| چهارشنبه، 06 مرداد 1400
معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس‌جمهوری؛
       کد خبر: 196282
نگاه ایران:  بهمن حسین پور از نزدیک ترین افراد به حسن روحانی است؛ او امروز با بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در وزارت امور خارجه، در یکی از ساختمان های خیابان پاستور و در «معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس جمهوری» مشغول فعالیت است.
به گزارش ایسنا، گرچه حسین پور یک ماه بعد از تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی در سال ۹۲ و طی حکمی از سوی محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری بطور رسمی کار خود را آغاز کرد، اما او به درخواست رئیس جمهوری منتخب و به دلیل بیش از ۱۰ سال سابقه حضور در تشریفات وزارت امور خارجه، مسئولیت تشریفات مراسم تحلیف یازدهمین دوره ریاست جمهوری را برعهده گرفت؛ مراسمی که در آن برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی از مقامات کشورهای خارجی برای حضور دعوت شد و بیش از ۵۵ هیات خارجی که ۱۱ هیات آن در سطح سران و سایرین از وزرا یا روسای مجالس بوده اند، شرکت کردند.
او پیش از فعالیت در ریاست جمهوری، سوابقی از جمله کاردار سفارت ایران در تانزانیا، سفیر ایران در اتیوپی، رئیس اداره تشریفات وزارت امور خارجه، سرکنسول ایران در استانبول و سفیر ایران در ترکیه را در کارنامه خود دارد.
حسین پور بعد از ۵ سال فعالیت در دولت تدبیر و امید ضمن ارائه گزارشی از عملکرد خود در معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس جمهوری و همچنین اقداماتی که در زمینه صرفه جویی در هزینه ها انجام داده، به شایعات بسیاری از جمله همراهی اعضای خانواده روحانی در سفرهای خارجی رئیس جمهوری و هزینه های این سفرها، ابتلای رئیس جمهوری به نوعی بیماری و همچنین وجود یک استخر مجهز در مجموعه پاستور پاسخ داده است.​
متن کامل این گفت وگو را در زیر می خوانید:
رئیس جمهوری اوایل ماه قبل در سخنرانی خود در جمع مدیران ارشد دولت از دولتمردان خواست که با توجه به شرایط فعلی کشور، در همه امور از جمله موضوع صرفه جویی در هزینه ها کار را از خود آغاز کنند؛ در این زمینه جنابعالی به عنوان معاون مراسم وتشریفات دفتر رئیس جمهوری بطور خاص در زیر مجموعه خود چه اقداماتی انجام داده اید؟
بنا بر فرمایشات رهبری و رئیس جمهوری درباره لزوم صرفه جویی در دستگاه های اجرایی در معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس جمهوری اقدامات گسترده ای آن هم از آغاز دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت. اولین گامی که در این زمینه برداشته شد،کاهش نیروهای معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس جمهور از ۱۴۵ نفر به ۹۰ نفر و انتقال آنها به واحدهای دیگر بود. در تشریفات ریاست جمهوری کار ما به دو بخش برنامه های داخلی و خارجی تقسیم می شود که هر کدام ملزومات خاصی را می طلبد. یکی از ملزومات تشریفات در بخش خارجی، آشنایی به زبان انگلیسی است؛ چرا که عدم آشنایی کارکنان این حوزه با زبان انگلیسی باعث تحمیل هزینه های مضاعف در سفرها به دلیل اجبار در بکارگیری دانشجویان و کارکنان محلی در کشور میزبان می شود. به همین دلیل فراگیری زبان انگلیسی را جزء اصول و لازمه کار در این حوزه قراردادم و سایر کارمندان ملزم به فراگیری زبان انگلیسی شدند. در همین راستا کلاس آموزش زبان در چندین جلسه برگزار شد و نتیجه آن در حال حاضر حضور ۱۴، ۱۵ نفر کارمند مسلط به زبان انگلیسی در این معاونت و صرفه جویی ارزی است.
