| جمعه، 10 آذر 1402

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: با وجود مخالفت برخی افراد با کلیات لایحه بودجه دولت، کلیات این لایحه مشروط رأی آورد و اصلاح شد.

در نشست علنی امروز(سه شنبه) مجلس در توضیح گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت بر اساس قوانین به کمیسیون تلفیق ارجاع و با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و آنچه به عنوان مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ارائه می‌شود نتیجه رأی‌گیری و مجموع نظرات اعضای این کمیسیون است. هر چند برخی افراد با کلیات لایحه دولت موافق نبودند، اما به صورت مشروط کلیات این لایحه رأی آورد و اصلاح شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در ادامه با اشاره به مقایسه آماری لایحه بودجه و گزارش کمیسیون تلفیق، افزود: رقم درآمد‌ها در لایحه دولت ۳۱۷ هزار میلیارد تومان بود که بر اساس مصوب کمیسیون تلفیق به ۴۵۵ هزار میلیارد تومان تغییر یافت.

دولت در بخش واگذاری‌های دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۵۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود که این مبلغ در مصوبه کمیسیون به ۳۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. همچنین در مورد واگذاری دارایی‌های مالی دولت در لایحه ۲۰۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که کمیسیون تلفیق آن را با ۳۷۰ هزار میلیارد تومان تغییر داد.

وی اضافه کرد: جمع منابع عمومی در لایحه دولت ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بود که ما در تلفیق این مبلغ را به هزار و ۱۹۴ هزار میلیارد تومان تغییر دادیم. درآمد‌های اختصاصی ۸۸ هزار میلیارد تومان در لایحه در نظر گرفته شده بود که به ۹۵ هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق تبدیل شد.

آقای زارع یادآور شد: منابع بودجه عمومی دولت در لایحه ۹۲۹ هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق بودجه به هزار و ۲۸۹ هزار میلیارد تومان تبدیل شد. سرجمع بودجه شرکت‌ها و بودجه عمومی دولت در لایحه ۲ هزار و ۴۹۱ هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به ۲ هزار و ۸۵۱ هزار میلیارد تومان تبدیل شد البته اقلامی که دو بار در بودجه شرکت‌ها و در لایحه عمومی دولت محاسبه شده، کسر می‌شود و منابع بودجه کل کشور در لایحه ۲ هزار و ۴۳۵ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که در کمیسیون تلفیق به ۲ هزار و ۷۹۵ هزار میلیارد تومان تغییر یافت.

نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تغییرات لایحه دولت گفت: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی که در برنامه ششم توسعه ۱۰ درصد دیده شده بود در لایحه دولت ۵.۹ درصد پیشنهاد شد و در مصوبه تلفیق به ۸.۲ درصد تغییر یافت. نسبت مالیات به کل منابع بعد از شفاف سازی ارقام در لایحه دولت ۲۹.۵ درصد پیشنهاد شد ودر مصوبه به ۲۸.۶ درصد تبدیل شد. در مورد نسبت منابع حاصل از نفت ۲۳.۷ در لایحه دولت عنوان شد که در مصوبه تلفیق به ۱۸ درصد تغییر یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ افزود: در مورد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ۷۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه پیشنهاد شد که به ۴۶ هزار میلیارد تومان تغییر پیدا کرد یعنی ۳۹ هزار میلیارد تومان این رقم در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری تقلیل پیدا کرد.

وی تصریح کرد: سیاست ما در کمیسیون تلفیق ارز تک‌نرخی و جلوگیری از فساد ناشی از رانت ارزی بود و نرخ ارز ۱۷ و ۵۰۰ و نرخ سامانه معاملاتی قید شده است.
آقای زارع افزود: از ۲۵ قلم کالایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی داده می‌شود تنها برای روغن باقی مانده که آن هم طبق گزارش بانک مرکزی همین روغن نیز امسال در چند مرحله ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code