| یکشنبه، 02 مهر 1402
تبعات شکست مقابل کره؛ سبقت ژاپن از ایران در رنکینگ فیفا
    ۱۴۰۱/۰۱/۰۶ ۰۱:۰۴    کد خبر: 213676

تیم ملی فوتبال کشورمان با شکست مقابل کره جنوبی، صدرنشینی آسیا در رنکینگ فیفا را از دست داد و ژاپن توانست خود را به بام آسیا برساند.

به گزارش نگاه ایران به نقل از تسنیم، در حالی که بسیاری منتظر پیروزی ایران مقابل کره جنوبی بودند تا تیم ملی با صعود احتمالی در رنکینگ فیفا، از اندک شانس خود برای رسیدن به سید دوم قرعه کشی جام جهانی استفاده کند، اما شرایط با یک شکست تغییر کرد. حالا اگر همه چیز را روی کاغذ در نظر بگیریم، ایران در رنکینگ جدید فیفا حتی صدرنشینی در آسیا را هم از دست خواهد داد و در سید سوم قرعه‌کشی جام جهانی 2022 قطر قرار می‌گیرد.

تیم ملی فوتبال کشورمان پیش از دیدار با کره جنوبی 1572.89 امتیاز داشت که با توجه به شکست مقابل کره جنوبی 13.70 امتیاز منفی گرفت و حالا 1559.19 امتیاز دارد که با این شرایط با دو پله سقوط در رتبه 23 جهان و دوم آسیا قرار گرفت. ایران مدت‌ها بود شکست نمی‌خورد و با پیروزی‌های متوالی توانسته بود در قاره آسیا، در صدر جدول رنکینگ فیفا قرار بگیرد، اما با شکست مقابل کره جنوبی، جای خود را به ژاپن داد.

ژاپن توانست با پیروزی مقابل استرالیا 11 امتیاز مثبت کسب کند و 1549.82 امتیاز خود را را به 1560.82 برساند تا با 1.63 امتیاز بیشتر از ایران، به رتبه 22 جهان و اول آسیا برسد. اگر بازی‌های روی کاغذ دو تیم ایران و ژاپن را محاسبه کنیم، تیم ملی فوتبال کشورمان شانس کمی برای پس گرفتن جایگاهش در رتبه نخست آسیا دارد و به نظر می‌رسد که در رنکینگ بعدی فیفا، در جایگاه دوم آسیا قرار بگیرد.

ژاپن روز سه‌شنبه به مصاف ویتنام خواهد رفت که روی کاغذ می‌توان گفت از سد این تیم به راحتی عبور می‌کند. اگر ژاپن را مقابل ویتنام پیروز میدان بدانیم، این تیم 5.13 امتیاز دیگر کسب خواهد کرد و جمع امتیازاتش را به 1565.95 خواهد رساند. این در شرایطی است که اگر تیم ایران را هم روی کاغذ مقابل لبنان برنده بدانیم، تیم ملی کشورمان تنها 5.3 امتیاز مثبت کسب خواهد کرد که می‌تواند جمع امتیازاتش را به 1564.49 برساند که اختلاف امتیاز با ژاپن به 1.46 خواهد رسید که این اختلاف اجازه صدرنشینی ایران در قاره آسیا را نمی‌دهد.

تیم ملی فوتبال کشورمان تنها در یک صورت شانس خواهد داشت که بار دیگر صدر قاره آسیا را از ژاپن پس بگیرد و آن هم در شرایطی است که ژاپن به پیروزی نرسد. در صورت تساوی ژاپن مقابل ویتنام، 7.37 امتیاز منفی می‌گیرد و جمع امتیازاتش 1553.45 می‌رسد و اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، ایران با پیروزی احتمالی مقابل لبنان 1564.49 امتیازی خواهد شد و با 11.04 امتیاز اختلاف نسبت به ژاپن، می‌تواند بار دیگر به صدر آسیا برسد. در صورت شکست احتمالی ژاپن و 19.87 امتیاز منفی که برای این تیم محاسبه خواهد شد، این تیم را با سقوط عجیبی همراه می‌کند و این تیم به امتیاز 1540.95 می‌رسد که در این صورت، ایران حتی اگر مقابل لبنان به مساوی برسد و 7.2 امتیاز منفی بگیرد و به 1551.99 امتیاز برسد، بازهم بالاتر از ژاپن خواهد بود.

هر چند اینها فقط احتمالات مثبت برای تیم ملی است و اگر تصور کنیم ایران در دیدار مقابل لبنان هم شکست بخورد و رقبایی چون ژاپن و کره جنوبی به پیروزی برسند، تیم ملی کشورمان حتی تا رتبه سوم آسیا سقوط خواهد کرد. چرا که شکست مقابل لبنان 19.7 امتیاز منفی برای ایران به دنبال خواهد داشت و ایران به امتیاز 1539.49 می‌رسد. با فرض پیروزی کره جنوبی مقابل امارات، این تیم 7.99 امتیاز خواهد گرفت و به 1544.54 می‌رسد که می‌تواند از ایران در رنکینگ آسیا هم عبور کند که با رقم خوردن هر نتیجه‌ای در دیدار ژاپن و ویتنام، ایران به رتبه سوم آسیا سقوط خواهد کرد، اما تیم ملی در بدترین شرایط هم از رتبه سوم آسیا پایین‌تر نخواهد رفت.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code