نگاه ایران: همای گفت: تیمی که در باشگاه های ایرانی مورد علاقه من است، ملوان بندر انزلی است؛ چرا که در زمان کودکی ام سیروس قایقران در این تیم فوتبال بازی می کرد. تیم دومم در حال حاضر سپیدرود گیلان است که تاریخ و پیشینه ی خیلی درخشانی دارد.
به گزارش تسنیم، سعید جعفرزاده احمد سرگورابی یا همان «پرواز همای» از همان ابتدا کارش را متفاوت شروع کرد. آنقدر متفاوت بود که کارش به ممنوع الفعالیتی کشید. چندین سال از اجرا و انتشار آلبوم محروم بود. فرم خواندن و تصنیف هایی که اجرا می کرد شوروحال ویژه ای داشت که نسبت به هم دوره هایش متفاوت بود. اما چندین سال دوری از فعالیت رسمی او را از فضای موسیقی دور کرد. اما همای فعالیت هایش را در خارج از کشور ادامه داد و همیشه مشتاق فعالیت رسمی در کشور بود و بالاخره توانست مجوز صدور آلبوم و برگزاری کنسرت هایش را بگیرد. او اکنون چند سالی است که با پشتکار و جدیت فعالیت هایش در ایران را دنبال و کنسرت هایش را برگزار می کند. او در عین حال مشغول تحصیل در ایتالیاست و در رشته ی خوانندگی اپرا درس می خواند. مهمترین ویژگیِ همای فعالیت های مستمر، علاقه برای تجربه ی فضاهای جدید و البته پرواز است. او با تحصیل در رشته آواز اُپرا با گرایش باروک، تکنیک های جهانیِ آواز را می آموزد تا کیفیت آوازخوانی اش در موسیقی ایرانی را بالاتر ببرد. پرواز همای علاقه ویژه ای هم به پرواز دارد و در طول سال گاهی به پرواز با چتر و پاراگلایدر می پردازد. پرواز همای در حال حاضر در آستانه اجرای کنسرت – نمایش «حلاج» است. این کنسرت از نیمه های مرداد روی صحنه می رود. در آستانه ی برگزاری این کنسرت با پرواز همای هم کلام شدیم تا درباره ی او، موسیقی اش، آوازش و البته فوتبال و پرواز صحبت کنیم. حاصل این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

برایمان بگویید که در ایتالیا در چه مقطعی تحصیل می کنید. از چه سالی به ایتالیا رفتید و تحصیلتان را از کجا و از کدام دانشگاه شروع کردید. تا چه مقطعی می خواهید به تحصیل ادامه دهید.

در ایتالیا در مقطع لیسانس آواز اپرا، شاخه باروک تحصیل می کنم. امسال سال چهارم تحصیلاتم در ایتالیاست. در ایران هم در رشته های نقاشی، موسیقی و ادبیات تحصیلات داشتم. تا هر مقطعی که توان داشته باشم به ادامه تحصیل می پردازم و سعیم بر این است که آموختن را در اولویت زندگیم قرار دهم.

فرق میانِ تحصیل در ایران و تحصیل در ایتالیا(در رشته موسیقی) در چیست.

تحصیل در رشته موسیقی در ایران بیشتر مختص موسیقی ایرانی است و تمام آنچه درباره موسیقی ایرانی هست را می شود در ایران آموخت. اما در اروپا موسیقی اروپایی را می توان یاد گرفت. اروپاییان در موسیقی بسیار پیشرفته و مدرن هستند و در عین حال تاریخ گرانبهایی در عرصه موسیقی دارند. درست مانند ادبیات ما که بسیار سنگین و گرانبها و پرپیچ و خم است، موسیقی هم در اروپا همین قدر با ارزش است. به همین دلیل تحصیل در اروپا و در رشته موسیقی، دیدگاهی جهانی تر به شما خواهد داد.

میزان آشنایی ایتالیایی ها با موسیقی ایرانی در چه حدی است.

