| شنبه، 09 اسفند 1399

نگاه ایران: یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: از زمان دولت سازندگی اعتراض های سیاسی وارد هیات های مذهبی شد که متاسفانه صدا و سیما نیز از آن ها حمایت می کند، اما در مقابل تریبونی در جریان مخالف برای تبیین سیاست هایشان نمی دهند.

علی صوفی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت حفظ حرمت تریبون های عزاداری و مذهبی با اشاره به مواردی از هتک حرمت صورت گرفته از تریبون های مذهبی اظهارکرد: قبل از انقلاب در جریان شکل گیری جمهوری اسلامی ایران یکی از فرصت هایی که در اختیار سیاسیون قرار می گرفت تا بتوانند اعتراضات خود را نسبت به نظام مطرح کنند، منبرهای مذهبی بویژه در ایام عزاداری و ماه رمضان بوده است.

وی ادامه داد: چهره های سیاسی معمولا در اعتراض به ظلم هایی که حاکمیت نسبت به جامعه انجام می داد از این تریبون ها استفاده سیاسی می کردند. در واقع این موضوع از گذشته باب بوده که از منبرهای مذهبی برای تبیین اندیشه های سیاسی استفاده کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: خیلی از افرادی که امروز سابقه مبارزاتی با دوران پهلوی را در کارنامه شان دارند، از جمله این افراد بودند که از این موقعیت ها جهت اعتراض کردن به شرایط بد سیاسی استفاده می کردند.

صوفی سپس گفت: بعد از انقلاب استفاده از تریبون های مذهبی برای پیگیری اهداف سیاسی ضرورتی نداشت، اما آرام آرام  بعد از دوران دفاع مقدس و تمام شدن جنگ و شروع شدن دوران سازندگی به ریاست هاشمی رفسنجانی بعضی از مداحان از موقعیت های مذهبی استفاده کردند و صحبت های تندی را در مورد رئیس جمهور آن دوران مطرح می کردند.

وی ادامه داد: به جز مداحان، وعاظ نیز سعی کردند موقعیت اعتراض آمیز خود نسبت به هاشمی رفسنجانی را با انگیزه حفظ ارزش ها ادامه دهند. با گذشت زمان، اعتراض برخی از مداحان و وعاظ از یک شخص و یک چهره نسبت به یک جریان گسترش پیدا کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه باید شأن و حرمت تریبون های عزاداری حفظ شود گفت: مشکلی با طرح اعتراضات جریان ها نسبت به یک جریان دیگر وجود ندارد. این موضوع در قانون اساسی هم به عنوان یک اصل آزاد هم مطرح شده است، اما زمانی که از تریبون های مذهبی به بهانه دین اغراض سیاسی دنبال می شود و صدا و سیما هم آن را پخش می کند انتظار می رود که این تریبون ها در اختیار جریان های مقابل هم قرار بگیرند.

وی در پایان تاکید کرد: متاسفانه صدا و سیما نسبت به طرح چنین موضوعاتی یک طرفه عمل می کند و نظرات مخالف جریان معترض نه تنها در خود هیات ها و تریبون های مذهبی جای برای اعتراض ندارند بلکه در صدا و سیما که باید تریبونی برای همه مردم باشد نیز جایگاهی ندارد. بنابراین با توجه به این مشکلات خوب است تا تریبون های مذهبی از بیان  موضوعات سیاسی خودداری کنند و به تبیین اندیشه های دینی بپردازند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code