| یکشنبه، 14 آذر 1400

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ارتباط با سیل گذشته بررسی‌های جامعی توسط دادستانی‌ها انجام شد و ١۴٠ نفر از مدیران دوره‌های مختلف به هیات‌های تخلفات معرفی شدند و ١٠۵ مدیر دارای پرونده کیفری شدند و در یک بررسی اولیه ٢۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث سیل در مضان اتهام قرار گرفتند.

به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام اربعین و ایام مصیبت اهل بیت (ع) گفت: به همین مناسبت لازم می‌دانم چند تشکر داشته باشم؛ تشکر اول از حضور حماسی و توام با بصیرت زائران اربعین است که با حضورشان تداوم بخش نهضت حسینی و اقتدار امت اسلام و موجب یاس دشمنان شدند. تشکر دوم از دولت و مردم عراق برای میزبانی و برگزاری مراسم اربعین است و تشکر از نیروهای امنیتی و بخصوص حشدالشعبی است. تشکر سوم از موکب‌داران و ستاد اربعین برای خدمت رسانی آنها است.

وی ادامه داد: اولین نکته بعد از مقدمه این است که بگویم یکماه از پاییز را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم خداوند پاییز و زمستان را توام با بارش قرار دهد. یادمان نرود در روزهای پایانی سال ٩٧ بارندگی و سیلاب‌ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد که برخی ناشی از قصور مدیران بود که اگر وظایف خود را انجام می‌دادند، دچار آسیب نمی‌شدیم. در همان ایام ریاست قوه قضائیه گفتند تبدیل برکت به مصیبت باید آخرین بار باشد و به دلیل قصور مدیران، مردم دچار مشکل نشوند لذا اینک به عنوان اقدام پیشگیرانه یادآوری می‌کنم مسئولان به حوزه‌های خود نگاه ویژه داشته باشند و همچنین در خصوص لایروبی و مسیل‌ها اقدام کنند و وظایف خود را انجام دهند.

وی افزود: اعداد و ارقامی را خدمتتان عرض می‌کنم؛ در ارتباط با سیل گذشته بررسی‌های جامعی توسط دادستانی‌ها انجام شد و ١۴٠ نفر از مدیران دوره‌های مختلف به هیات‌های تخلفات معرفی شدند و ١٠۵ مدیر دارای پرونده کیفری شدند و در یک بررسی اولیه ٢۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث سیل در مضان اتهام قرار گرفتند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قوه قضاییه چه در برنامه‌های جامع خود چه سیاست تحولی و بررسی معضلات یافته‌های خود را در انجام ماموریت تا حصول نتیجه پیگیری می‌کند و این پیگیری‌ها آثار مثبتی دارد. دیروز دیدید با گذشت ١٨ روز از سفر ریاست قوه قضاییه به استان هرمزگان، دادگستری بشاگرد افتتاح شد و بیانگر این است که سفرها به دنبال حل مشکلات مرتبط با قوه قضائیه است.

وی افزود: در همان استان مجموعه پزشکی قانونی دچار مشکل بود و با تدبیر ریاست قوه قضائیه مشکلات در حال مرتفع شدن است. در سفر استان زنجان هم در حوزه غذا و مشکلات مختلف بررسی و مشکل کارخانه روغن نباتی جهان و هپکو مرتفع شد. در همین زمینه با مشکلات اراضی کشاورزی مواجه بودیم که ریاست قوه مهلت یک ماهه دادند و در  این مدت با تغییر وضعیت ١۵٠ مورد انجام شد و یکی از مدیران جهاد کشاورزی منطقه دارای پرونده قضایی شد.

اسماعیلی تاکید کرد: متقابلا یکی از مدیران که برای مساعدت افراد سودجو مقاومت می‌کرد با حمایت‌های صورت گرفته زمینه بازگشت به کارش مهیا شد. از موضوعات مهم زنجان مسأله پسماندها بود که مردم شکایت داشتند و پرونده‌ها تجمیع و با پیگیری از حدود دو هفته قبل پسماندها همان جا دپو می‌شد؛ زمینی برایش تخصیص پیدا کرد.