کاهش تعداد کارمندان تشریفات همراه در سفرهای خارجی رئیس جمهوری از دیگر اقدامات ما در راستای صرفه جویی در هزینه ها است. بر اساس مستندات موجود در دوره های قبل در هر سفر حدود ۱۵ الی ۲۰ نفر کارمند تشریفات به عنوان هیات همراه رئیس جمهور در سفرها حضور داشتند؛ اما امروز حدود ۷ الی ۸ نفر از کارمندان تشریفات در سفرهای رئیس جمهوری او را همراهی می کنند. حضور این تعداد افراد نیز صرفا برای انجام امور مرتبط با سفر است؛ چرا که مسئولیت اموری چون اقامت، اسکان، امور پروازی، ملاقات و ... سفر بر عهده تشریفات است.
آیا در سفرهای خارجی، اعضای خانواده رئیس جمهور، او را همراهی می کنند؟
نکته جالبی که در سفرهای رئیس جمهوری وجود دارد این است که همسر و اعضای خانواده ایشان تا کنون در هیچ کدام از سفرهای خارجی آقای روحانی را همراهی نکرده اند، این در حالی است که همراهی اعضای خانواده روسای جمهور در سفرهای خارجی از حقوق و اختیارات آنها است و در گذشته نیز بعضی روسای جمهور در برخی سفرها خانواده خود و حتی همکارنشان را به همراه می بردند. حضور خانواده رئیس جمهور نیازمند حضور نیروهای تشریفات، خدمه و حفاظت بیشتر در سفر است که به دلیل عدم حضور خانواده رئیس جمهور دولت یازدهم و دوازدهم در سفرهای خارجی در این زمینه نیز صرفه جویی صورت گرفته است.
اقدام دیگری که در سفرهای خارجی رئیس جمهوری در راستای کاهش هزینه ها انجام می شود، استفاده از خودروی جمعی به جای خودروی شخصی در برای نقل و انتقال هیات همراه از دو سال پیش است. به طور مثال در سفر اخیر رئیس جمهور به سوئیس و اتریش به جز وزیر خارجه، برای جابجایی سایر وزرا و هیات همراه از یک دستگاه ون استفاده شد؛ یعنی به جای آنکه ما پنج ماشین بنز اجاره کنیم، از یک ون برای حمل و نقل وزرای هیات همراه رئیس جمهور استفاده کردیم که این اقدام منجر به کاهش هزینه ها در سفرهای خارجی می شود.
مگر در سفرهای خارجی، هزینه های سفر بر عهده کشور میزبان نیست؟
بر اساس پروتکل، دو نوع سفر برای رئیس جمهوری و معاون اول ایشان وجود دارد؛ یکی سفر دوجانبه و دیگری سفر برای حضور در اجلاس های بین المللی است. به طور مثال سفری که ۲۱ مرداد به قزاقستان داریم، سفر از نوع دوم است. در این نوع سفرها معمولا کشور میزبان تنها ممکن است هزینه های اتاق یک یا دو نفر را می پردازد، اما در سفرهای دوجانبه، ما در تشریفات پیرو اصل عمل متقابل هستیم؛ به عنوان فردی که بیش از ۳۶ سال سابقه فعالیت دیپلماتیک دارم، می گویم که بر اساس اسناد موجود در ریاست جمهوری در گذشته این اصل کمتر مورد توجه قرار می گرفت، اما از زمانی که بنده در تشریفات ریاست جمهوری اصل عمل متقابل را ملاک قرار دادم امروز شاهد اجرای این اصل در تشریفات ریاست جمهوری هستیم به گونه ای که وقتی یک هیات خارجی قصد سفر به ایران را دارد، در جلسه ای از مقامات تشریفات آن هیات می پرسیم که اگر رئیس جمهور ما به کشور شما سفر کند، شما هزینه اقامت چند نفر را تقبل می کنید و ما نیز بر اساس گفته طرف مقابل با آنها عمل می کنیم. ممکن است هیات همراه ۱۰ نفر یا بیشتر باشد. به عنوان مثال؛ در راستای اجرای اصل عمل متقابل در تشریفات اتفاق جالبی در سفر اخیر رئیس جمهوری به اتریش افتاد و آن این بود که به دلیل اینکه رئیس جمهوری اتریش در سفر به ایران هیچ هدیه ای برای رئیس جمهور ما نیاورد، ما نیز در سفر اخیر هیچ هدیه ای برای او نبردیم.
