| دوشنبه، 11 مرداد 1400
نگاه ایران: استاندار گیلان ایجاد برند و کیفی سازی تولید برنج را ضروری دانست و گفت: جلوگیری از اختلاط تولیدی برنج گیلان با برنج خارجی و ایجاد منفعت بیشتر برای کشاورزان از اهداف اصلی ماست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در هشتمین جلسه کمیته تخصصی برنج استان که در موسسه تحقیقات برنج کشور برگزار شد، بسته بندی با برند مشخص را معرف برنج تولیدی گیلان در سطح کشور و دنیا دانست و اظهار داشت: درج برند واحد بر محصول برنج گیلان علاوه بر تأیید کیفیت آن محصول می تواند نقش بسزایی در ارتقاء بازار فروش این محصول داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه امسال واردات غیررسمی منتفی است افزود: دولت نسبت به واردات کالاها به صورت مشخص ارز دولتی پرداخت می کند که در موضوع برنج، خارج از میزان تعیین شده امکان واردات وجود ندارد.
وی با بیان اینکه جلوگیری از واردات غیررسمی به نفع برنجکاران است اظهار داشت: اهتمام ما بر این است تا در تولید محصولات کشاورزی به ویژه برنج از مزرعه تا سفره برنامه ریزی داشته باشیم.
نماینده عالی دولت در گیلان به وجود حلقه های متفاوت در چرخه تولید برنج اشاره و خاطر نشان کرد: شالیکوبی ها حلقه اصلی تولید برنج هستند که می توانند تأثیر بسزایی در بازار این محصول داشته باشند.
وی تصریح کرد: به منظور تجاری سازی محصولات کشاورزی باید نگاه ما ایجاد صرفه اقتصادی برای مجموعه تولیدکنندگان برنج از ابتدا تا انتهای آن باشد.
استاندار گیلان با بیان اینکه وجود درآمد متفاوت بین شالیکوبی ها براساس کیفیت و نیز کاهش میزان ضایعات باعث ایجاد رقابت بین آنان می شود، افزود: رقابت بین شالیکوبی ها منجر به اصلاح تجهیزات موجود در کارخانه های شالیکوبی و نیز به روزآوری آنها و در نتیجه کاهش میزان ضایعات و افزایش کیفیت محصول می شود.
وی با تأکید بر کاهش هزینه های موجود در مسیر نظارت بر شالیکوبی ها از سوی دانشگاه علوم پزشکی و استاندارد افزود: خوشه بندی براساس کیفیت شالیکوبی ها باعث می شود تا ارائه خدمات به آنان از سوی دستگاه های مختلف تسهیل شود.
وی ادارات جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان را ملزم به نظارت بر میزان ضایعات برنج تولیدی از سوی شالیکوبی ها و اطلاع رسانی به کشاورزان کرد و گفت: بی تردید کشاورزان به واحدهای شالیکوبی با کمترین درصد میزان ضایعات برنج تولیدی مراجعه می کنند که این اقدام باعث افزایش رقابت و رتبه بندی در بین آنان و نیز افزایش سطح کیفی محصول برنج می شود.
نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت بررسی دقیق اعضای کمیته تخصصی برنج درخصوص جلوگیری از عرضه برنج به صورت فله از سال 98 تأکید کرد و اظهار داشت: اتحادیه شالیکوبی ها می تواند به منظور جلوگیری از عرضه برنج به صورت فله و یکپارچه سازی بسته بندی ها در قطعه های کوچک با توزیع کنندگان بزرگ و مهم کشور به توافق برسد.
در این جلسه رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گزارشی از روند اقدامات کمیته تخصصی برنج ارائه کرد و کوچکی نژاد و حسنی از نمایندگان مردم رشت  و نیکفر نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی و نیز برخی از اعضای اتحادیه شالیکوبی ها به بیان دیدگاه ها، نقطه نظرات  و پیشنهادات خود در راستای ارتقاء سطح کیفی برنج تولیدی گیلان و افزایش منفعت برای کشاورزان پرداختند.
استاندار گیلان در پایان این جلسه از 2 رقم جدید برنج معرفی شده برای کشت بازدید کرد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code