کلا خارجی ها نسبت به موسیقی ایرانی شناخت چندانی ندارند. موسیقی چین یا هندوستان بسیار شناخته شده تر از موسیقی ماست. موسیقی ایرانی را در حدِ همان حضورمان در فستیوال های مختلف می شناسند.

در زمینه اپرا هم فعالیت می کنید. از اپرا و علایقتان به این هنر برایمان بگویید.

بخشی از فعالیت هایم در یادگرفتن اپرا و نوشتن اپرای ایرانی سپری می شود. آنچه از ساختار و شکل اصلی اپرا در ایتالیا را یاد می گیرم، در اپراهای ایرانی پیاده می کنم. اپراهای ایرانی را براساس داستان های اساطیری ایران می نویسم. تا کنون اپراهای «موسی و شبان» و «عشق و عقل آدمی» را نوشته ام و به صحنه برده ام. همچنین سومین اپرایی که آماده اجرا دارم «اپرای حلاج» است که از هفته آینده در تهران روی صحنه می رود.

میان اپرا و آواز ایرانی آیا اشتراکاتی هست؟

اجرای اپرا همراه با نمایش و واکنش ها و تغییر صحنه و نورپردازی است. آواز ایرانی اما بدون نمایش است. وجه اشتراک این دو تنها در خواندن است. کسی که تکنیک های اجرای اپرا را خوب بشناسد، در خواندن موفق است؛ حال آواز ایرانی یا هر آواز دیگری باشد.

تکنیک های خواندن در اپرا، با تکنیک های خواندن در آواز ایرانی چه تفاوت هایی دارند. فعالیت در این دو زمینه برایتان مشکلی ایجاد نمی کند؟

با یاد گرفتن تکنیک های آواز اپرا، آواز ایرانی را بهتر اجرا می کنم. چرا که این تکنیک ها کاملا علمی و فنی است. از نظر ساختار شناخت بدن، عضله ها، تارهای صوتی، فیزیک و عضله های مربوط به خواندن و ساختار دهان و دندان و تکنیک های علمی خوانندگی در اپرا آموزش داده می شود. کسی که این تکنیک ها را یاد بگیرد به راحتی می تواند موسیقی ایرانی یا هر موسیقی دیگری را اجرا کند.

پروژه ی اپرایی تازه ای در دست دارید که در ایران روی صحنه ببرید؟

تازه ترین اپرایی که روی صحنه می برم، «اپرای حلاج» است. از پانزدهم مرداد در کاخ سعدآباد و در ایوان عطار روی صحنه می رود. این اپرا داستان ظهور و پیدایش و مبارزه و محاکمه حلاج را به تصویر می کشد.

وقتی علی رهبری رهبر ارکستر سمفونیک تهران بود، قرار بر همکاری شما با این ارکستر شد که در نهایت به نتیجه نرسید. علت این مسئله چه بود. آقای رهبری در یک نشست خبری توان امراخوانی شما را زیرسوال برد. در این باره نظرتان چیست.

ما توافقی برای اجرا نداشتیم. نشستی با همدیگر داشتیم که در نهایت به توافق نرسیدیم. آقای رهبری اخلاق خاص خودش را دارد و همکاری با ایشان از نظر من امکان پذیر نبود. در نشستی ۱۰ دقیقه ای همدیگر را دیدیم ولی اینکه بخواهیم با هم همکاری داشته باشیم، نه.

اجراهایتان در ایران را از کی دوباره شروع می کنید.

اجراهای من در ایران مداوم است و همیشه در ایران در حال اجرا هستم. به غیر از ماه های محرم و صفر و رمضان، در باقیِ ماه های سال معمولا اجراهایی دارم.

کنسرت هایتان به نسبت کیفیت و اهمیتشان، بازتاب چندانی در رسانه های داخلی ندارند. گویی نوعی بی مهری به شما و اجراهیتان هست. علتش چیست.