یکی دیگر از مواردی که در دولت یازدهم و دوازدهم در راستای صرفه جویی در هزینه ها انجام می شود، موضوع پرداخت هزینه خدمات به کارمندان و کارکنان محل اقامت رئیس جمهور در کشور میزبان است. در سفرهای هیات های عالی رتبه مرسوم است که هیات مهمان هنگام بازگشت به کشور خود به این دسته از کارکنان، مبلغی به عنوان هدیه پرداخت می کنند؛ در دولت یازدهم و دوازدهم ما مبلغ را به شدت کاهش دادیم. محل دیگری که در آن در صرف هزینه صرفه جویی شد موضوع پرداخت هدایا به روسای جمهور و هیات های همراه بود. تا به امروز و حدود پنج سالی که من در تشریفات ریاست جمهور فعالیت می کنم هیچ هدیه ای خریداری نشده و تا کنون هر آنچه که از سوی رئیس جمهور به همتایان خود اهدا شده، از اقلامی بوده که در دولت های گذشته به میزان زیاد خریداری شده و همچنان نیز در انبار وجود دارد.
موضوع دیگری که در راستای کاهش هزینه ها مورد توجه قرار گرفت بحث خرید بلیت هواپیمای هیات های اعزامی در سفرهای خارجی بود. هنگامی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، نهاد ریاست جمهوری با چند آژانس هواپیمایی خاص و نمایندگی فروش بلیت پروازهای خارجی در تهران ارتباط داشت، اما این رویه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تغییر کرد. در رویکرد جدید تا جایی که امکان دارد تمام نیازهای خود را از دفتر فروش بلیت ایران ایر برطرف می کنیم و در مواردی که این دفتر پاسخگوی نیازهای ما نباشد، بلیط های مورد نیاز خود را از طریق یک آژانس نیمه دولتی تهیه می کنیم.
کاهش تعداد سفرهای هیات های مقدماتی یا به اصطلاح هیات پیش رو (هیات هایی که قبل از سفر رئیس جمهور برای تنظیم برنامه های سفر به کشور مقصد عزیمت می کنند) از دیگر اقدامات انجام شده در دولت یازدهم و دوازدهم است. در دولت های گذشته پیش از انجام سفر هیات رسمی، گروه مقدماتی سه مرتبه جهت انجام وظایف محوله به کشور مقصد اعزام می شد، اما امروز این هیات یک مرتبه و تنها با حضور حداکثر دو نفر به کشور مقصد اعزام می شوند. همچنین در گذشته چیزی حدود ۳۰ الی ۳۵ نفر به عنوان تیم رسانه ای همراه به عنوان هیات همراه رئیس جمهوری به سفرها اعزام می شدند، اما امروز این میزان به ۱۶ نفر کاهش یافته است. در همین رابطه البته ممکن است رسانه ای ها از همکاران ما در ریاست جمهوری گله مند باشند، اما دستور بر این است که اینگونه عمل شود.
