| سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401
نگاه ایران:در پی طرح برخی انتقادات نسبت به سامانه شناسه گذاری و اصالت، رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سامانه شناسه گذاری سازمان غذا و دارو صرفاً وجود یک برچسب معیار نخواهد بود و مردم خواهند دید که به راحتی برچسب های تقلبی قابل شناسایی است و دیگر کسی نمی تواند کالای قاچاق خود را با زدن یک برچسب به کالای اصیل تبدیل کند. دکتر رسول دیناوند در پاسخ به برخی انتقادات مطرح شده درباره سامانه شناسه گذاری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو و مقایسه آن با طرح شبنم یا همان طرح شبکه بازرسی نظارت مردمی که بر اساس آن بنا بود روی کالاها بارکد نصب شود، گفت: طرح سامانه اصالت سازمان غذا و دارو اساساً با طرح شبنم متفاوت است و اصلاً برچسب زنی صرف نیست. وی افزود: یعنی به این صورت نیست که بگوییم اگر کالایی دارای برچسب بود، اصالت دارد؛ بلکه کالا شناسه گذاری شده و با استعلام این شناسه است که مردم می توانند کالای اصیل را از یک کالای تقلبی و قاچاق تفکیک کنند.

شناسه گذاری داروهای وارداتی اجباری شد

دیناروند با بیان اینکه فعلا این شناسه گذاری برای تمام داروهای وارداتی اجباری و اجرا شده است، اظهار کرد: اما هنوز اطلاع رسانی وسیعی برای مردم درباره چگونگی عمل کردن آنها در قبال این شناسه آغاز نکرده ایم، اما این کار به زودی انجام می شود. رییس سازمان غذا و دارو درباره نکته بسیار اساسی در سامانه شناسه گذاری و اصالت، گفت: اساس این شناسه لزوما برچسب زدن نیست، بلکه به صورت چاپ بارکد دو بعدی روی بسته های دارویی خواهد بود اما اگر کسی در هنگام تولید و بسته بندی آن را چاپ نکرد، موظف است که این برچسب را نصب کند. دیناروند تاکید کرد: بنابراین اساس این سامانه، شناسه گذاری و کنترل اصالت به همراه استعلام از یک سامانه مرکزی است. در این راستا کاتالوگ الکترونیک داروها ایجاد شده و امیدواریم در آینده نیز کاتالوگ الکترونیک همه کالاهای سلامت آماده شود. چرا که در این صورت مردم می توانند اطلاعات کاملی اعم از قیمت، تاریخ تولید، نحوه توزیع و... درباره یک کالا کسب، از این سامانه دریافت و از اصالت کالا نیز اطمینان پیدا کنند.
وی با اشاره به طرح شبنم که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا می شد نیز گفت: طرح شبنم به صورت ناقص اجرا شد؛ یعنی مردم صرفا به وجود آن برچسب توجه می کردند. این در حالیست که باید یک سامانه مرکزی وجود داشته باشد؛ به طوریکه کار تحویل کد به این سامانه به درستی و به صورتی که امنیت آن 100 درصد قال اعتماد باشد، انجام شود. دیناروند همچنین تاکید کرد: در سامانه شناسه گذاری سازمان غذا و دارو این مسایل رعایت شده و صرفا وجود برچسب معیار نخواهد بود. بنابراین با استفاده از این سامانه مردم خواهند دید که به راحتی برچسب های تقلبی قابل شناسایی بوده و دیگر کسی نمی تواند کالای قاچاق خود را با زدن یک برچسب به کالای اصیل تبدیل کند. با اجرای این طرح قاچاق در حوزه دارو و همچنین کالاهای سلامت را فلج خواهیم کرد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code