| دوشنبه، 10 مهر 1402
مشاور استاندار گيلان در امور گردشگری به اين پرسش پاسخ داد:
       کد خبر: 211355

نگاه ایران: روزنامه اعتماد به کوشش محمدرضا پژوهنده و آرمین زنبوری در پرونده جدید خود با بررسی اجرای طرح های بوم گردی در گیلان نوشت : استاندار گیلان چندی قبل اعلام کرد 5 هزار اقامتگاه بوم گردی راه اندازی می شود و منتقدان معتقدند با توجه به اهداف سند چشم انداز ششم توسعه این عدد غیرواقعی است اما «علی رحیم پور» مشاور او چنین نظری ندارد و می گوید: پیش بینی شده است تا سال 1400 نیاز به 5 هزار واحد بوم گردی داریم. از دلایل این کار می توان به غنی سازی افزایش درآمد روستایی و کمک به مهاجرت معکوس و جلوگیری از بیابان خوابی و خیابان خوابی اشاره کرد.

* در ادامه پرونده روزنامه اعتماد بخوانید :

یادداشت / خسرو مهین روستا : اختراع دوباره چرخ؛ ورود دولتی ها ممنوع! یادداشت / نسیم طواف زاده : طرح های بوم گردی و ضرورت حفظ منابع طبیعی یادداشت/ فرزاد رشیدی : بودجه گردشگری، بیش از ظرفیت گیلان؛ قدرت یک زنجیر به قدرت ضعیف ترین حلقه آن است  

رحیم پور که پیش تر در حوزه گردشگری و هتل داری فعالیت می کرده، توضیح می دهد: اساسی ترین کاری که در حال انجام آن هستیم توجیه فنی و اقتصادی واحدهای بوم گردی در متراژ کمتر و با حفظ سیما و منظر گیلان است. به عنوان مثال یک کلبه 32 متری که با 30 میلیون تومان بودجه ساخته شود.

می دانیم که گیلان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگران داخلی است، از سوی دیگر مازندران در همسایگی گیلان که پذیرای گردشگران بیشتری است تاکنون راهی را طی کرده که بسیاری معتقدند نتیجه مثبتی به همراه نداشته است. به نظر شما چگونه برای گیلان می توان برنامه ریزی کرد که به سرنوشت مازندران دچار نشود؟

مطالعات بسیاری در حوزه گردشگری انجام دادیم. می دانیم عرصه گیلان محدود است، بر این اساس نباید کاری انجام دهیم که مانند دیگر استان ها منجر به اتلاف همین منابع محدود شود. در بررسی های مان به این نتیجه رسیدیم که گردشگری نه تنها می تواند محور توسعه باشد بلکه می تواند به توسعه کشاورزی و صنعت و تجارت استان نیز کمک کند. بنابراین اقدام به مطالعه و بررسی طرح های گذشته کردیم و تا حدودی توانمندی های استان نیز شناسایی شد. مزیت های ویژه و رقابتی استان گیلان با سایر استان ها را با هدف معرفی گیلان به عنوان مقصد گردشگری با محور سلامت استخراج کردیم. با نگاه به رعایت اصول توسعه پایدار، دو موضوع اصلی توسعه گردشگری پایدار و رسیدن به پایداری گردشگری مطرح است. توسعه پایدار گردشگری براساس حفظ منابع آب و زمین و جلوگیری از تغییر کاربری و احداث خانه های دوم برای مان اهمیت ویژه ای دارد.

امروزه رونق گردشگری در جهان با توجه ویژه به حفظ منابع طبیعی، فرهنگ و آداب و رسوم و به ویژه با پرهیز از اغتشاش در بسترهای موجود جامعه همراه شده است. آیا در گیلان چنین روندی را پیشگیری کرده اید؟

