| یکشنبه، 14 آذر 1400
نگاه ایران: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آمریکا توان اعمال فشار اقتصادی مستمر علیه ایران را ندارد اظهار کرد: فشار اقتصادی مستمر از سوی دشمن قابلیت های اقتصادی آنها را به خطر انداخته و اقتصاد آمریکا تحمل فشار بلندمدت در این حوزه را ندارد.
به گزارش شبستان،  سردار غلامرضا جلالی، امروز (یک شنبه، ۲۹ مهر) در جلسه پدافند غیرعامل و شورای زیست محیطی استان گیلان که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد گفت: امروز ایران اسلامی تحت معرض نوعی تهدید مدرن متکی بر رویکرد علمی، تکنولوژی و دانش روز است که در مراکز علمی و دانشگاهی دشمن شکل می گیرد. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تهدیدات علیه ایران در دانشگاه ها نظریه پردازی شده و توسط سیاسیون اجرایی می شودتصریح کرد: امروزه دفاع سنتی پاسخگوی این حجم از تهدیدهای مدرن نیست و مقاومت در برابر این تحریم ها باید مبتنی بر رویکرد علمی و شناخت فناوری ها باشد. وی با اشاره به کارایی فناوری ها در دو بخش خدمات و کنترل اذعان کرد: فناوری ترکیبی از تهدید و فرصت بوده و باید پدیده های حاصل از آن مورد شناخت کامل مسئولان باشد زیرا صرف نگاه ساده بدان معضلاتی را ایجاد می کند. جلالی تصریح کرد: این پدیده شناسی باید رویکرد علمی داشته و تمام کارکردهای آن احصاء شود تا توانایی مقابله با تمام قابلیت های تهدیدزای آن ایجاد شود.

وی با بیان اینکه امروز با پدیده تلفیق دارایی ها و سرمایه های فیزکی مواجه هستیم افزود: فناوری هوشمندسازی و مدیریت بر اشیاء با استفاده از فضای سایبری از قابلیت های امروز است که باید فرصت ها و ظرفیت های آن را شناخت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به فرصت های گسترده شبکه های اجتماعی افزود: شبکه اجتماعی و رسانه هم فرصت و هم تهدید سیاسی، امنیتی و سایبری است. جلالی در ادامه به فشارهای آمریکا جهت اجبار ایران به مذاکره اشاره و بیان کرد: توطئه دوقطبی اقتصادی- امنیتی که از سوی دشمن مطرح شد در همین راستا بود تا میان مردم و دولت شکاف ایجاد کنداما رهبر معظم انقلاب حمایت قاطع از دولت را ترسیم کردند. وی با اشاره به طرح دشمن با عنوان تابستان داغ که با شکست همراه بود تصریح کرد: توانستیم با همیاری و پیروی از ولایت فقیه تمام تهدیدات دشمن در ناموفق نشان دادن دولت را پشت سرگذاریم. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور جنگ اقتصادی علیه ایران اسلامی را مدرن ترین جنگ اقتصادی دانستو گفت: هیچ کشوری توان مقابله با این جنگ با حداقل ترین تهدیدها و تحریم ها را نداشته و سقوط خواهد کرد اما ایران اسلامی محکم در برابر آن می ایستد که نشان از مقاومت و عمق دفاعی کشور است. وی با بیان اینکه آمریکا توان اعمال فشار اقتصادی مستمر علیه ایران را ندارد اظهار کرد: فشار اقتصادی مستمر از سوی دشمن قابلیت های اقتصادی آنها را به خطر انداخته و اقتصاد آمریکا تحمل فشار بلندمدت در این حوزه را ندارد. جلالی تاکید کرد: اشتباهات ترامپ در توسعه جنگ با ایران و سایر کشورها فرصت های بسیاری برای ما ایجاد تا توان دفاعی خود را افزایش دهیم. وی با تاکید برحمایت و پشتیبانی از دولتدر شرایط کنونی اذعان کرد: هجمه علیه کشور بسیار بوده و باید در این شرایط از دولت پشتیبانی کرده و انتقادات داخلی را به زمانی بعد موکول کنیم تا بتوانیم پاسخگوی تهدیدات وارده باشیم. جلالی در ادامه به ظرفیت های زیست محیطی استان اشاره و بیان کرد: بیشتر تهدیدها علیه کشور زیستی است و باید راهکاری علمی ارایه شود و دانشگاه ها باید در این عرصه ورود جدی داشته باشند. وی تلاش های کورکورانه بدون رویکرد علمی را موجب هدررفت منابع دانست و گفت: مسائل زیست محیطی استان باید اولویت پژوهش های مراکز علمی و دانشگاهی استان باشد. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر حمایت از راه اندازی و تقویت آزمایشگاه های زیستی استان افزود: گیلان مبدا اقدامات زیست محیطی کشور شده و مورد حمایت قرار می گیرد.  وی در ادامه بر شناسایی تهدیدهای غالب هر شهر تاکید کرد و گفت: باید طرح پاسخ اضطراری به حوادث اضطراری هر شهر تدوین شود که نیازی جدی و از وظایف شهردار و فرماندار است. جلالی ادامه داد: طرح تداوم کارکردهای ضروری و اساسی شهر یک ضرورت است و باید نیازهای اصلی شهر شناسایی و و کنترل شود چراکه عدم رسیدگی به مسئله ایی کوچک معضلی جدی برای شهر ایجاد می کند. وی بر کنترل وابستگی متقابل زیرساخت ها تاکید کرد و گفت: با این اقدام می توان حوادث را پیشگیری و کنترل کرد. جلالی با اشاره به استقرار تاسیسات پرخطر داخل برخی شهرها اذعان کرد: در همه شهرها مراکز پرخطر وجود دارد که باید از شهر خارج یا داریا حریم مشخص باشد. وی در پایان خواستار تدوین طرح پدافند زیستی استان و تعیین وظایف دستگاه ها در حوادث مختلف شد و خاطرنشان کرد: مخاطرات شهرستان تعیین و نحوه برخورد و پاسخگویی به آن مشخص شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code