| سه شنبه، 11 بهمن 1401
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:
       کد خبر: 196100
نگاه ایران: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز با پدیده «بیکاران شیک» مواجه هستیم؛ افراد بیکاری که حاضر به مهارت آموزی نیستند و از سوی خانواده تامین مالی می شوند
به گزارش ایرنا، «علی ربیعی» روز شنبه در آیین اختتامیه هجدهمین دوره از مسابقات ملی مهارت با انتقاد از شیوه مدرن شدن جامعه گفت: «کج و بد» مدرن شدن سبب شد تا مفهوم استخدام با شغل تغییر کند و مهارت آموزی به حیطه فراموشی سپرده شود.
ربیعی افزود: این روزها استخدام و رسیدن به یک منصب، مفهوم خوشبختی محسوب می شود و دیگر کسی داشتن مهارت را مایه مباهات نمی داند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نیروی انسانی بی مهارت، نمی تواند ارزش افزوده خلق کند در حالی که امروز در تربیت نیورهای تکنسین (کاردان فنی تجربی) مشکل داریم.
وی با انتقاد از اینکه در گذشته توجهی به مهارت آموزی نشده است، افزود: «امروز در جامعه به وفور تئوریسین داریم و مردم در همه زمینه ها از ارز گرفته تا طلاق فلان هنرمند صاحب نظرند اما در حوزه تکنسین، کسی حرفی برای گفتن ندارد».
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با یادآوری اینکه در سال های گذشته نتوانستیم سازمان فنی و حرفه ای را گسترش دهیم، تاکید کرد: اگر بخشی از تولید ناخالص داخلی را صرف تولید تکنسین نکنیم، نمی توانیم به رشد کافی برسیم.
ربیعی در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: در دوره ای که دشمنان روحیه ملی ما را هدف قرار داده اند، باید قدرت ملی را در کشور افزایش دهیم.
وی یادآور شد: مشکلات در همه ادوار بوده و ما هر سال با چالشی روبرو بوده ایم، اما سرنوشت جوانان و آینده کشور مهمترین موضوعی است که ذهن ما را درگیر می کند.
ربیعی افزود: برنامه نداشتن برای دو نسل آینده شاید یکی از اشکالات باشد اما تلاش داریم تا سیاست گذاری های خود را به سمت برنامه ریزی مناسب برای نسل آینده هدایت کنیم.
وی یادآور شد: مشکلات امروزی تنها دغدغه ما نیست بلکه شرایط زندگی برای نسل های آینده در دنیایی پرتلاطم، از مسائل جدی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۲۳ میلیون نفر نیروی کار داریم که می توانند ۵۵ میلیارد ساعت فعالیت داشته باشند؛ اگر بتوانیم انسانهای دارای روحیه و دانش و مهارت مناسب داشته باشیم، شاهد پیشرفت در ابعاد مختلف خواهیم بود.
ربیعی با اشاره به پرداخت وام اشتغال روستایی نیز گفت: با پدیده روستاییان بی مهارت مواجه شده ایم و به دنبال توزیع تسهیلات برای اشتغال در روستاها هستیم.
وی افزود: مهارت به معنای سواد انجام کار است و برای مهارت آموزی باید به سمت مردم برویم و منتظر نمانیم تا آنها برای مهارت آموزی به سمت ما بیایند.
** مشکلات را با کلید مهارت آموزی حل می کنیم 
رئیس سازمان فنی و حرفه ای نیز در این آیین مهارت آموزی را کلید حل مشکلات کشور دانست و افزود: با توسعه مهارت آموزی، راهی جدید را تجربه و به توسعه می رسیم.
«سلیمان پاک سرشت» افزود: کشور به وجود جوانان نخبه ای که بتوانند در بخش مهارت آموزی صاحب عنوان و مدال شوند، نیاز دارد.
وی با هشدار نسبت به فقر مهارتی در کشور، گفت: مهارت آموزی هنر تبدیل دانایی به توانایی است و وظیفه داریم از مدیرانی که می خواهند درد جامعه را با مهارت آموزی حل کنند، حمایت کنیم.
هفته ملی مهارت از ۳۱ تیرماه آغاز شد و امروز به کار خود پایان می دهد.
آیین اختتامیه هجدهمین دوره از مسابقات ملی مهارت امروز(شنبه) در سالن ۱۷ شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور «علی ربیعی» و «سلیمان پاک سرشت» معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای و نیز جمعی از مدیران این سازمان برگزار شد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code