| چهارشنبه، 02 فروردین 1402
    ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ ۱۹:۰۰    کد خبر: 213443

هنگام فرا رسیدن فصل زمستان پیشنهاد می‌شود که تایر‌های زمستانی استفاده شود، اما این تایر‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

به گزارش نگاه ایران،تایر‌های زمستانی دارای ویژگی‌هایی هستند که موجب می‌شود تا برای هوای سرد و فصل زمستان مناسب باشند.

*لاستیک استفاده شده در تایر‌های زمستانی در هوای سرد عملکرد بهتری دارند. مهندسی تایر‌های زمستانی به گونه‌ای است که به دلیل جنس مواد به کار رفته در آن، این تایر‌ها در هوای سرد عملکرد بهتری دارند.

*در ساخت این لاستیک‌ها از "سیلیس" استفاده می‌شود. سیلیس موجب می‌شود تا انعطاف پذیری تایر حتی در دما‌های پاین هم حفظ شود.

*آج‌های تایر‌های زمستانی عمیق‌تر هستند. هرچه آج‌ها عمیق‌تر باشند، چسبندگی تایر‌ها به سطح زمین بیشتر می‌شود. همچنین دارای شیار‌ها و برش‎‌های کوچک‌تر و بیشتری هستند که این امر نیز موجب افزایش چسبندگی تایر به سطح زمین می‌شود

چه وقتی باید از تایر‌های زمستانی استفاده کرد؟
اگر در منظقه‌ای زندگی می‌کنید که هوای بسیار سردی دارد، اما بارش و برف چندانی ندارد، نیازی به استفاده از تایر‌های زمستانی ندارید، اما اگر در مکانی زندگی می‌کنید که وضعیت جوی نامساعد است و برف و باران زیادی همراه دارد، پیشنهاد می‌شود که برای امنیت و کنترل بهتر از تایر‌های رمستانی استفاده کنید.

اقدامات لازم برای نگهداری از خودرو در زمستان و هوای سرد

 اینکه از خودروی خود به‌خوبی مراقبت کنید، در تمام فصول سال مهم است، ولی این موضوع در ماه‌های زمستان بیشتر از همیشه اهمیت دارد. البته این به معنای آن نیست که کار‌های نگهداری خودرو در زمستان با روش‌های معمول تفاوت زیادی دارند. شاید تنها چند گزینه خاص وجود داشته باشند که باید بیشتر به آن‌ها توجه کنید.

بررسی باتری خودرو
هوای سرد و مرطوب، دشمن باتری خودرو است. وقتی با یک باتری نیمه‌جان، کلید را می‌چرخانید، حتماً احساس بدی به شما دست می‌دهد. اگر باتری برای روشن‌کردن خودرویتان تقلای زیادی می‌کند، احتمال اینکه در آخر عمر خود باشد، وجود دارد.

اگر تجهیزات مناسب در اختیار دارید، می‌توانید خودتان باتری را تست کنید، اما آسان‌ترین کار، درخواست کردن از یک متخصص است. با فرض اینکه می‌توانید استارت بزنید، می‌توانید به اولین کارگاه مکانیکی یا نمایندگی برسید و یک باتری جدید بخرید. بسیاری از فروشندگان باتری نیز می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند.

اگر هم نمی‌توانید خودروی خود را روشن کنید، می‌توانید از یک سری گیره برق (jump leads) از یک خودروی دیگر کمک بگیرید و یا اینکه باتری را جدا کرده و آن را با برق شارژ کنید. فارغ از اینکه باتری خودرو‌ها معمولاً سنگین هستند، چنین کاری می‌تواند پیچیدگی‌های خود را داشته باشد و برای این منظور، باید حتماً به سراغ راهنمای خودرو بروید.


بررسی ضدّ یخ
«ضدّ یخ» همان‌طور که از نام آن بر می‌آید، برای جلوگیری از انجماد آب در درون سیستم خنک‌کننده موتور استفاده می‌شود. برای تست کارایی ضدّیخ، نیاز به یک ابزار ویژه این کار دارید. برای استفاده از آن، ابتدا درپوش مخزن خنک‌کننده در زیر کاپوت را باز کنید؛ البته پس از اینکه از سرد بودن موتور اطمینان حاصل کردید.

لوله را در درون خنک‌کننده وارد کنید و حباب پلاستیکی انتهای آن را فشار دهید تا اندکی از مایع ضدّ یخ به درون تستر مکیده شود. حالا می‌توانید نقطه انجماد ضدّ یخ را از طریق مقیاس تستر بخوانید. پس از این بررسی، ضدّ یخ را به درون سیستم خودرو برگردانید و درپوش مخزن آن را نیز بگذارید.

بررسی شوینده شیشه‌شور

هوای زمستانی معمولاً با بارش‌های زیادی همراه است و بنابراین، شما زمان زیادی را به استفاده از برف پاک‌کن‌های جلو می‌گذرانید. در همین حال، اگر مخزن شوینده شیشه‌شور شما خالی باشد، احتمال زیادی برای تشکیل جرم روی شیشه جلوی شما وجود خواهد داشت.

برای اطمینان از اینکه این اتفاق برای شما رخ ندهد، مخزن شوینده شیشه‌شور جلو را در زیر کاپوت باز کنید و آن را به شکل مناسب پُر کنید. شما می‌توانید از ترکیبات آماده و یا غلیظ شوینده استفاده کنید که البته در هنگام به کار بردن شوینده غلیظ، باید آن را با آب مخلوط کنید.

شوینده شیشه‌شور دارای یک نقطه انجماد پایین‌تر از آب است. بنابراین، شما هیچ‌گاه با یک آب‌پاش یخ‌زده روبرو نخواهید شد.

منبع: خودروکار

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code