| پنجشنبه، 29 مهر 1400
نگاه ایران: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی حدود ۱۰۰ هزار نفر بابت انتخاب رشته پول می دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است.
روزنامه ایران نوشت: چند روزی است که داوطلبان کنکور 97 دانشگاه ها کارنامه هایشان را گرفته اند و حالا درگیر انتخاب رشته دانشگاهی هستند. آنهایی که رتبه های برتر دارند بدون هیچ دغدغه ای رشته و دانشگاه مورد علاقه شان را انتخاب می کنند و آنهایی که رتبه هایشان چندان مناسب نیست دست به دامن مؤسسات انتخاب رشته می شوند.
مؤسساتی یک تا 10 میلیون می گیرند
عباس فرجی کارشناس تعلیم و تربیت در این باره می گوید: اگر داوطلبان بدانند که تمامی این انتخاب رشته ها با نرم افزاری خاص انجام می شود دیگر فریب این افراد را نمی خورند. همه این افرادی که مؤسسات انتخاب رشته راه اندازی کردند رقم های عجیب و غریبی از داوطلبان می گیرند برخی از داوطلبان هم به خاطر شرایط خاصی که دارند این رقم ها را می پذیرند.
وی با تأکید براینکه برخی از افراد یک تا 10 میلیون تومان برای انتخاب رشته می گیرند می گوید: برخی از افراد چند دفتر در شهرهای مختلف دارند و آنها با تبلیغاتی که در صفحات مجازی و رسانه ها انجام می دهند مخاطبان زیادی را جذب کردند. برخی از این افراد اصلاً تخصص مشاوره را ندارند و نمی دانند که چگونه باید برای فرد مشاوره تحصیلی انجام دهند.
جالب اینجاست برخی از همین افراد با وعده های مختلفی مثل قبولی قطعی در کنکور یا طرح ادعاهای کذبی مثل استفاده از مشاوران و کارمندان سازمان سنجش، سعی می کنند اعتماد داوطلب و خانواده هایشان را جذب کنند، اما این مسأله حقیقت ندارد.
فرجی می افزاید: بچه ها اصطلاحات دفترچه را نمی دانند و به همین خاطر به سراغ مؤسسات می روند و مبالغی هزینه می کنند در حالی که در خود دفترچه به صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می کند.
گردش مالی ۳۰ تا ۵۰ میلیاردی انتخاب رشته کنکور طی یک هفته
 ۱۰ درصد داوطلبان یعنی حدود ۱۰۰ هزار نفر بابت انتخاب رشته پول می دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است. متأسفانه این بستری است که آموزش و پرورش ایجاد کرده و صنعت کنکور فضایی درست کرده که باعث شده خانواده ها مبالغ قابل توجهی صرف کنند.
ملاک اصلی انتخاب رشته خوب در ابتدا «علاقه» است. در این تب و تاب چند روزه انتخاب رشته، بازار کاذبی شکل می گیرد و افرادی تحت عنوان مشاور از ۵۰۰هزار تا دو و نیم میلیون تومان برای انتخاب رشته از خانواده ها پول می گیرند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code