با رسانه ها رابطه چندان خوبی ندارم. به غیر از چند رسانه ی خاص. علاقه ای هم برای حضور در رسانه ها ندارم. هر کسی که بخواهد با من مصاحبه کند، اگر مربوط به کار موسیقی و فعالیت های من باشد، حتما گفت وگو می کنم و اگر هم نخواهند که برای من هم خیلی اهمیتی ندارد.

چند سالی است که مجوز فعالیت رسمی در فضای موسیقی ایران را گرفته اید. چه تفاوتی دارد؛ دوران ممنوع الفعالیتی با اکنون که به طور رسمی فعالیت موسیقی را ادامه می دهید.

کار کردن در ایران بسیار خوشایند است. ضوابط و چارچوب های خاص خودش را دارد. اینجا باید خط قرمزهایی را رعایت کرد. اما در عین حال کیفیت کاری من خیلی بالاتر رفته است. فرق میانِ کار کردن در ایران با اجراهای خارج از کشور در زمان ممنوع الفعالیتی ام، تنها در نخواندن چند قطعه از آثار قدیمی من است، وگرنه باقی قطعه ها جدید و متفاوت و حتی بهتر از کارهای قدیمی ام است.

آلبوم تازه ای در دست تهیه دارید؟

آلبوم جدیدی که از من منتشر خواهد شد، «ای خانه ات خراب» است که تا پایان تابستان امسال به بازار موسیقی می آید.

مسائل اجتماعی در میان آثار شما همیشه پررنگ بوده و هست. درباره اوضاع کنونی کشور و مشکلات اقتصادی که برای مردم به وجود آمده، اثری ساخته اید.

اولین دغدغه ی من در کارها و شعرها و آهنگ هایم، دغدغه های اجتماعی است. در همین پروژه «حلاج» که تا هفته آینده به صحنه می رود، دغدغه های اصلی و پیام های این اثر، مسائل اجتماعی ایران است.

برخی از همکاران شما کنسرت هایشان را در اوایل تابستان لغو کردند. ادعای آنان این بود که کنسرتهایشان را برای همدردی با مشکلات اقتصادی مردم لغو کرده اند. نظر شما درباره این ادعا و این رویکرد چیست.

برخی از دوستان کنسرت هایشان را با این عنوان لغو کردند که اوضاع خوبی نیست و حال دل مردمان ایران خوب نیست و… حال سوال من این است؛ اگر زمانی که حال دل مردم خوب نیست، ما برایشان نخوانیم، پس کی باید برایشان بخوانیم؟

من فکر می کنم همه این ادعاها دروغ است. این ها منافع خودشان را در نظر می گیرند. به این نتیجه رسیده اند که مردم پول ندارند بلیت هایشان را بخرند، به همین دلیل کنسرت هایشان را لغو کرده اند و اینگونه بیان کرده اند که حال دل مردم خوب نیست.

ولی من برعکس عمل می کنم. من درست در زمانی که حال دل مردم خوب نیست برایشان می خوانم. لازم باشد برایشان رایگان کنسرت برگزار می کنم. هر کسی هم پول ندارد کنسرت من بیاید، مجانی بیاید. آهنگ هایم را هم می گذارم تا مردم رایگان دانلود کنند تا حال دلشان خوب شود. آنهایی که ادعا دارند در زمانه ای مهربان تر برای مردم می خوانند، اگر راست می گویند کنسرت رایگان برای مردم برگزار کنند. با این الفاظ و این حرف ها، جمله های شاعرانه تحویل مردم ندهند. بهتر است در این روزهای سخت کمک حال مردم ایران باشند.

اجرای ساز و آواز چند سالی است که در موسیقی ایرانی کم رنگ شده است. بیشتر خوانندگان ترجیحشان رفتن به سمت تصنیف خوانی است. علت این امر را چه میدانید.