همچنین اخیرادر راستای صرفه جویی بیشتر در سفرهای خارجی بنا به دستور رئیس محترم دفتر رئیس جمهوری تغییراتی در تعداد افراد اعزامی از حوزه های مختلف درگیر با موضوع سفر خارجی رئیس جمهور بعمل آمد. در حوزه معاونت سیاسی، حوزه مالی، و حوزه معاونت ارتباطات کاهش داشته ایم. در سفرهای رئیس جمهور انتشار تعداد محافظین همراه ایشان به صلاح نیست، اما اگر بخواهیم به کاهش صورت گرفته در این حوزه نیز اشاره کنم، باید بگویم که تعداد تیم حفاظت همراه رئیس جمهور در سفرهای خارجی، به ربع میزان تیم حفاظت در دولت های گذشته کاهش یافته است.
در سفرهای خارجی آیا کشور میزبان مسئولیتی برای تامین امنیت رئیس جمهوری و هیات همراه بر عهده دارد؟
در تمام دنیا رسم بر این است که امنیت هیات مهمان توسط میزبان تامین می شود؛ گرچه در تاریخ موارد نادری از عدم تامین کامل امنیت هیات خارجی مهمان وجود دارد، اما این موضوع سابقه زیادی ندارد؛ چرا که تامین امنیت هیات مهمان بر عهده کشور میزبان است و میزبان نیز نهایت تلاش خود را به کار می برد تا امنیت مهمان حفظ شود؛ بر همین اساس تعداد تیم حفاظت رئیس جمهور در سفرهای خارجی را کاهش دادیم. البته به دلیل اهمیت موضوع تأمین امنیت سفر رئیس جمهور، ممکن است سفری لغو گردد. به عنوان مثال لغو سفر رئیس جمهوری به یکی از کشورها، به دلیل عدم اجابت درخواست های امنیتی کشور ما از دولت میزبان صورت گرفت.
آیا در تعیین هیات اصلی همراه رئیس جمهوری در سفرهای خارجی نیز در دولت یازدهم و دوازدهم تغییراتی اعمال شده است؟
بله. همواره اعضای هیات اصلی همراه رئیس جمهوری در سفرهای خارجی یکی از موضوعاتی است که در رسانه ها بسیار به آن می پردازند و منتقدان زیادی نیز دارد. در این زمینه لیستی از هیات های همراه روسای جمهور در سفرهای مختلف خارجی از زمان بعد از مقام معظم رهبری را تهیه کرده ایم که بر اساس آن کمترین هیات همراه رئیس جمهوردر سفر خارجی ۱۰۵ نفر بوده که آن هم یک مرتبه اتفاق افتاده است. در سایر سفرها تعداد هیات همراه از این میزان بالاتر بوده و بعضاً ۲۲۰ نفر هم رسیده است.
۲۲۰ نفر مربوط به آخرین سفر رئیس جمهور پیشین به نیویورک است که حواشی بسیاری داشت؟
خیر. سفرهای پر جمعیت بسیاری در این لیست وجود دارد، اما تنها این سفر معروف شد. در حال حاضر حدود ۵۵ نفر به عنوان هیات همراه، رئیس جمهور را همراهی می کنند. در سفر نیویورک پیش رو (احتمالی) نیز تعداد هیات اصلی تنها هفت نفر خواهد بود.
یکی دیگر از محل های صرفه جویی در هزینه، موضوع تامین غذا در سفرهای خارجی است. در این زمینه برای آنکه از منو آزاد استفاده نشود، در هر هتلی که هیات همراه مستقر می شود، هتل را وادار به تجهیز مکانی برای پذیرایی از هیات همراه با غذاهای معین می کنیم. انتخاب غذاهای معین نیز به دو دلیل صرفه جویی در هزینه ها و عدم امکان سرو برخی غذاها در بعضی کشورها، انجام می شود. همچنین تلاش کرده ایم که حتی المقدور اعضاء هیات را در اتاق های دو نفره اسکان دهیم.کشورهای میزبان جهت اسکان رئیس جمهوری و هیات همراه هتل هایی را به ما معرفی می کنند که عمدتاً از هتل های گران قیمت آن کشور هستند. در این گونه موارد به جز رئیس جمهوری و اطرافیان او نظیر بخشی از محافظان و وزرا، سایرین در هتل هایی با قیمت ارزان تر اسکان داده می شوند.کاهش تعداد افراد خدمات ویژه از سه الی پنج نفر در گذشته به یک نفر از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای صرفه جویی است.
