گروه های مختلف محکوم شده بود اما همه می دانستند عمر مفید لاریجانی برای اصولگرایان تندرو تمام شده است و در این انتخابات نیز همه اصولگرایان متحد شدند تا لاریجانی را از لیست شهر قم حذف کنند.

در بررسی نتایج شهر قم، لاریجانی که بارها تاکید کرده به صورت مستقل نامزد شده و در لیست اصولگرایان قرار نداشت در میان مستقل ها قرار گرفته است.

دور+دوم+1

دور+دوم+2

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code