مردم این دوران حوصله شنیدن ساز و آواز ندارند. نیاز روز این است که موسیقی ریتمیک اجرا شود. البته کسانی هستند که ساز و آواز اجرا می کنند، خودِ من هم ساز و آوازهای زیادی اجرا کرده ام. فکر می کنم اگر ساز و آواز  خوب اجرا شود، مردم آن را هم می شنوند. توانایی های اجرای ساز و آواز کم شده است.

از پرواز برایمان بگویید. گاهی فیلم هایی از پروازهایتان منتشر می کنید. این پرواز کردن ها ربطی به اسم هنریتان هم دارد؟ اصلا درباره اسم هنریتان برایمان شرحی بدهید.

«پرواز» نامِ من و «همای» هم فامیل من است، در هر دویِ این ها نشان از پرواز وجود دارد. برای اینکه آرامش بگیرم و به خدا نزدیک تر شوم، پرواز را انتخاب کرده ام. هرگاه که فرصت کنم به آسمان می روم و پرواز می کنم تا پایم از زمین جدا شود و حال بهتری داشته باشم.

تب برگزاری کنسرت نمایش ها این روزها بسیار داغ است. شما هم فعالیت هایی در این زمینه دارید. اصلا کنسرت نمایش از نظر شما چه تعریفی دارد. تعریف جهانی کنسرت نمایش چیست. به راستی آیا اجراهایی که این روزها با عنوان کنسرت نمایش روی صحنه میرود، کنسرت نمایش هستتد؟

یک سالی هست که دوستان درصدد آن برآمده اند که کنسرت-نمایش برگزار کنند. این مسئله هیچ ایرادی ندارد. هر کنسرت و یا هر نمایشی و یا هر ترکیبی از اینها که بتواند حال دل مردم را شاد کند، قشنگ است و همه اش قابل احترام و با ارزش است.

پیش از جام جهانی مطلبی از شما خواندم که انتقادهایی به سرمربی تیم ملی داشتید. پس از جام جهانی آیا نظرتان تغییر کرده یا همچنان بر همان عقیده اید.

انتقادهای من همچنان سر جایش هست. هیچ اتفاق خاصی در فوتبال ما نیفتاده است. با این خبرها و این شلوغی ها سرمردم کلاه گذاشته شد تا گرانی ها از آن زیر خودش را بالا بکشد و به اوج برسد. فوتبال ما هرگز به کیفیت پانزده سال پیش نیست. آقای کیروش هم کاری برای فوتبال ما نکرده اند، ما همیشه می توانستیم به جام جهانی صعود کنیم، این بار هم با قرعه ای ساده مواجه شدیم و به راحتی به جام جهانی رفتیم. در جام جهانی هم بازی های دفاعی ارائه دادیم که بیشتر شبیه به فوتبال امریکایی بود. دست از پا درازتر هم برگشتیم و نمی دانم چرا الکی ماجرا را باد می کنند تا جلوه خوبی از فوتبال ما در جام جهانی ۲۰۱۸ ارائه کنند. به نظرم بازی ما در جام جهانی روسیه کاملا معمولی بود.

نظرتان درباره بازی های ایران در جام جهانی چیست.

به غیر از بازی مقابل پرتغال که بهترین و زیباترین صحنه اش گرفتن پنالتی رونالدو بود و به غیر از چند حمله ی دیگر، ما دیگر فوتبال خاصی بازی نکردیم، به جز فوتبال امریکایی.

خودتان فوتبال بازی کرده اید. در تیم های باشگاهی طرفدار کدام تیم هستید.

در دوران نوجوانی فوتبال بازی می کردم و می خواستم فوتبالیست شوم. اما ترجیح دادم که هنرمند شوم. تیمی که در باشگاه های ایرانی مورد علاقه من است، ملوان بندر انزلی است؛ چرا که در زمان کودکی ام سیروس قایقران در این تیم فوتبال بازی می کرد. تیم دومم در حال حاضر سپیدرود گیلان است که تاریخ و پیشینه ی خیلی درخشانی دارد.