| دوشنبه، 05 مهر 1400

جهانگیری گفت:تصمیمات و تعطیلات پیش بینی شده از روز شنبه اجرا می‌شود که این اتفاق در تاریخ ایران بی سابقه است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مراسم افتتاح و بهره برداری از خط تولید کیت تشخیص سریع ویروس کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)اظهار کرد: لازم است خدمت ملت ایران و رهبر معظم انقلاب تبریک بگوئیم که فرزندان کشور کاری انجام دادند که در کنار کشور‌های بزرگ دنیا نیز آن را انجام می‌دهند.

او با بیان اینکه دغدغه ملت ایران در حال حاضر بیمار یابی سریع است، گفت: تاکنون محدودیت تست داشتیم و این اقدام مشکلات کادر درمان کشور حل کرده همچنین به سمت کشف واکسن ویروس کرونا حرکت کنیم.

جهانگیری گفت: کشور به این اقدام نیاز داشت و یک دغدغه مشترک مردم‌بود و خوشبختانه به نتیجه رسید و خط تولید کیت های تشخیص سریع کرونا افتتاح شد.

او با بیان اینکه ۱۰۰ هزار عدد روزانه تولید می‌شود، افزود: این کیت‌ها به بخش درمان کشور تعلق می‌گیرد و این کار در راستای جهش توسعه علمی و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان به نتیجه رسیده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: زمینه کار‌های بزرگ در ستاد فراهم شده است و ما درحال حاضر در شرایط حساسی از شیوع ویروس کرونا هستیم، و آحاد آن را مردم می‌بینند و چرا که هر کسی سلامت خودش و اطرافیانش برایش مهم است.

او با بیان اینکه نهاد‌های مسئول دنبال چاره گشایی هستند، گفت: در تلاش هستیم دغدغه مردم را به حداقل برسانیم چرا که دیدیم دیروز یکی از تلخ‌ترین روز‌ها از نظر تعداد مبتلایان و قربانیان بود.

جهانگیری ادامه داد: از ابتدا گفته شد این ویروس نو ظهور و عالم گیر است و شا‌هد جنبه‌های جدیدی از عملکرد این ویروس توسط محققین روشن می‌شود، هستیم.

او با بیان اینکه مدیریت مقابله با کرونا باید تصمیمات آنی و روزانه بگیرد و از طرفی باید مقابله کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم، گفت: ظرف چند ماه به صورت کامل این ویروس در کنترل قرار گرفت و آن چیزی که مهم است این است که این ویروس نه‌تنها ابعاد سلامت بلکه به ابعاد اجتماعی ،فرهنگی ، اقتصادی و روانی دست اندازی کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه مقابله با موضوع کرونا یک مسئله ملی است، گفت: همه کشور‌ها و نهاد‌های حاکمیتی احساس می‌کنند در مقابل موضوعی قرار دارند که موضوع اصلی کشور است.

او با بیان اینکه مهم‌ترین جلسه حضوری در ستاد مقابله با کرونا در محضر مقام‌معظم رهبری برگزار شد، گفت: آن چیزی که مهم است این است که ستاد مقابله با کرونا مصوبه شورای امنیت ملی است و باید بخش‌های غیر دولتی بزرگ هم در آن حضور داشته باشند همچنین این ستاد بعد از تصویب شورای عالی امنیت ملی به تایید مقام معظم رهبری رسید و مصوبات آن برای همه لازم الاجرا شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه همه دولت باید بسیج شوند تا مصوبات ستاد مقابله با کرونا اجرایی شود، ادامه داد: طبق نظر ستاد مقابله با کرونا حرم‌های مطهر و نماز‌های جمعه تعطیل شدند و در چنین شرایطی نباید شرایط را عادی تلقی کنیم.

او با بیان اینکه تصمیمات و تعطیلاتی که پیش بینی شده است از روز شنبه اجرا می‌شودکه این اتفاق در تاریخ ایران و حتی در دوران کرونا بی سابقه است، گفت: این تعطیلات درباره اکثر شهر‌های پرجمعیت کشور است و ما با یک موضوع جدید رو به روهستیم و از همه مردم می‌خواهم در این مرحله از تصمیمات گرفته شده با هدف جلوگیری از شیوع کرونا ما را کمک کنند.

