| شنبه، 22 مرداد 1401
نگاه ایران: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در آیین بزرگداشت دانشجو که در دانشگاه شریف برگزار شد، افزود: بسیار روز زیبا و فرصت مغتنمی برای من و همراهان در این جمع پرشور بود. 16 آذر روز دانشجو روز دانشگاه ، روز استقلال طلبی، روز آزادی خواهی و روز ایستادگی نخبگان ملت و دانشجویان در برابر استعمار و استبداد بود.

روحانی ادامه داد: 16 آذر به سال 1332 در هیچ مقطع زمانی محصور نخواهد شد . 16 آذر یک روز تاریخی برای دانشگاه، دانشجو و ملت بزرگ ایران است.

وی اضافه کرد: دوران تاریک و سیاهی بود. چند ماه بیشتر از کودتای 28 مرداد نگذشته بود. اما آن سه قهرمان در برابر لوله های تفنگ ایستادند و بالاخره راهی را برای جوانان ما ترسیم کردند که در نهایت به 22 بهمن سال 57 یعنی روز استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی منتهی شد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: هم این روز را گرامی می داریم و هم بر آن شهیدان درود می فرستیم و هم بر همه شهدای دوران انقلاب اسلامی شهدای دانشجو، اساتید، دانش آموز و همچنین دانشجویان شهیدی که در دوران دفاع مقدس از کشور و عزت و استقلال این سرزمین به خوبی دفاع کردند و همچنین بر دانشجویان عزیزی که امروز با قامتی استوار و با زبانی منتقدانه برای دفاع از کشور خودشان ایستادگی می کنند.

روحانی تصریح کرد: درود و سلام بر همه آن شهیدانی که دانشگاه را متحول کردند. طالقانی ها، بهشتی ها، مطهری ها، مفتح ها، بازرگان ها، دکتر شریعتی ها و همه آنهایی که برای دانشگاه، برای علم، برای آزادی در برابر استبداد و در برابر استعمار ایستادگی کردند.

وی یادآور شد: در سال های گذشته موفق بودم 16 آذر را در یکی از دانشگاه ها به حضور دانشجویان و اساتید برسم، سخنان آنها را بشنوم، نقد آنها را استماع کنم و امسال خوشحالم که در یک دانشگاه پر آوازه به نام شریف حضور پیدا کردم.

رئیس دستگاه اجرایی کشور تاکید کرد: دانشگاه، دانشجو ، استاد، علم و فناوری ، تحقیق و به ویژه دانشگاه های برتر فخر و افتخاری برای فرهنگ این سرزمین و برای ملت بزرگ ایران است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته قبل از آن که در جمع شما حاضر شوم در جمع مسئولان دانشگاه نشستی داشتم، نکاتی که مربوط به توسعه علمی در همه دانشگاه های کشور و از جمله مسایل این دانشگاه بود، مطرح شد.

وی یادآور شد: من به آنها قول دادم و به شما قول می دهم که در سال آینده مشکلاتی که در جلسه مطرح شد و از جمله مشکلات دانشگاه شریف را دنبال کنم و به وعده ام عمل خواهم کرد.

دانشگاه بهترین مکان برای نقد قدرت

رئیس دولت یازدهم با تشکر از سخنرانان تشکل های دانشجویی گفت: بسیار متشکرم که پشت این تریبون به نام تشکل های مختلف سخن گفتند، نقد، انتقاد و تشویق کردند، نقاط قوت دولت را و برخی از نکات ضعف دولت را برشمردند.

روحانی گفت: شاید بهترین جایی که باید قدرت نقد شود دانشگاه است. اگر قدرت در هرکشوری مورد انتقاد و سوال قرار نگیرد به انحراف و استبداد خواهد کشید.

وی خاطرنشان کرد: تمام مسئولین کشور مستقیم یا غیرمستقیم افتخار دارند که منتصب ملت بزرگ و از طریق آرای مردم بر مسند قدرت تکیه زدند و هیچ مقامی در جمهوری اسلامی ایران نداریم که مقام انتخابی نباشد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که این تهمت است که برخی می گویند در ایران مقامات بر دو دسته تقسیم می شوند، گفت:می گویند برخی انتخاب می شوند و برخی انتصاب می شوند همه یا مستقیم با آرای ملت یا غیرمستقیم انتخاب می شوند.

هیچ کسی از سوال ملت مستثنی نیست

روحانی با بیان اینکه مسئولیت از کلمه سوال می آید گفت: همه مسئولین براساس مسئولیت باید مورد سوال قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: هیچ کسی نباید خود را مستثنی از سوال ملت بداند و همه باید به سوال مردم و پاسخگویی در برابر سوال مردم افتخار کنند که البته افتخار می کنند.