مدتی در آمستردام هلند بودم. این موضوع را آنجا لمس کردم. با وجود اینکه وسعت کوچک تر از گیلان دارند، 130 میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی و دامی آنها است. فناوری و فرآوری مبتنی بر علم و تجربه منجر به مدیریت منابع شده و با بهره برداری مسوولانه درآمد ایجاد کرده اند. اولین بحث در مورد توسعه گردشگری، توسعه و رونق کشاورزی است. شعار فعلی ما این است که برای خرید محصولات ارگانیک شامل چای، برنج، روغن زیتون و ابریشم و دمنوش و غذاهای دریایی ارگانیک و سالم به گیلان سفر کنید. ورود گردشگر منجر به رونق کشاورزی می شود و به این واسطه ماندگاری گردشگران در گیلان افزایش می یابد. اما به دلیل عدم وجود مراکز اقامتی و پذیرایی استاندارد و مقبول، استقبال گردشگران از گیلان نسبت به سایر استان ها حتی استان اردبیل هم کمتر است. از نظر تعدد مراکز اقامتی هم دچار مشکل هستیم. به همین دلایل، قصد احداث مجموعه هایی مانند هتل هایی با استانداردهای بین المللی و ظرفیت اقامت هزار نفر پیش بینی کرده ایم. مولفه های اصلی جذب گردشگر، اقامت، پذیرایی، حمل و نقل، تور گردانی و خرید هستند که هر مقصد گردشگری باید دارای آن باشد ولی اکثر این عوامل در گیلان وجود ندارد.

اعطای تسهیلات در این زمینه نگرانی هایی ایجاد کرده است مانند طرح بنگاه های زودبازده که نزدیک به دو دهه پیش اتفاق افتاد. طرحی که با وام های 3 و 5 میلیونی کم بهره همراه بود. اما هرگز به نتیجه نرسید و در عمل ناظری جدی برای اجرایی شدن طرح های ارایه شده وجود نداشت. در طرح مذکور تزریق نقدینگی از بالای هرم و توسط بخش دولتی اشکالات جدی به وجود می آورد که در طولانی مدت باعث می شد نه تنها وام گیرنده به نتیجه نرسد بلکه چیزی جز بازپرداخت وام برایش باقی نماند.

همزمان با طرح موضوع پرداخت وام، موجی از تقاضا از سوی روستاییان ایجاد شد. متصور بودند به واسطه دریافت یک وام 200 میلیونی و پس انداز بخشی از آن، نیز تغییر کاربری زمین زراعی و باغات چای شان می توانند شامل شرایط دریافت وام قرار گیرند. با این تفکر دو هزار تقاضا دریافت کردیم. با بررسی شرایط متقاضیان و اعمال فیلترها این تعداد به 198 و پس از بررسی های تکمیلی به 57 مورد رسید. این 57 مورد در سازمان گردشگری موافقت اصولی گرفته اند و در نهایت حدود 12 نفر تاکنون به بانک مراجعه کرده اند. تازه در این مرحله استانداردهای ساخت تدوین شده که زیر نظر سازمان نظام مهندسی است. بدین شکل ذهنیتی که ایجاد شده بود تقریبا در حال اصلاح است.

نقش شرکت های پشتیبان در این بین چیست؟

این شرکت ها در اطلاع رسانی، آگاه سازی و بازاریابی واحدهای بوم گردی به ما کمک می کنند. اگر تعداد واحدها کم باشد، دغدغه ای برای فروش وجود ندارد اما وقتی در مورد مقیاسی بزرگ تر صحبت می کنیم باید سیستمی برای فروش و توسعه بازار وجود داشته باشد تا افراد بتوانند اقساط بانک را بپردازند. همچنین شرکت های پشتیبان باید بر کیفیت ارایه خدمات نظارت داشته باشد. اساسی ترین کاری که در حال انجام آن هستیم توجیه فنی و اقتصادی واحدهای بوم گردی در متراژ کمتر و با حفظ سیما و منظر گیلان است. به عنوان مثال یک کلبه 32 متری که با 30 میلیون تومان بودجه ساخته شود. حال اگر کسی در نظر داشت به منظور احیای معماری گیلان مجتمعی به مساحت حدود 500 متر، مشابه موزه میراث روستایی ایجاد کند هم به شرط رعایت موارد فنی و اقتصادی لازم مورد حمایت قرار می گیرد. در همین راستا بیش از 70 عنوان دوره آموزشی تعریف کرده ایم. با شرکت های بین المللی صحبت کردیم تا اولین Hotel school ایران را در گیلان تاسیس کنیم. در نتیجه به سمت توریسم مزرعه و کشاورزی و حتی اقامت در باغ های چای و شالیزارها رفتیم. گردشگر محصولات مورد نظرش را از مزرعه جمع کند و در تولید غذایش مشارکت کند. از همه مهم تر بتوانیم از طریق غنی سازی روستاها، درآمد را افزایش دهیم و اشتغال ایجاد کنیم و با استانداردسازی خدمات، رضایت گردشگر را حفظ کنیم. اگر در این حوزه موفق شویم گیلان به عنوان پایلوت برای کل کشور خواهد بود.