وی ادامه داد: اینها را به عنوان نمونه عرض کردم تا مشخص شود قوه قضاییه با جدیت ورود کرده و پیگیر به نتیجه رسیدن است.

اسماعیلی افزود: جلسه گذشته در خصوص استرداد بیت‌المال آماری را عرض کردم و در این جلسه به عملکرد یکی از نواحی تهران اشاره می‌کنم که در این یک ناحیه و صرفا در ٩١ فقره پرونده دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی قریب به ٧ هزار میلیارد تومان به خزانه دولت و بانک‌ها بازگشت و علاوه ٨٧ میلیون یورو نیز به خزانه عودت داده شد و ١٢ میلیون دلار استرداد و ٢٩۴ میلیون درهم امارات ارزهایی است که از متهمان وصول کردیم. این مصیبت ما است که دیگران گوشت را به گربه می‌دهند و بعد از ما می‌خواهند این بگیریم.

سربازان گمنام امام زمان همدستان روح الله زم را هم در اختیار دارند

سخنگوی قوه قضائیه درباره دستگیری روح الله زم و همدستان وی در داخل و خارج گفت: بار دیگر این اقدام دقیق، هوشمندانه، اطلاعاتی و عملیات فریب را به سربازان گمنام امام زمان عج الله تبریک می‌گویم.

وی تاکید کرد: این سربازان کسی که تحت الحمایه کشورهای مختلف بود را توانستند دستگیر کنند و باید بگوئیم همدستان وی را هم در اختیار دارند.

اسماعیلی تاکید کرد: تا امروز غیر از خود روح الله زم فرد دیگری در دولت، قوه قضائیه، سازمان‌های نظامی نهادها و دستگاه‌های دیگر دستگیر نشده است. بی‌جهت گمانه‌زنی نشود.

انگشت اتهام به سمت دیگر روانه نکنیم

وی ادامه داد: به اشخاص و جریان‌های سیاسی توصیه می‌کنم انگشت اتهام به سمت دیگر روانه نکنیم.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه دستگاه‌های امنیتی و قضایی اطلاعات بسیار ذی قیمتی در این خصوص در اختیار دارند.

وی  گفت: هیچ دستگیری جدیدی انجام نشده است، بله سابقا اتفاقاتی رخ داد که سال گذشته در مستند ایستگاه پایانی دروغ گفته شد که این کار صورت گرفته اما امروز دستگیری نداشتیم.

وابستگان داخلی و خارجی روح‌الله زم به مردم بازگردند

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد:البته کار اطلاعاتی و قضایی دقیقی صورت گرفته است و به فریب خوردگان کسانی که در داخل و خارج با اعتماد به سرویس‌ها دلگرم هستند و به حمایت و  پشتیبانی آنها امید دارند می‌گویم از این قصه درس عبرت بگیرند.

وی افزود: در هوا پهپاد دشمن را شناسایی کردیم، فردی که تحت حمایت کشورهایی دیگر بود را دستگیر کردیم بنابراین به  افراد وابسته بیگانه گوشزد می‌شود با ریسمان دول خارجی و سرویس‌های خودشان را به چاه نیندازند چراکه در آینده نه چندان دور سرنوشتی همچون روح الله زم خواهند داشت.

اسماعیلی گفت: روح‌الله زم بزرگ آن‌ها بود که به دام افتاد، وابستگان داخلی و خارجی دست از اعمال خرابکارنه بردارند. اطلاعات ما ذی قیمت است چه زمانی و چگونه بهره‌برداری کنیم کار مدیریت شده‌ای است از این افراد می‌خواهیم این کار را ادامه ندهند و بیایند به مردم بازگردند.

