| پنجشنبه، 31 خرداد 1403
قادری تشریح کرد؛
    ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۱:۱۸    کد خبر: 213793

جعفر قادری طراح طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به تشریح جزئیاتی از تغییرات اعمال‌شده در قانون انتخابات مجلس پرداخت.


به گزارش نگاه ایران، جعفر قادری طراح طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  تسنیم، با تشریح جزئیاتی از تغییرات اعمال‌شده در قانون انتخابات مجلس گفت: طبق این طرح، کاندیداها به‌صورت منفرد و یا فهرستی امکان مشارکت در انتخابات را دارند و رأی‌دهندگان نیز این امکان را دارند که به انتخاب نامزدهای مدنظر خود از بین فهرست‌ها و افراد منفرد بپردازند.

جزئیات "اصلاح قانون انتخابات" در گفت‌وگو با قادری؛ از تناسبی‌شدن انتخابات تا سازوکار جدید برای ثبت‌نام نامزدها

وی افزود: بعد از پایان رأی‌گیری، بدون توجه به منفرد و یا فهرستی بودن حضور کاندیداها، به‌ترتیب بیشترین رأی رتبه‌بندی می‌شوند و افراد منفردی که تا سقف تعداد کرسی‌های آن حوزه، رتبه‌ای مساوی و یا کمتر از تعداد کرسی‌ها را دارند، به‌عنوان منتخب آن حوزه به مجلس راه پیدا می‌کنند. بعد از کسر تعداد منتخبین منفرد از کل کرسی‌ها، باقیمانده کرسی‌های حوزه انتخابیه بین فهرست‌ها به‌نسبت وزن رأی آنها توزیع می‌شود. وزن رأی هر فهرست از طریق تقسیم مجموع آرای نامزدهای آن فهرست به کل آرای همه فهرست‌ها به دست می‌آید.

نماینده شیراز در مجلس با اشاره به مزایای طرح مذکور،  تصریح کرد: تبدیل فضا از حالت دوقطبی به چندقطبی، حضور همه جریان‌های سیاسی در مجلس متناسب با وزن رأی خود، کاهش درصد آرای غیرمؤثر در انتخابات، افزایش میزان مشارکت در انتخابات، کمک به انتخاب و ماندگاری بیشتر نمایندگان توانمند، خارج شدن انتخابات از حالت صفر و یکی، جلوگیری از حاکمیت اقلیت منسجم بر اکثریت غیرمنسجم از مزیت‌های این طرح است.

با توجه به اینکه هم‌اکنون تنها 5 حوزه انتخابیه تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز بالای 4 کرسی در مجلس دارند (49 نماینده از 290 نماینده مجلس)، عمده تغییرات اعمال‌شده در قانون انتخابات مجلس در این 5 شهر خواهد بود، البته اگر تا پیش از انتخابات مجلس دوازدهم در اسفند 1402، طرح افزایش تعداد نمایندگان  تبدیل به قانون شود، احتمالاً حوزه‌های انتخابیه بیشتری مشمول اعمال قانون جدید انتخابات مجلس خواهند شد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code