توسعه گیلان از طریق محور گردشگری آیا یک سند بالادستی است یا حاصل مشورت، کارگروه یا حتی یک ایده شخصی بوده است؟

طرح آمایش سرزمین در کشور توسط سازمان مدیریت اجرا می شود که براساس آن، توانمندی های هر استان و نقشی که می تواند در توسعه اقتصاد کشور داشته باشد، مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از محورهای اصلی در کنار توسعه کشاورزی، صنعت و تجارت گیلان، بخش گردشگری است. تجربه بنده هم در گیلان، همین را نشان می دهد. بر همین اساس به سمت صنایع کوچک روستایی و مکمل گردشگری رفته ایم که باعث ورود گردشگر می شود و بازار محور است. باتوجه به تاسیس منطقه آزاد، امکانات و جاده های مواصلاتی که با صرف زمان سه ساعت و نیم به قطب جمعیتی کشور یعنی تهران می رسید و مسیر ریلی، به این نتیجه رسیدند که گردشگری می تواند یکی از محورهای توسعه استان باشد. قدر مسلم، گردشگری محور توسعه استان گیلان است اما با ابزار کشاورزی، صنعت و تجارت. سال گذشته حدود 6 میلیون شهروند به منطقه آزاد انزلی رفتند، گردشگرانی که خرید هم می کنند. براساس توانمندی های موجود در استان، یکی از محورهای توسعه و از نظر من برترین آنها حوزه گردشگری است.

یکی از انتقادات جدی به استاندار، اعلام عدد 5هزار اقامتگاه بوم گردی است. منتقدان ایشان معتقدند با توجه به اهداف سند چشم انداز ششم توسعه این عدد غیرواقعی است؟

بله، پیش بینی شده است تا سال 1400 نیاز به 5هزار واحد بوم گردی داریم. از دلایل این کار می توان به غنی سازی افزایش درآمد روستایی و کمک به مهاجرت معکوس و جلوگیری از بیابان خوابی و خیابان خوابی اشاره کرد. سالاری اعلام کرد قصد دارد 10 هزار شغل را از طریق احداث 5 هزار واحد بوم گردی در روستاها ایجاد کند. به طور میانگین برای هر کدام دو شغل مستقیم درنظر گرفتند. دوستان منعکس کننده خبر، در انتقال مفهوم توجه نکردند. به عبارت دیگر اقامتگاه و واحد را به اشتباه انتقال دادند. به عبارت دیگر یک اقامتگاه یا هتل می تواند 20 واحد داشته باشد.

آیا می توانیم انتظار داشته باشیم در صورت نبود شما و استاندار کنونی نیز این روند ادامه داشته باشد و ابتر نماند؟

کار بدون مطالعه و غیرعلمی انجام نمی دهیم. اگر غیر از این باشد، با شکست مواجه می شویم. اگر کار با مطالعات درست صورت بگیرد، هر کسی بیاید می تواند روند را ادامه دهد. به دنبال افزایش مطالبات مردمی هستیم. به صورت بنیادی کار می کنیم ولی مطالعه و اجرا را همزمان انجام می دهیم. امیدواریم برای حفظ عرصه گیلان، آب و منابع آن بتوانیم کاری انجام دهیم. معتقدیم مردم باسواد هستند و توسعه پایدار، ضریب برد و برخورداری جامعه از منافع میزبانی محلی را می فهمند. اگر بتوانیم به درستی منابع استانی و ملی را به این بخش هدایت کنیم قابل توقف نیست. کودک امروز باید در مورد سفرهای تابستان در مدرسه بگوید وگرنه چیزی کم دارد. روند مطالبات و توسعه کشور به سمتی پیش می رود که سوخت های فسیلی و نفت جوابگو نیست. کشاورزی نهایتا جوابگوی نیاز داخلی باشد، چون صادرکننده خوبی نیست. در حوزه صنعت مشکلاتی داریم و تنها چیزی که می ماند گردشگری است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code