آیا رقم مشخصی از محل صرفه جویی هایی که انجام دادید وجود دارد؟
اعداد و ارقام در این خصوص نزد امور مالی است.
چه کسی اعضای هیات اصلی همراه رئیس جمهوری در سفرهای خارجی تعیین می کند و این انتخاب بر چه مبنایی انجام می شود؟
رئیس دفتر رئیس جمهور با هماهنگی با شخص رئیس جمهور اعضای هیات اصلی را تعیین می کنند. این افراد نیز  بنا بر اقتضای رابطه با کشور مقصد و وظایفی که بر عهده دارند، انتخاب می شود.
آیا در طی این پنج سال سفری وجود داشته که در جریان آن خارج از چارچوب های تشریفاتی اقدامی انجام شود؟
در سال نخست (از نیمه ۹۲) با مشکلاتی مواجه بودیم اما از سال دوم به بعد این مشکلات خیلی کمتر شده است. از زمان حضورم در ریاست جمهوری در راستای کاهش مشکلات و برای آشنایی کارکنان با اصول تشریفات، بیش از ۲۰ جلسه عمومی برای کلیه کارکنان برگزار نمودم و آموزش های لازم را ارائه کردم. درباره تشریفات عبارتی وجود دارد مبنی بر اینکه هنگامی که در مراسم ها و تشریفات مشتی پرتاب می شود همه جای خالی می دهند و در نهایت این مشت به صورت تشریفات می خورد. خدا را شاکرم و شاهد می گیرم که در سفرهای خارجی یا موردی وجود نداشته یا  به ندرت موردی پیش آمده است.
آیا پروتکل سفر نیویورک با سفرهای دیگر تفاوتی دارد؟
در سفر به نیویورک در راستای اجرای اصل عمل متقابل، همه هزینه ها بر عهده خودمان است؛ چون ما با آمریکا رابطه و در نتیجه اصل عمل متقابل نداریم، به همین خاطر مدت اقامت مان در نیویورک نیز بسیار کوتاه است. معمولا ما بیشتر از سه الی چهار روز در نیویورک اقامت نداریم. به جرات می توانم بگویم که در سفرهای رئیس جمهور به نیویورک در دولت های یازدهم و دوازدهم بر اساس اعداد و ارقام  از نظر مالی دقیقا نصف هزینه های سفر روسای جمهور قبلی است و آمریکا تنها مسئولیت حفاظت هیئت ایرانی را بر عهده دارد.
در مدت پنج سال حضور خود در معاونت مراسم و تشریفات دفتر رئیس جمهوری چه تغییراتی در پروتکل تشریفاتی اعمال کرده اید؟
تشریفات دروازه ورود همه کشورها است و در هر جای دنیا دفتر تشریفات وزارت خانه های خارجه از همه اتاق ها شیک تر و بزرگتر است؛ چرا که اولین جایی که هر سفیر به آن وارد می شود، دفتر تشریفات است. همچنین اولین کسی که در سفرها از رئیس جمهوری کشور مهمان استقبال می کند، مسئول تشریفات آن کشور است. او وارد هواپیمای رئیس جمهور مهمان می شود و او را به بیرون هواپیما دعوت می کند؛ بنابراین تدوین پروتکل های تشریفاتی و عمل دقیق به آنها موضوعی بسیار با اهمیت در همه کشورها محسوب می شود.
