| سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401

نگاه ایران: در ابتدا برای من داوری سخت بود. درست مثل هر کشور دیگری شما در ابتدا با کمی سختی روبرو می شوید. مردم خصوصا مردان اغلب می گفتند که زنان داوران خوبی نیستند ولی به این خاطر که روی تصمیمم پا فشاری کنم. مهم این بود که به آنها بگویم و آن را نشان دهم که می توانم از پس آن بر بیایم. من این صحبت ها را به عنوان یک ابزار انگیزشی برای خودم استفاده کردم. خانواده و خصوصا برادر از من حمایت های زیادی کردند که مهم بودند.

داور بین المللی فوتسال بانوان ایران در آستانه فینال المپیک جوانان در اظهاراتی با سایت فیفا از مشکلات داوری و سختی هایش در این راه گفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیفا، دو تیم فوتسال ژاپن و پرتغال امروز (چهارشنبه) در فینال المپیک جوانان برابر هم به میدان خواهند رفت که قضاوت این دیدار را گلاره ناظمی داور زن ایرانی بر عهده خواهد داشت.

سوال: تجربه حضور در رقابت های بوینس آیرس را چطور ارزیابی می کنید؟

داوری در المپیک جوانان بوینس آیرس اقدام مهمی برای من بود. بهترین داوران هر کشور این جا حضور دارند و سطح این مسابقات هم بسیار بالاست و من از این بابت نیز خوشحال هستم.

* چطور که تصمیم گرفتید حرفه داوری را دنبال کنید؟

حدود 15 سال پیش من در ایران فوتبال بازی می کردم. برادر من که در سوپر لیگ داوری می کرد از من خواست تا داوری را یک بار امتحان کنم. او به من اعتماد به نفس داد و می گفت می توانم یکی از بهترین داوران باشم. در واقع در ایران اولین گروه های زن کارشان را از 15 سال پیش شروع کردند.

* چرا فوتسال را به جای فوتبال انتخاب کردید؟

به این خاطر که فوتسال در ایران با استاندارد بالایی بازی می شود که از فوتبال بهتر است. من البته بازی های فوتبال را هم قضاوت کرده ام که در شروع کارم بود. در فوتسال ما بهترین تیم قاره هستیم و از سطح خوبی هم برخورداریم. فوتسال باعث شد تا من قابلیت هایم را در داوری افزیش دهم.

* چه سختی هایی در طول این مسیر طی کرده اید؟

در ابتدا برای من داوری سخت بود. درست مثل هر کشور دیگری شما در ابتدا با کمی سختی روبرو می شوید. مردم خصوصا مردان اغلب می گفتند که زنان داوران خوبی نیستند  ولی به این خاطر که روی تصمیمم پا فشاری کنم. مهم این بود که به آنها بگویم و آن را نشان دهم که می توانم از پس آن بر بیایم. من این صحبت ها را به عنوان یک ابزار انگیزشی برای خودم استفاده کردم. خانواده و خصوصا برادر از من حمایت های زیادی کردند که مهم بودند.

* آیا تا به حال به ترک داوری فکر کرده اید؟

بله. به این خاطر که در برخی از اوقات واقعا خسته می شدم. من هیچ حمایتی نداشتم که البته این عدم حمایت من را قوی تر کرد. شما باید بتوانید قابلیتی که دارید را نشان دهید و من هم می خواستم همین را نشان دهم خصوصا به مردان که من هم قابلیت انجام کار داوری را دارم. من به تنهایی از پس کارم بر آمدم. تلاش کردم و در نتیجه موفق شدم.

* نظرتان درباره زنانی که با شما آغاز کردند و نتوانستند به موفقیت برسند،چیست؟

هفت، هشت داور زن دیگر بودند که همگی به خاطر سختی هایی که این حرفه داشت ادامه ندادند. خانواده یا همسرشان این مساله را قبول نمی کردند. آنها نمی توانند بفهمند که  چرا یک داور باید این همه سفر کند. در ایران اگر شما بخواهید داور شوید، باید اجازه همسر را داشته باشید و خیلی از آنها اکنون این حرفه را رها کرده اند. اوضاع کمی تغییر یافته است و در حال حاضر سه سطح فوتسال فقط برای زنان وجود دارد. حدود 50 داور در سطح بالا و 100 داور نیز در کل کشور از زنان حضور دارند.

* آیا خودت را به عنوان پیشگام در عرصه داوری زنان می بینید؟

بله. همین طور است. ازاین لحاظ که شما حساب کنید بله. زنان داور بیشتری هستند که می خواهند پیشرفت کنند. وقتی من به این مسابقات دعوت شدم در ابتدا خصوصا برای مردان چیز مثبتی نبود  ولی بعد از این انتخاب مردان کشورم دیدند که من چه پیشرفتی کرده ام و آن را قبول کرده اند. در حال حاضر آنها به من باور و اعتقاد دارند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code