قوه قضاییه هم برخورد با فساد و هم برخورد با مفسد را لازم می‌داند

اسماعیلی در خصوص تاکید رییس قوه قضائیه بر لزوم شفاف‌سازی در نظام اداری گمرکات و بانک‌ها گفت: ما در این ارتباط اولا از شفافیت استقبال می‌کنیم و معتقدیم به اعتماد کمک می‌کند. هر اقدامی که به اعتماد مردم کمک کند، مورد حمایت ما است و بخشی از این اعتماد در گرو راه‌اندازی برخی سامانه‌ها است. به سازمان بازرسی اعلام کردیم تکالیف مندرج در برنامه ششم و تعزیرات حکومتی و قوانین دیگر را بررسی کنند که آیا دستگاه‌ها به تکالیف خود عمل کردند یا نه و هرجا قصوری بوده آنها را ملزم کنند. ورود دستگاه قضایی بر این مبنا است که همه تکالیف خود را انجام دهند و گام دوم فسادهایی است که به وقوع می‌پیوندد. قوه قضاییه هم برخورد با فساد را لازم می‌داند و هم برخورد با مفسد را لازم می‌داند.

بهورز روستای لردگان آزاد شده است

اکثر کسانی که در لردگان اقدامات خرابکارانه انجام داده بودند آزاد شدند

وی در رابطه با ورود دستگاه قضا به ماجرای لردگان گفت: در ارتباط با حوادث لردگان اولا خود دولت ورود پیدا کرده و بررسی کرده است و همچنین اقدامات مجدانه برای درمان در جریان است و خوشبختانه با پیشرفت علم این بیماری قابل علاج است. قوه قضائیه هم تیمی تشکیل داده اما گزارش تیم ما تکمیل نشده است. به‌ورز مورد اشاره آزاد شده که براساس شکایت صورت گرفته بود. برخی که اقدام خرابکارانه انجام داده بودند بازداشت شدند و در حال حاضر اکثرا آزاد شده‌اند و یکی از وابستگان دولتمردان طاغوت هم جزو آنها بود.

شهرام جزایری به ٧ سال حبس محکوم شده است

اسماعیلی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری گفت: حکم پرونده جدید شهرام جزایری صادر و او به ٧ سال حبس محکوم شده است و جریمه مالی هم دارند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پایان مهلت ثبت اموال مسئولان گفت: اجرای این قانون گام بلندی برای اعتمادسازی است و افتخار می‌کنیم قانونی که دچار تأخیر شده بود عملیاتی کردیم. خوشحالیم که بخش‌های مختلف از این سامانه استقبال کردند و بخش‌های مختلف خواستند سامانه در محل آنها مستقر شود. سامانه دچار محدودیت بود و افراد برای ثبت نام باید به مراکز آمار و فناوری ما مراجعه می‌کردند لذا با ارتقا سامانه لازم بود افراد از هرکجا اقدام به ثبت اموال خود کنند و از این هفته سامانه توسعه یافته فعال شد و مهلت یک ماهه از زمان ایجاد این سامانه محاسبه خواهد شد.

حکم بدوی جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صادر شده است

اسماعیلی درباره اینکه آیا حکم  پرونده زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صادر شده است؟ گفت: در این پرونده حکم بدوی صادر شده و منتهی به محکومیت شده و محکومیت سنگین است.

وی افزود: از آنجا که پرونده جزو پرونده‌های عادی بود و جزو پرونده‌های ویژه اقتصادی دادگاه انقلاب نبود و قطعیت نیافته، از بیان جزئیات معذوریم. ان‌شاءالله با قطعی شدن حکم توسط دیوان عالی اطلاع‌رسانی می‌شود.

شأن رسانه‌های ما دنباله‌روی از جاعل نیوزها نیست

اسماعیلی در خصوص پرونده موسوم به ترور دانشمندان هسته‌ای و تخلفات صورت گرفته در آن مبنی بر صدور حکم اعدام و حبس گفت: خواهش من این است که از صحت سوال مطلع باشید و اگر اطلاعاتی دارید به ما بدهید که ببینیم منبع اخبار شما کدام جاعل است. شأن رسانه‌های ما دنباله‌روی از جاعل نیوزها نیست. آنچه لازم بود وزیر اطلاعات گفتند و من هم آمادگی قوه قضائیه را اعلام کردم.

مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود

وی در رابطه با دستگیری برخی کارگران هفت تپه که در مسیر تهران بودند، گفت: این خبر از اساس کذب بود و یک روزنامه آن را تیتر یک کرد. ما پاسخ دادیم اما رسانه به وظیفه قانونی خود برای انتشار پاسخ در صفحه اول عمل نکرد. این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند و مانع فعالیت خط تولید شدند و به همین جهت مدیران شرکت از آنها شکایت کردند. جالب است که ما بررسی کردیم و دیدیم آنها حقوق خود را گرفته‌اند و حتی حقوق زندانیان هم برایشان واریز شده است. البته همه آنها با تودیع قرار آزاد شدند. این مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود؛ حقوق کارگر در فعالیت کارخانه است. ما تکلیف خود را در این زمینه انجام دادیم.

قرار تامین‌ ۴ نفر از کارگران بازداشتی کاهش پیدا کرد 

اسماعیلی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی رسیدگی به پرونده کارگران هفت‌تپه با توجه به دستور رییس قوه قضائیه جهت تجدیدنظر گفت: اول اینکه در خصوص رییس قوه قضاییه مبنی بر سیاست کیفری جدی، دستورات ایشان در خصوص خبرنگاران، کارگران و جرائم امنیتی اعلام شد و هدف استفاده حداکثری برای افراد مورد اتهام است.

وی افزود: همچنین اقدامات لازم برای دستور ایشان در خصوص کارگران هفت تپه و سایر کارگران انجام شد و امروز ۴ نفر افراد قرار تامین‌شان کاهش پیدا کرد که اگر این وثیقه را امروز یا فردا بسپارند، آزاد خواهد شد. بارها گفته‌ایم متاسفانه به دلیل حجم پرونده‌ها دچار اطاله دادرسی هستیم اما در این رابطه تا یکماه دیگر حکم صادر می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: لازم به توضیح است که حکم را قاضی صادر میک‌ند اما به قضات اعلام شده اگر اختیار حداکثر و حداقل دارید سیاست حداقلی را اتخاذ کنید

گزارش بازگشت ارزهای اعطایی ناشی از صادرات را به وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه دادیم 

اسماعیلی  در پاسخ به سوالی درباره میزان بازگشت ارزهای اعطایی ناشی از صادرات گفت: انتظار ما این است که اعداد و ارقام صحیح و دقیق باشد؛ وزیر اقتصاد ۴۵ درصد و رئیس کل بانک مرکزی ۷۱ درصد اعلام کردند. اینکه کدام درست است را نمی‌دانیم و بررسی دقیق آن به عهده نهادهای متولی است.

وی ادامه داد: گزارش برای ما واصل شده اما بسیار کلی است و این گزارش را به وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه دادیم و آنها مشغول بررسی هستند و پیگیری مجدانه برای بازگشت ارز ناشی از صادرات همچنین رفع تعهدات ارزی ناشی از واردات دارند.

اسماعیلی اضافه کرد: طبق گزارش‌ها به کسی که قبلا به تعهدات ارزی خود عمل نکرده است، دوباره ارز تخصیص دادند.

وی گفت: گفته‌اند که خیلی از اینها تاریخ ندارد اما این فرد متعهد به رفع تعهد ارزی خود یا ارز ناشی از صادرات است.

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر لزوم انضباط مالی و مقرراتی در این حوزه‌ها خاطرنشان کرد: در سامانه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها دچار مشکل هستیم و وقتی سراغ چنین فردی می‌رویم، می‌گوید هنوز مهلتم پایان نیافته و خود فرد زمانی را اعلام می‌کند.

اسماعیلی اظهار داشت: در این حوزه پرونده تشکیل دادیم و عده‌ای تحت تعقیب قرار گرفتند و برخی را ملزم به بازگشت ارز ناشی از صادرات قبل از رسیدگی کردیم. تا رفع کامل تعهدات دریافت‌کنندگان تسهیلات و بازگشت ارزهای ناشی از صادرات را پیگیری می‌کنیم.