در این زمینه من در دو ماه نخستی که فعالیت خود را آغاز کردم، چهار کتابچه برای همه وزرا تهیه کردم و در آن نحوه پوشش و همچنین نحوه رفتار و کردار  متناسب در شأن وزرای جمهوری اسلامی ایران را برای آنها توضیح دادم. اگر وضعیت ظاهری وزرای فعلی با وزرای گذشته را نگاه کنید قطعا تفاوت را احساس می کنید. همچنین معتقدم که این موضوع نه تنها هیچ ارتباطی با اسراف و افزایش هزینه ها ندارد، بلکه از دستورات اسلام است که می گوید تمیز و آراسته باشید. آنچه انجام می دهیم برگرفته از دین و فرهنگ و آدام و رسوم کشورمان است. من به هیچ کدام از وزرا نگفتم که هر روز یک دست کت و شلوار متفاوت بپوشند، بلکه به آنها گفتم زیبا و آراسته بگردند تا بر روی مخاطبان خود اثر بگذارند.
حضور مسئولان حتی خبرنگاران با لباس مناسب در محافل و انظار بسیار تاثیرگذار است. در مورادی معدود به برخی از خبرنگاران محترم حاضر در برنامه های رئیس جمهوری که از وضعیت ظاهری مناسب برای برنامه های رسمی در این سطح برخوردار نبودند هم تذکر داده شده است.
قرار گرفتن دو کودک دختر و پسر با لباس محلی در پروتکل تشریفات استقبال از روسای جمهور مهمان و اهدا دسته گل توسط آنها به مهمانان، تغییر نوع پوشش موتورسواران تیم حفاظت رئیس جمهوری و دژبان یگان تشریفات و استفاده از نیروهای بلند قامت (۱۸۵-۱۹۰ سانت) و کادر رسمی در یگان تشریفات و همچنین کاهش قابل توجه افراد حاضر در مراسم های استقبال و بدرقه در فرودگاه ها و نیز بهره گیری از اسواران (رژه اسب ها) در مراسم استقبال رسمی از روسای جمهور خارجی با استفاده از چندین رأس اسب اصیل ایرانی از جمله نوآوری ها در حوزه تشریفات است.
علت قرار گرفتن اسب در مراسم های استقبال رسمی چیست؟
ایران کشوری متمدن و اسب مظهر شکوفایی، زیبایی، قدرت و اقتدار است. در این زمینه همه روسای جمهوری که در مراسم استقبال رسمی از آنها از اسب استفاده شده بود، بلااستثناء از آقای رئیس جمهوری به دلیل حضور این اسب ها در مراسم استقبال تشکر کردند.
به دلیل حضور در برنامه های سخنرانی و بازدید رئیس جمهوری با موضوعی مواجه شدم و آن نیز توجه مسئولان برگزاری مراسم و تشریفات به موضوع دمای محیطی و الزام برای کاهش دمای محل سخنرانی رئیس جمهوری است. علت این توجه چیست؟
هر انسانی دارای طبعی خاص است و طبع آقای روحانی نیز گرم است. در این زمینه وطیفه من به عنوان مسئول تشریفات این است که توجه کنم دمای هوا در محیط هایی که ایشان حضور دارند، پایین باشد؛ این خیلی عادی است. کما اینکه آقای پوتین دارای طبعی سرد است و دمای محیط محل برگزاری ملاقات های او می بایست بالا باشد و همیشه با ایشان در این رابطه دچار مشکل هستیم.
در این باره شایعاتی مطرح می شود که رئیس جمهوری بیماری خاصی دارند و علت پایین بودن دمای محیط در محل های سخنرانی ایشان نیز به دلیل این بیماری است؛ آیا این موضوع صحت دارد؟
خیر. به لطف خدا ایشان ورزش را هم در برنامه خود دارند و از سلامت کامل برخوردارند.
