| پنجشنبه، 10 آذر 1401

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به کاهش ۲۱ درصدی صید ماهیان استخوانی در دریای خزر، برودت هوا، آلودگی‌های زیست محیطی در رودخانه‌ها و صید غیر مجاز را از عوامل تاثیرگذار در کاهش صید اعلام کرد.

نا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مختار آخوندی گفت: صید هزار و ۳۱۱ تُنی ماهیان استخوانی در دریای خزر نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ نزدیک به ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، برودت هوا، آلودگی‌های زیست محیطی در رودخانه‌ها و صید غیر مجاز را از دلایل کاهش صید اعلام کرد.

وی با بیان این که عمده صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در اسفند و فروردین سال بعد انجام می‌شود، اظهار داشت: هنوز برای پیش بینی و قضاوت درباره میزان صید ماهیان استخوانی زود است.

آخوندی گفت: از کل ماهیان استخوانی صید شده ۴۲۷ تُن مربوط به ماهی سفید بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد کاهش داشته است.

وی میزان صید ماهیان کفال را در مدت یاد شده ۵۳۶ تُن، ماهی کپور ۳۰۶ تُن و سایر گونه‌ها را ۴۲ تُن اعلام کرد و اذعان داشت: میزان صید ماهی کفال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد، ماهی کپور ۲۰ درصد و سایر گونه‌ها ۱۱ تُن کاهش نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران درباره سهم صید ماهیان استخوانی در هر یک از استان‌های شمالی کشور گفت: تا پایان آذرماه امسال در استان گلستان ۴۳۷ تُن، مازندران ۷۱۲ تُن و در گلستان ۱۶۲ تُن ماهی استخوانی صید شده است.

وی سرانه صید هر یک از شرکت‌های تعاونی صید پره را در این مدت را ۱۱.۲ تُن عنوان و خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال قبل، سرانه صید شرکت‌های تعاونی صید پره ۱۴.۲ تُن بود.

آخوندی گفت: صید پره ماهیان استخوانی در استان‌های شمال کشور از ۲۲ مهر ماه آزاد شده است.

وی در مورد آزادسازی بچه ماهی در استان‌های شمالی اظهار داشت: طی پنج سال اخیر، هر سال حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی شده است.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران افزود: از این میزان، ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی سفید و ۴۰ میلیون قطعه مربوط به بچه ماهی کپور می‌باشد.

وی با اشاره به این که در چند سال اخیر با مشارکت صیادان، تکثیر و رهاسازی بچه ماهی نیز انجام می‌گیرد، گفت: سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون قطعه بچه ماهی سفید نیز با مشارکت صیادان در رودخانه‌ها رها سازی می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code