جهانگیری با بیان اینکه مسئولین باید با تمام ظرفیت وارد عمل شوند، گفت: در کنار این‌کار‌ها باید به آسیب دیدگان اجتماعی و اقتصادی ناشی از تصمیمات کرونا توجه ویژه شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بخش اصلی جلسه امروز اقتصادی دولت این بود که باید راهکاری پیدا شود و با تصمیمات سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی کمک‌های معیشتی به آسیب دیدگان تعلق گیرد، گفت: به مردم این اطمینان را می‌دهم که دولت، خیرین و نهاد‌های حاکمیتی به کمک این بخش جامعه می‌آیند.

او با بیان اینکه ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان، سپاه و ... از زمانی که شیوع ویروس اعلام شد کمک کردند، گفت: دولت منابعی تامین می‌کند تا به صورت بلاعوض و وام قرض الحسنه این کمبود‌ها تامین شود.

جهانگیری با بیان اینکه شرایط تحریمی یک بار دیگر چهره ضد بشریتی آمریکایی را نمایش داد، گفت: از ابتدای کرونا ستاد اجرایی از کشور‌های دیگر ماسک خریداری کرد، اما جلو آن گرفته شد تا وارد کشور نشود و آمریکایی‌ها از این کار انسانی جلوگیری کردند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اخیرا گزارش داده شده‌است که بیش از ۷ میلیارد دلار در کره جنوبی داریم و با پول آن می‌توانیم دارو خریداری کنیم، گفت: تا مرحله‌ای پیش رفتیم که دارو را دریافت کنیم و در دو مرحله دارو خریداری شد، اما اُفک لایسنس با ورود آن مخالفت کرد.

او با بیان اینکه مدیران و کادر درمان ما در چنین شرایطی موفق شدند تا این حد این بیماری را کنترل کنند، افزود: ما از خودگذشتگی مردم را دیدم و روسیاهی آن فقط برای آمریکا و شخص ترامپ ماند.

او با بیان اینکه در جلسات بانک مرکزی برای اولین بار سر فصلی برای پرداخت تسهیلات شرکت‌های دانش بنیان ارائه شد، گفت: این اقدامات علمی و تحقیقاتی برای ملزومات پزشکی و کرونا جزو اقداماتی است که باید مستمر انجام شود و همه دارو‌های مورد نیاز اکثرا در حال تولید است و مشکلات کشور به حداقل رسیده است.

او با بیان اینکه موضوعی که باید به مردم گفت این است که تولید واکسن باید جزو دستورالعمل‌های همه نهاد‌ها باشد، گفت: این اطمینان را به مردم می دهیم اگر واکسنی در دنیا تولید شد ما با تمام‌ظرفیت برای خرید آن اقدام می‌کنیم و پول خرید واکسن مقابله با کرونا وجود دارد و از هیچ اقدامی برای خرید دریغ نمی‌کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه در همه بخش‌های کشور خصوصا در بخش کرونا باید کاری انجام شود که همه صاحب‌نظران نظراتشان شنیده شود و اتاق‌های فکری ایجاد شود و اگر حرفی وجود دارد تقویت و تسهیل شود، گفت: تا پایان این کار ملی نظرات مورد توجه باید شنیده شود.

او با بیان اینکه ستاد اجرایی مجموعه بزرگ اقتصادی است که کار‌های مختلفی در صنعت خدمات و.. انجام می‌دهد، گفت: این نهاد از شرکت‌های نوپا حمایت کرده است و از جوانانی که سرمایه گذاری می‌کنند حمایت شده است و حتی شرکت‌های که به مشکل خورده را احیا کرده اند.

جهانگیری با بیان اینکه درسال ۹۹ به دلیل کرونا در بهار بیش از یک و نیم میلیون و در تابستان یک میلیون و ۲۰۰ شغل ریزش کرد که بیشتر آن در حوزه خدمات بود، گفت: احیای شغل‌هایی که در اثر کرونا از دست می‌رود اقدام اصلی ماست و در جا‌هایی که شغل‌هایی زیادی از دست رفته، کمک دولت وجود دارد و پیگیری اشتغال جزو کار‌های دولت است

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code