آیا آقای روحانی به رعایت نظم در انجام برنامه ها دقت نظر دارند؟
من به عنوان فردی که تقریبا با همه روسای جمهور بوده ام می گویم که ایشان علاوه بر توجه به سلامتی خود، به زمان و رعایت نظم در انجام برنامه ها بسیار توجه دارند و به ندرت اتفاق افتاده است که ایشان سر وقت در محلی که باید حضور نیابند .به عنوان مثال در سفر به سوئیس اعلام شده بود که پرواز ما باید ساعت ۴ در فرودگاه زوریخ به زمین بنشیند و رئیس جمهور سوئیس به استقبال ما می آیند، دقیقا ساعت ۴ درب هواپیما در فرودگاه سوئیس که مدعی وقت شناسی هستند باز شد و من به همتای خودم گفتم که ما خیلی دقیق هستیم. فکر نکنید فقط سوئیسی ها دقیق هستند؛ که این وقت شناسی از سوی طرف سوئیسی مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت.
آقای روحانی در انجام برنامه های داخلی نیز اینگونه هستند و کمتر اتفاق افتاده که ایشان برای حضور در جلسه ای تاخیر داشته باشند. من همواره ۴۵ دقیقه پیش از آغاز برنامه های رئیس جمهوری در محل برنامه ها حاضر می شوم و همه موارد را بررسی می کنم و سپس با ایشان تماس می گیرم و زمان حضور در برنامه را به اطلاع آقای رئیس جمهور می رسانم. گاهی اوقات اتفاق می افتد که درخواست می کنم قدری دیرتر در محل برنامه حاضر شوند؛ آن هم بنا به دلایلی از جمله تأخیر حضور مهمانان و هیات های مختلف در مراسم است.
به یاد دارم که برای پوشش خبری مراسم بدرقه رئیس جمهوری به یکی از کشورها که به پاویون فرودگاه مهرآباد آمده بودم، جنابعالی به علت تاخیر یکی از وزرای هیات همراه رئیس جمهوری، با او تماس گرفتید و شدیداً به او اعتراض کردید؛ آیا وزرا ملزم به ارائه توضیح به جنابعالی هستند؟
به عنوان مسئول تشریفات، به من دستور داده شده است که در سفرها، هرگاه فردی دیرتر از زمان تعیین شده در فرودگاه حاضر شد، هیات را معطل آن فرد نگذارم و هواپیما حرکت کند. لذا بر اساس دستور رئیس جمهور موظف هستم از هرگونه تأخیر در پرواز جلوگیری کنم.
در پوشش رئیس جمهوری در مراسم های مختلف شاهد تنوع بسیاری در رنگ هستیم، آیا مسئولیت تعیین نوع پوشش لباس آقای رئیس جمهوری با جنابعالی است؟
خیر؛ من بعضاً بنا به مسئولیتی که دارم نظر خود را به ایشان ارائه می دهم. آقای روحانی فردی منظم و با سلیقه است و در نهایت ایشان بر اساس سلیقه شخصی پوشش خود را انتخاب می کند.
آیا امور تشریفات معاونان رئیس جمهور نیز بر عهده مجموعه جنابعالی است؟
بله تمام تشریفات آقای جهانگیری و همچنین سایر معاون رئیس جمهور بنا به ضرورت بر عهده معاونت مراسم و تشریفات است.
پس از تاکیدات اخیر رئیس جمهوری در جمع مدیران ارشد دولت مبنی بر لزوم استفاده از پروازهای اکونومی به جای پروازهای فرست کلاس توسط مدیران و مسئولان دولت، تصویری از سفر آقای نهاوندیان به کرمان منتشر شد که در آن تصویر گویا ایشان از بخش فرست کلاس هواپیما استفاده کرده اند؛ انتشار این تصویر در فضای مجازی با انتقادات بسیاری مواجه شد، آیا تا کنون در این باره دستورالعملی صادر شده است؟
برخی از وزرا و معاونان در سفرهای خود از پروازهای فرست کلاس و برخی دیگر از پروازهای اکونومی استفاده می کنند و در این زمینه نیز هیچ ایراد قانونی وارد نیست؛ چرا که تاکنون ابلاغی درباره ممنوعیت استفاده از کلاس های پروازی گوناگون صادر نشده است. در وزارت خارجه چنین بخشنامه ای وجود دارد و اینگونه است که متناسب با سمت و مسئولیت هر فردی مشخص است که او باید با چه نوع کلاس پروازی سفر کند. تا جایی که من اطلاع دارم هیچ بخشنامه ای مبنی بر ممنوعیت وزرا برای استفاده از کلاس های مختلف پروازی در سفرهای آنها وجود ندارد، اما از آنجایی که مسئولیت خرید بلیت هیئت همراه رئیس جمهوری بر عهده مجموعه معاونت مراسم و تشریفات است، چنانچه دستورالعملی در این زمینه به من ابلاغ شود، قطعا بر اساس تصمیمات جدید اقدام خواهد شد.
