| یکشنبه، 07 آذر 1400
نگاه ایران:رئیس گروه مطالعات اجتماعی و عضو هیأت علمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: بحث خانواده آقای هاشمی، از این جنبه که به صورت داستان و تلفیقی طراحی شده بود، کار ابتکاری بود اما چند نکته وجود داشت.

ناهید فلاحیان رئیس گروه مطالعات اجتماعی و عضو هیأت علمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص تغییر کتاب مطالعات اجتماعی پایه سوم دبستان و حذف کامل داستان خانواده آقای هاشمی از این کتاب، اظهار داشت: آن کتاب را آقای دکتر حداد عادل نوشته بودند و ما برای جایگزینی کتاب جدید از ایشان اجازه گرفتیم و حتی کتاب جدید را برایشان فرستادیم و ایشان هم کتاب جدید را تأیید نموده حتی از آن تعریف کرد و گفت «کتاب خوبی است».

وی ادامه داد: به طور کلی هر کتاب درسی عمر مفیدی دارد و با توجه به شتاب تحولات و تغییرات اجتماعی و دگرگونی نیاز ها، کتاب های درسی باید بازنگری یا تجدید تألیف شوند بر همین راستا، کتاب مطالعات سوم یعنی داستان خانواده آقای هاشمی نیز که چند دهه در این پایه تدریس شده است، مستثنی نیست، البته این کتاب یک بار در سال 82 تجدید نظر و به روز شده بود و تغییرات نیز به تأیید مولف محترم آن رسیده بود.

 

 

 فلاحیان افزود: بحث خانواده آقای هاشمی، از این جنبه که به صورت داستان و تلفیقی طراحی شده بود،  کار نو بود و ابتکاری بود که آقای حدادعادل به خرج داده بود و در آن زمان این ابتکار خیلی جالب بود اما چند نکته وجود داشت.

وی توضیح داد: اول اینکه چون داستانی بودن آن جذابیت داشت، اگر آقای حداد عادل می توانستند همین روند داستانی را در پایه های چهارم و پنجم دنبال کنند، بحث توالی مفاهیم رعایت می شد اما ایشان شاید به دلیل مشغله هایی که در امور فرهنگی، علمی و اجرایی داشتند، موضوع را در پایه های بعدی دنبال نکرده بود و چون راهنمای برنامه و نقشه راهی در آن زمان برای کتاب ها وجود نداشت، معلوم نبود در پایه بعدی ادامه مفاهیم چه می شد؛ از سویی بسیاری از مفاهیم داستان آقای هاشمی بدون زمینه قبلی بوده و در همان پایه نیز قطع می شدند.

 

 

رئیس گروه مطالعات اجتماعی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه در داستان خانواده هاشمی، بچه ها بدون اینکه راجع به خود و خانواده چیزی بدانند و مهارت های لازم را در محیط ملموس کسب کنند یا مفهوم گذشته خود را درک کنند و بدون اینکه مفهوم توالی زمان شکل بگیرد، یک دفعه به دیدن آثار تاریخی ایران رفته بودند.

وافزود: بعضی افراد هم نقدهایی  داشتند و  می گفتند «این بچه ها در سفر به هیچ مکان مناسب با سن و سال خود نرفته اند یا درخواست نکردند که بروند؛ بازی نکردند و سریع وارد تاریخ معاصر شده بودند»؛ این بچه ها  ناگهان و بدون مقدمات لازم وارد جریانات تاریخ معاصر انقلاب اسلامی شده بودند، بدون اینکه چیزی از خانه و مدرسه به عنوان اولین محیط های اجتماعی شدن برایشان گفته شود.

 

 

فلاحیان تصریح کرد: داستان خانواده هاشمی در زمان خودش، تکنیک های بسیار جالبی  به کار برده بود اما  به نظر من اگر بخواهیم توالی مفاهیم درسی در قالب یک داستان را در سال های بعد حفظ کنیم، خیلی کار سختی است یعنی یک تیم قوی باید فکر کنند، خلاقیت به خرج بدهند و داستانی طراحی کنند که البته داستان هم نباید خیلی مصنوعی باشد و توالی موضوعات مختلف تاریخی اجتماعی و محیطی را به صورت تلفیقی در پایه های بعدی پوشش بدهند که کار بسیار  دشواری است.

 وی ادامه داد: در حال حاضر در پایه سوم ابتدایی، از شناخت «خود» شروع کردیم و بعد روابط و زندگی خانوادگی و بعد محیط مدرسه و رابطه صحیح با همکلاسی ها و اولیای مدرسه و بعد وارد محله شدیم از محیط های نزدیک به دور؛ اما داستان آقای هاشمی از مسافرت پدر شروع می شد و بچه ها  بلافاصله ایرانگردی می کردند و به سوی آثار تاریخی و فر هنگی کشور می رفتند، در صورتی که در ارتباط با خودشان، خانواده شان محله شان و ..  تأمل نکرده بودند.

تصاویر زیر از کتاب مطالعات اجتماعی سوم دبستان در سال جاری انتخاب شده است:

 

   

 

   
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code