| سه شنبه، 08 فروردین 1402
سخنگوی وزارت خارجه:
       کد خبر: 29660

نگاه ایران: حسین جابری انصاری در پاسخ به پرسش رسانه های گروهی درباره ایفای نقش حفاظت منافع از سوی سوئیس در روابط ایران و عربستان اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در رایزنی های دیپلماتیک خود با دولت سوئیس از این کشور خواسته بود حفاظت از منافع ایران در عربستان را برعهده گیرد.

وی ادامه داد: دولت سوئیس نیز ضمن اعلام آمادگی برای ایفای این نقش، نهایی شدن آن را منوط به رایزنی با عربستان کرده بود. اینک با درخواست مشابه عربستان از سوئیس برای ایفای این نقش، سوئیس پس از انجام ترتیبات دیپلماتیک لازم، رسما حفاظت از منافع ایران در ریاض و حفاظت از منافع عربستان در تهران را بر عهده خواهد گرفت.

وزیر خارجه سوئیس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای عربستانی اش در ریاض از طرف های ذی ربط در پرونده یمن و سوریه خواست تا هرچه سریعتر به درگیری ها در این دو کشور پایان داده و آتش جنگ در سوریه و یمن را خاموش کنند.

دیدیه بورک هالتر، وزیر خارجه سوئیس در این کنفرانس خبری که در ریاض برگزار شد، گفت: این اولین دیدار ما با یکدیگر است و من قبل از همه چیز از عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان تشکر می کنم. دیدار ما درباره مسائل مشترک و پاره ای از موضوعات منطقه ای بود و نتایج مثبتی داشت. من با چند پیام به ریاض آمده ام که یکی از آنها تقویت روابط دیپلماتیک و دو جانبه است. عربستان و سوئیس از 60 سال قبل با یکدیگر روابط دیپلماتیک دارند، ما منافع مشترک گسترده ای داریم و در دیدارمان با الجبیر درباره مسائل مختلفی رایزنی کردیم. درباره بحران سوریه و یمن نیز وزیر خارجه سوئیس تاکید کرد: من از طرف های ذی ربط درباره بحران یمن و سوریه می خواهم برای خاموش کردن آتش جنگ در این دو کشور و رساندن کمک ها به نیازمندان تلاش کنند. الجبیر نیز با بیان اینکه در دیدارش با وزیر خارجه سوئیس درخصوص اوضاع منطقه، بحران سوریه، یمن و تحولات کلی جهان گفت وگو کرده اعلام کرد: از این پس سوئیس مسئول اداره سفارت عربستان در ایران و حافظ منافع ما خواهد بود و تسهیل ورود حجاج ایرانی به عربستان را عهده دار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code