| پنجشنبه، 09 آذر 1402

نماینده روسیه در مذاکرات وین در صفحه توییترش به اظهارات اخیر مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین درباره موضع‌گیری تازه اتحادیه اروپا درباره روند مذاکرات واکنش نشان داد.

به گزارش نگاه ایران به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین درباره اظهارات اخیر مشاور تیم مذاکره کننده ایران که در واکنش به اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین درباره تحولات اخیر مذاکرات احیای توافق هسته‌ای بود، در صفحه توییترش نوشت: واضح است که ایران راه گریز و ابهامات را نخواهد پذیرفت. من مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد چه کسی مسئول وضعیت فعلی است.
اولیانوف ادامه داد: علیرغم ماهیت پیچیده روابط بین‌المللی، شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین، تا کنون توانایی واقع‌بین بودن را از خود نشان داده‌اند.

اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می‌شود که محمد مرندی، مشاور تیم  مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در واکنش به اظهارات اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احیای توافق هسته‌ای، در صفحه توییترش نوشت: بورل متحد آمریکاست و فراموش می‌کند که دلیل این مذاکرات تخطی غربی‌ها از برجام و تحریم‌های فشار حداکثری است که در عین پایبندی کامل ایران به توافق، شهروندان ایرانی را هدف قرار داده بود.
مرندی ادامه داد: ایران راه گریز و ابهامات را نخواهد پذیرفت. آمریکا به اتحادیه اروپا هزینه‌هایی اعمال می‌کند.
 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در کنفرانسی خبری گفت که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ایران به جای نزدیک شدن نظرات، درحال فاصله گرفتن آرا است.

او تاکید کرد: موضع‌ها نزدیک‌تر نشده بلکه فاصله گرفته‌اند.

بورل عنوان کرد که این «بسیار مایه نگرانی» است چراکه توافق ممکن است به کل به خطر بیافتد.

این مقام ارشد اروپایی در ادامه گفت که «درحال حاضر نسبت به حصول توافق در مقایسه با ۲۸ ساعت پیش اطمینان کمتری وجود دارد».

آمریکا و ایران در مدت اخیر در حال بررسی پاسخ‌های یکدیگر نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای بوده‌اند که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، آخرین متن پیش‌نویس و آخرین پیشنهاد برای رسیدن به توافقی بر سر احیای توافق هسته‌ای است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code