| سه شنبه، 25 مرداد 1401

دکتر شفیعی کدکنی، در پیامی، استاد سمیعی گیلانی را، اندیشمندی دانست که به مدت ۸۰ سال، شب و روز در راه بهروزی اجتماعی مردم و در راه تعالی فرهنگ ملی ایران کوشیده است.

به گزارش نگاه ایران به نقل از خبرآنلاین، محمدرضا شفیعی‌کدکنی، در پیامی، صدمین سالگرد تولد احمد سمیعی‌گیلانی را تبریک گفت.

در این پیام آمده است: «در این ایام، استاد فرزانه ما، احمد سمیعی گیلانی، یکصدساله شد. قرن ما از حضور فعالِ او روشنایی‌های بسیاری یافت. اگر بیست سال دوران دبستان و دبیرستان او را از این صد سال کم کنیم، هشتاد سال از این صد سال شب و روز در راه بهروزی اجتماعی مردمِ ایران و در راه تعالی فرهنگِ ملی ما سپری شده است.

این‌چنین سعادتی نصیب کم‌تر کسی از مردم روزگارِ ما بوده است. برای او، در قرن دوم زندگی‌اش، دیرسال‌ها سلامت و نشاطِ کارِ علمی آرزو دارم و یقین دارم که او، با همان دقت و نشاطِ قرنِ نخستینِ عمرش، سال‌ها و سال‌ها به فرهنگِ ایران‌زمین و زبان فارسی خدمت‌های بزرگ دیگری خواهد کرد.»

احمد سمیعی‌گیلانی، مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت کشورمان و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است که افزون بر آموزش شاگردانی بسیار، آثاری چون «نگارش و ویرایش»، «شیوه‌نامه دانشنامه جهان اسلام»، «آیین نگارش»، «ادبیات ساسانی»، «دلدار و دلباخته»، «خیال‌پروری‌های تفرجگر انزواجو»، «چیزها»، «ساخت‌های نحوی» و ... به یادگار گذاشته است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code