درباره سفرهای رئیس جمهور و معاون اول این سفرها نیز معمولا به دلیل رعایت مسائل حفاظتی با هواپیمای اختصاصی آشیانه جمهوری اسلامی انجام می شود. در این هواپیماها محل نشستن افراد با رده های مختلف حفاظتی متفاوت است؛ گرچه صندلی های این هواپیما نه در رده فرست کلاس محسوب می شود و نه در رده اکونومی، اما در مجموع این هواپیماهای اختصاصی در مقایسه با هواپیماهای اختصاصی روسای جمهور دیگر تقریباً از هیچ امکاناتی برخوردار نیست.
از گذشته همواره در رسانه ها مطالبی درباره وجود یک استخر مجهز در مجموعه ریاست جمهوری در پاستور مطرح می شود، اما تاکنون هیچ صحبتی درباره رد یا تایید این موضوع از سوی مقام مسئولی منتشر نشده، آیا شما وجود چنین مجموعه ای را در پاستور تائید می کنید؟
هر آنچه که در گذشته در سعدآباد و مجموعه پاستور بوده، از جمله استخری کوچک، امروز نیز وجود دارد و هیچ امکانی در این دوره اضافه نشده است. معتقدم که در ایران یک بار برای همیشه باید تعیین شود که آیا شنا را به عنوان ورزش قبول داریم یا خیر؟ ضمن اینکه برای کسانی که کارهای سیاسی انجام می دهند، متخصصان گفته اند که بهترین ورزش شنا است.
اینها مسائل حاشیه ای است که گاهی اوقات بر متن می چربد. پیش از انقلاب برخی به اشتباه تفاوت هایی میان ورزش ها قائل می شدند و بعضی ورزش ها را طاغوتی معرفی می کردند. من سوارکار هستم و برخی از افراد این ورزش اصیل ایرانی اسلامی را ورزشی طاغوتی معرفی می کردند، اما در اسلام بر یادگیری آن تاکید شده است. من عضو چند فدراسیون از جمله چوگان هستم، آیا زمانی که اسب سواری می کنم مرتکب گناهی شده ام؟
به واسطه سوابق دیپلماتیک و همچنین سوابقی که در عرصه ورزش دارید از جنابعالی به عنوان دیپلمات ورزشکار یاد می شود، آیا در دوران فعالیت خود به عنوان دیپلمات نیز فعالیت ورزشی را به طور جدی انجام می دادید؟
من از دوران نوجوانی تاکنون همواره ورزش کرده ام و در مأموریت های خارج از کشورم، از ورزش در چارچوب دیپلماسی عمومی در راستای منافع ملی کشورم بهره های بسیار برده ام. اواسط دهه۶۰ (سال های۷۰-۶۶) از فعالیت های ورزشی در همان چارچوب دیپلماسی زمانی که در اتیوپی سفیر بودم بهره بردم. با نخست وزیر اتیوپی در باشگاهی که مقامات رده بالای آن کشور عضو بودند، تنیس بازی کردم و در زمین ورزش مذاکراتی در خرید تسلیحات نظامی با ایشان انجام دادم و قراردادهایی هم منعقد شد. معتقدم درچارچوب دیپلماسی عمومی می توان به توسعه روابط کشورها بیشتر کمک کرد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code