در دوره‌ای که صلاحیت قاضی احراز شده است، احکام صادر شده توسط وی اعتبار دارد

سخنگوی قوه قضائیه درباره قضات بازداشتی و احتمال تجدیدنظر در احکام صادر شده از سوی این قضات گفت: فرآیند قانونی نقض حکم مشخص است؛ کسی که برای امر قضا منصوب می‌شود تا روزی که از امر قضا منفک می‌شود، صالح بر رسیدگی است و اصل بر این است که در دوره‌ای که صلاحیت او احراز شده است، احکام صادر شده توسط وی اعتبار دارد مگر اینکه احکام صادره مغایر با موازین شرعی یا قانون باشد.

اسماعیلی درباره اینکه سرانجام پرونده محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور اسبق به کجا رسیده است، گفت: مکررا درباره این پرونده توضیح داده شده است و من دوستان را به سوالات و پاسخ های قبلی ارجاع می‌دهم.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه ۸۵ درصد سهام یک تاکسی اینترنتی در داخل کشور متعلق به شرکت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس است، آیا این کار به مثابه نفوذ است، گفت: اطلاعاتی اگر دارید به ما بدهید زیرا تا امروز اطلاعاتی درباره نفوذ به ما در این قضیه داده نشده است.

داشتن نسبت خانوادگی با مقام‌ها نه امتیاز محسوب می‌شود و نه مانع برای رسیدگی

وی در پاسخ به این سوال که حسین فریدون پیش از بازداشت اعتراضاتی داشت و همچنین صحبت‌هایی در رابطه با شنود در دفتر رییس‌جمهور مطرح کرد، گفت: داشتن نسبت خانوادگی با مقام‌ها و تشکیلات نه امتیاز محسوب می‌شود و نه مانع برای رسیدگی. از حیث مستندات از منظر قضات رسیدگی‌کننده به پرونده در مراحل مختلف که حدود ده قاضی بودند، مستندات و اسناد مکتوبی برای این افراد وجود دارد؛ بر این اساس رای صادر شده فارغ از هر گونه شائبه بوده است.

اسماعیلی با بیان اینکه این پرونده متهمان متعددی داشته است، گفت: معمولا اینگونه بوده که مردم و رسانه‌ها نسبت به برخی افراد حساسیت داشتند. با این حال عدد متهمان بیش از اینها است و برخی از متهمان در این پرونده، پرونده‌هایشان در دادسرا است. دادگاه بدوی برای هفت نفر حکم صادر کرد و پنج نفر را محکوم کرد.  دادگاه تجدیدنظر به یک فرد حکم برائت داد و حکم فریدون را تقلیل داد. در این پرونده کسانی هنوز محاکمه نشدند.

تاکید رییس قوه قضاییه بر مرزبندی بین جرایم سیاسی و امنیتی
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه ویدیوی منتشر شده‌ای از آقای رییسی وجود دارد که با تعدادی از افراد  درباره جرم سیاسی صحبت می کنند و  برنامه قوه  قضاییه در این زمینه چیست؟ گفت: جرم سیاسی در قانون تعریف شده و تاکید ریاست قوه قضاییه بر این است که در دوره جدید ما مرزبندی دقیق تری بین جرم امنیتی و سیاسی قایل شویم زیرا این جرایم اشتراکات فراوانی دارند و تاکید ایشان این بود که ما مرزبندی را مشخص کنیم. هر گاه عمل ارتکابی مشمول جرم امنیتی بود تحت عنوان جرم امنیتی باشد و هرگاه جزو جرایم سیاسی بود جرم سیاسی است. سختگیرانه رفتار نکنیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: رییس قوه در انتخاب اخیر هیات منصفه مطبوعات که باید در جرایم سیاسی حضور یابند و نظرشان را  به دادگاه ارایه دهند تاکید کردند که هم به اعضای هیات منصفه و هم به کمیته ای که موجب قانون مامور هیات است این مهم یادآوری شود که هیات منصفه نقش اظهار نظر  در جرایم مطبوعاتی و سیاسی دارند و تاکید براین است که در دادسرا و دادگاه و هرکجا که عمل ارتکابی مصداق جرم سیاسی است دقت کنیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code