رئیس جمهوری گفت: البته حالا نقد برخی از قوا و برخی از نهادها یک مقدار مشکل است فعلا از دولت و رئیس جمهوری شروع کنید. روحانی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم اگر چیزی دارد و اگر پیشرفتی کرده، فقط در سایه حمایت مردم و بویژه جوانان و دانشجویان بوده است، من همه انتقادات را دلسوزانه می دانم، البته برخی از لحن ها اگر کمی نرمتر شود، قشنگتر است.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: اساسا این اعتدال که می گوییم در نقد هم باید مراعات شود امیرالمومنین فرمود راجع به من دو گروه خود را به هلاکت و نابودی انداختند چه آنهایی که علی را افراطی دوست دارند و او را تا مرز خدایی می برند و چه آنهایی که با افراط با علی کینه ورزی می کنند.

روحانی افزود: انتقاد هم باید در آن افراط نباشد، تعریف هم در آن افراط نباشد، همه امور از جمله انتقاد باید معتدلانه و میانه روانه باشد اما در عین حال انتقاد مفید است.

وی اضافه کرد: در این جمع مسئولان دولتی حضور داشتند، خودم هم سخنانتان را شنیدیم، باز هم فرصت هایی فراهم شود تا نقد و انتقاد را من و مسئولان بشنویم و اشکلات خودمان را اصلاح کنیم؛ ما هیچ کدام معصوم و بی خطا نیستیم اما در عین حال تلاش ما بر این است که گام هایی را برداریم که به نفع مردم باشد.

رای مردم در سال 92 آغاز موفقیت در موضوع هسته ای

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آن جایی موفق بودیم که مردم به صحنه آمدند، خاطرنشان کرد: در بحث هسته ای آن وقتی موفق شدیم که مردم به صحنه آمدند؛ مردم در انتخابات 92 مسئله هسته ای را به بحث گذاشتند؛ این آغاز پیروزی ملت بود.

روحانی تاکید کرد: اگر هسته ای در انتخابات 92 به بحث گذاشته نمی شد، نقد نمی شد و آثار تحریم مورد بررسی قرار نمی گرفت، راه حل مسئله مورد بحث قرار نمی گرفت، مردم در رای 92 به هسته ای هم رای دادند، چون مورد بحث قرار گرفت.

روحانی ادامه داد: به هر حال چون مردم آمدند در صحنه و مسئله را مورد بحث قرار دادند، برای اینکه ما بتوانیم راهی را برای حل و فصل این مسئله بیابیم و پیدا کنیم، راه را باز کردند؛ چه راهی ما می توانستیم تا بتوانیم فشار را از روی دوش مردمی که در فشار قرار داشتند، برداریم.

ضرورت دستیابی به اجماع در مفاهیم و موضوعات

وی با بیان اینکه ما باید در مفاهیم و موضوعات به اجماع نظر برسیم، گفت:حتی در موضوعات و مفاهیمی که به نظر ما ساده می آید؛ راجع به عدالت باید به وحدت نظر برسیم که یعنی چه، راجع به مبارزه با استعمار و ایستادگی در برابر استعمار باید به وحدت نظر برسیم، راجع به منافع ملی باید به وحدت نظر برسیم ،مسئله حاکمیت ملی به وحدت نظر برسیم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:حتی باید راجع به خود دانشگاه به وحدت نظر برسیم، فلسفه وجودی دانشگاه برای چیست و برای چه تاسیس شده ، همانطور که از اسم آن پیداست آیا محل دانش است و آیا دانشجو باید طالب علم و دانش باشد یا در کنار علم و دانش، امور دیگری هم مورد ضرورت است؟ مسایل اجتماعی وسیاسی باید مورد بررسی قرار گیرد.

روحانی گفت:آیا راجع به این مفاهیم در کشورهای دیگر هم هنوز محل اختلاف است؟ یعنی مثلا در فرانسه آ یا با شروع به کار یک دولت درباره مفهوم دانشگاه، علم و وظایف دانشجو اختلاف نظر به وجود می آید؟ به یک اجماع نظری رسیدند و این اجماع به ما کمک می کند و این اجماع را اساتید عزیز ما ،دانشجویان عزیز باید به وجود بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: ما در برابر دیگران باید بایستیم و باید به توان ملی مان تکیه کنیم ،باید مشکلات کشور را با امکانات داخلی حتی الامکان حل کنیم اما آیا به معنای این است با دنیا حرف نزنیم و اگر با دنیا مشکلی داریم، برویم تا مرز جنگ بجنگیم؟

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code