| شنبه، 02 مرداد 1400

براساس آخرین آمارها، تعداد ۵۰۳ هزار واحد تاکنون در سامانه کارا ثبت نام کرده‌اند و ۱۰۲ هزار و ۴۲۹ میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، شیوع بیماری کرونا در کشور سبب شد تا دولت برای حمایت از بنگاه‌ها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، پرداخت تسهیلات به متقاضیان را مصوب سازد. در ابتدا ۱۴ رسته اصلی با ۵۵ زیر رسته مشمول دریافت وام شناسایی شدند و سپس بانک مرکزی اعلام کرد، مهدهای کودک غیردولتی و شرکت‌های مرتبط با خدمات نمایشگاهی در کشور مشتمل بر دارندگان سایت‌های نمایشگاهی و مجریان برگـزاری نمایشگاه‌ها به این فهرست افزوده شدند. 

ثبت نام در سامانه کارا از ۱۳ خردادماه شروع شد و تا پنجم مرداد ماه ادامه داشت. 
براساس مصوبه مربوطه کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می‌یابد و در واحدهای کسب‌وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. نرخ سود تسهیلات نیز ۱۲ درصد بوده و بازپرداخت آن از مهرماه است.
براساس آخرین آمارها، تعداد ۵۰۳ هزار واحد تاکنون در سامانه کارا ثبت نام کرده اند. این تعداد ۲۹۰ هزار پرونده و ۶۵۵ هزار نفر اشتغال را شامل می شود که توسط ۱۳ دستگاه اجرایی بررسی شده است. 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام این خبر گفت:تاکنون از کل ۲۸۵ هزار پرونده ارسال شده به مؤسسه های عامل، ۳۶ هزار پرونده مصوب و تسهیلات مربوط به ۲۳ هزار پرونده پرداخت شده است.

همچنین تعداد ۱۲ هزار و ۷۴۲ میلیارد ریال تحت عنوان تسهیلات کرونا از سوی مؤسسه های عامل به مشمولان پرداخت شده است.
عیسی منصوری افزود: تعداد ۸۳۴ زیر رسته به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی شناسایی شده و تعداد بنگاه های آسیب دیده ذیل ۱۴ رسته منتخب سه میلیون واحد است که یک میلیون و ۳۰۰ هزار  واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد فاقد بیمه و کدکارگاهی هستند، این تعداد دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه شده و سه میلیون نفر فاقد بیمه را شامل می‌شود.

به گفته منصوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با ۳۲۴ زیررسته و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ۲۱۳ زیررسته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ۱۵۴ زیررسته به ترتیب بیشترین زیر رسته‌های شناسایی شده و آسیب دیده از کرونا را به خود اختصاص می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات کرونا درنظرگرفته شده، گفت: از کل رقم ۳۵ هزار میلیارد ریال برای ۱۰۸ شرکت بزرگ حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، ریلی و دریایی، ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات به مؤسسه های عامل معرفی و ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال نیز به مشمولان پرداخت شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون درباره مشمولان فاقد بیمه تسهیلات کرونا گفت: برای شناسایی این افراد با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه از جمله صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، کشور، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، تعاون، فنی و حرفه‌ای و بهزیستی کشور، هماهنگی لازم صورت گرفته و بیش از یک میلیون و ۹۸۶ هزار نفر از شاغلان شناسایی شده اند که تاکنون برای یک میلیون و ۸۳۴ هزار نفر از آنها پیامک ارسال شده است. 

وی اضافه کرد: مجموع کل پیامک‌های ارسالی، تعداد ۵۶۴ هزار پیامک بوسیله وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات به مشمولان ارسال شده و براساس آمار سامانه کارا، تاکنون حدود چهار درصد از مشمولان فاقد بیمه تسهیلات کرونا در این سامانه ثبت نام کرده اند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code