| شنبه، 22 مرداد 1401
نگاه ایران:مهدی پسر بچه خردسالی است که ۵ سال از تولدش می گذرد اما هنوز شناسنامه ای ندارد و این برای او آرزوی دست نیافتنی شده است. مهدی برای رفتن به مدرسه احتیاج به هویت دارد.
 شاید داشتن شناشنامه بدیهی ترین حق یک انسان به حساب بیاید، یکی از این افراد مهدی ۵ ساله است، او  وقتی نوزاد چند ماهه ای بود، در حرم امام رضا(ع) به کسانی که برای زیارت رفته بودند به امانت داده شد. اما بعد از گذشت ۵ سال  کسی برای پس گرفتن این امانت اقدامی نکرده است، حال این کودک نمی داند پدر و مادر واقعیش چه کسانی هستند. و هنوز برای داشتن شناسنامه تلاش می کند تا بتواند برای۲ سال آینده خود هویتی برای رفتن به مدرسه پیدا کند.
مهدی کودکی باهوش و با استعداد است و اگر شعری برای او خوانده شود تمام شعر را بدون اشتباه حفظ می کند و به سرعت جواب می دهد. حالا این ترس وجود دارد این کودک با این تیزهوشی در  پیچ و خم راه های قانونی معطل بماند. مریم داورنیا عکاس با انگیزه ای است که در این مدت پیگیر کارهای مهدی بوده و حالا برای ما سرگذشت و سختی های مهدی را روایت می کند: دلبستگی و امانت داری ۵ ساله حاج برات «براتعلی پورمحمد» ۷۴ ساله و همسرش در حاشیه شهر بجنورد زندگی می کنند، ۴ فرزند و چندین نوه دارند. آن ها امور معیشتی خود را با کارگری و دست فروشی سپری می کنند. ۵ سال پیش وقتی برای زیارت به مشهد رفته بودند در صحن امام رضا(ع) خانمی کنارشان آمد و از آن ها خواست تا برای چند دقیقه کودک را نگه دارند تا او برود و برگردد، آن ها قبول می کنند اما بعد از سه روز گشتن به دنبال مادر کودک او را پیدا نمی کنند و به همراه نوزاد به شهر خود بر می گردند. تمامی اطرافیان اصرار داشتند تا بچه را به مقامات قضایی تحویل دهند اما آقای پورمحمد به دلیل علاقه ای خاصی که به پسر داشت این کار را نکرد. وقتی در آن سالها برای گرفتن شناسنامه به اداره ثبت احوال مراجعه کرده بودند به آن ها گفته شد که باید کودک را به بهزیستی تحویل دهند زیرا نمی توانستند شناسنامه ای با نام خود برای بچه بگیرند. حالا بعد از ۵ سال این کودک هنوز شناسنامه ای ندارد و  این ناپدری تنها خواسته زندگی اش گرفتن شناسنامه برای مهدی است. او حاضر نمی شود که او را به مقامات تحویل بدهد و می گوید وقتی تابوت من را از این در بیرون بردند شما بچه را تحویل بگیرید. خودمان گرسنه خوابیدیم تا مهدی راحت زندگی کند مهدی در کنار ۳ نوه دیگر براتعلی بزرگ شده است. براتعلی کارگر فصلی است و درآمد ثابتی ندارد. اما مهدی با تمام این مشکلات پدر و مادر واقعی خود را پورمحمد و همسرش می داند و  نمی تواند بپذیرد که از خون آن ها نیست، آن ها زمانی برای سیر کردن بچه گدایی می کردند و یا حتی زمان هایی بدون خوردن غذا سر بر زمین می گذاشتند اما برای مهدی غذا تهیه می کردند و این امر باعث شده است جای خالی پدر و مادر واقعی را برای این بچه پر کنند. مهدی در آرزوی شناسنامه هرچند که پس از انتشار اولیه تصاویر مهدی کمک های زیادی از سراسر کشور برای مهدی جمع شده است، اما شناسنامه اصلی ترین دغدغه این روزهای خانواده پورمحمد است. برای گرفتن شناسنامه مهدی اقداماتی انجام شده و تمامی ارگان های مریوطه هم نظر هستند که باید بچه به مراجع قانونی تحویل داده شود. آدینه نژاد عضو شورای شهر بجنورد می گوید: طی پیگری های ما باید بهزیستی کفالتی به این خانواده بدهد تا بتوانند برای مهدی شناسنامه بگیرند اما بهزیستی این مسأله را قبول نمی کند و می گویند براتعلی و همسرش هر دو مرتکب قانون شکنی شده اند و باید کودک را به بهزیستی تحویل بدهند، قرار شده است در این باره این موضوع به صورت حضوری با مدیر کل بهزیستی دیداری داشته باشیم تا بتوانیم راه حلی برای مهدی پیدا کنیم.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code