| یکشنبه، 26 اردیبهشت 1400

دولت ترامپ می خواهد از حالا تا پایان کارش در روز ۲۰ ژانویه هر هفته یک رشته تحریم های تازه علیه ایران اعمال کند. این تحریم ها به برنامه اتمی ایران ربطی ندارد و به این ترتیب احتمال لغو آنها از سوی دولت جو بایدن کمتر خواهد بود. 


وبسایت خبری اَکسیوس به نقل از منابع آگاه در اسرائیل گزارش می دهد که دولت ترامپ قصد دارد در 10 هفته ای که تا پایان کار آن باقی مانده، در هماهنگی با اسرائیل و چند کشور عربی خلیج فارس یک رشته تحریم های تازه غیرمرتبط با برنامه اتمی را علیه ایران اعمال کند.

به گزارش بی بی سی؛ دو منبع آگاه اسرائیلی که نامشان فاش نشد به اکسیوس گفتند که هدف از سفر الیوت آبرامز، نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، به اسرائیل در روز یکشنبه 18 آبان و ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و مئیر بن شابات، مشاور امنیت ملی اسرائیل، بحث درباره همین برنامه بود.

به نوشته اکسیوس آبرامز روز دوشنبه 19 آبان هم با بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، و گبی اشکنازی، وزیر خارجه، صحبت خواهد کرد تا آنها را در جریان جزییات این طرح قرار دهد. آبرامز به سوالات اکسیوس در این باره پاسخ نداده است.

اکسیوس به نقل منابع اسرائیلی می نویسد که به اعتقاد دولت ترامپ جاری کردن "سیلی" از تحریم ها باعث افزایش فشار بر ایران خواهد شد و کار احیای توافق اتمی ۲۰۱۵، برجام، را برای دولت جو بایدن مشکل تر خواهد کرد.

بنابراین گزارش دولت ترامپ در هفته های اخیر یک فهرست از نهادهای ایرانی که تحریم خواهند شد را آماده کرده است، فهرستی که با "تشویق و یاری" بخشی از تشکیلات دیپلماتیک و امنیتی اسرائیل تهیه می شود.

یک منبع آگاه به اکسیوس گفت آبرامز اخیرا در یک جلسه محرمانه گفته بود که دولت ترامپ می خواهد از حالا تا پایان کارش در روز ۲۰ ژانویه هر هفته یک رشته تحریم های تازه علیه ایران اعمال کند.

یک منبع اسرائیلی هم گفت که این تحریم ها به برنامه اتمی ایران ربطی ندارد و به این ترتیب احتمال لغو آنها از سوی دولت جو بایدن کمتر خواهد بود.
در عوض این تحریم ها ظاهرا به برنامه موشک های بالستیک ایران، حمایت ایران از سازمان های [به اصطلاح] تروریستی و نقض حقوق بشر در ایران مربوط خواهد بود.

بنابه این گزارش آبرامز از اسرائیل به ابوظبی و ریاض سفر خواهد کرد تا درباره این طرح بحث کند و مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم قرار است روز ۱۸ نوامبر (28 آبان) به اسرائیل سفر کند.

وزارت خارجه آمریکا به سوالات خبرنگاران در این باره پاسخ نداده است.

روزنامه وال استریت ژورنال اواخر اکتبر گزارش داده بود که دولت دونالد ترامپ می خواهد تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند که در صورت پیروزی جو بایدن رفع آنها برای دولت بعدی دشوار باشد.

وال استریت ژورنال نوشت به همین دلیل دولت ترامپ تحریم‌های مرتبط با قوانین ضدتروریسم علیه ایران تنظیم کرده که لغو آنها به گفته ناظران به طور بالقوه دشوار خواهد بود.

به نوشته این روزنامه، دولت ترامپ همچنین درصدد افزایش فشارها به ایران از طرق هدف قرار دادن بیشتر صنایع و بخش‌های حیاتی مانند پتروشیمی و صنایع فلزی است.

مقام‌های دولت فعلی و سابق آمریکا می‌گویند تحریم مجدد بخش‌هایی که در حال حاضر تحریم شده‌اند، و ارتباط دادن آنها با تروریسم، باعث می شود لغو آنها مستلزم یک روند بسیار پیچیده سیاسی باشد.

در جریان مبارزات انتخاباتی، جو بایدن در مقاله‌ای در سایت شبکه خبری سی ان ان موضعش درباره ایران را تشریح ‌کرد و نوشت که سیاست فشار حداکثری ترامپ در نهایت به سود ایران تمام شده و به منافع آمریکا ضربه‌ای قابل توجه وارد کرده است.

 بایدن در همان یادداشت وعده داد که در صورت پیروزی "مسیر قابل اطمینانی را برای بازگشت به دیپلماسی پیشنهاد خواهم داد. اگر ایران به تعهدات دقیق توافق هسته ای بازگشت، آمریکا نیز به توافق به عنوان نقطه شروعی برای دنبال کردن مذاکرات بعدی بازخواهد گشت".

او گفته بود با متحدان آمریکا برای "تقویت و گسترش مفاد توافق هسته‌ای" کار خواهد کرد و در این زمینه به موارد دیگری از جمله "آزادی آمریکایی‌ها بازداشتی در ایران و توقف نقض همیشگی حقوق بشر و تهدیدهای ایران علیه کشورهای منطقه نیز خواهد پرداخت".

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code