| یکشنبه، 14 آذر 1400
نگاه ایران: نماینده مجلس شورای اسلامی، می گوید قانون منع به کارگیری بازنشستگان جز جانبازان بالای ۵۰ درصد و فرزندان شهدا شامل افراد دیگر نمی شود و معاونان وزرا، مدیران، استانداران و شهردار تهران پس از تایید این قانون باید ظرف مدت زمان ۶۰ روز از سمت خود کنار بروند.
به گزارش رویداد ۲۴، قانون منع به کارگیری بازنشستگان و اصلاح آن، حواشی بسیاری را به همراه داشته است. در حالی که بسیاری از اقشار جامعه از این طرح ابراز خوشحالی و رضایت دارند، به نظر می رسد مدیران سن و سال دار، رضایت چندانی از این قانون نداشته باشند. با اینهمه گویا تبصره ها و استثناءها می تواند خبر خوبی برای منتقدان قانون باشد. بنابراین باید دید این قانون نیز تا چه میزان لازم الاجرا خواهد بود و با عدم رعایت قانون در این خصوص، چه برخوردی صورت می گیرد.
پس از تصویب این قانون، مشمولین طرح باید در مدت زمان ۶۰روز از سمت خود کنار بروند
مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان و آیا قانون در این مورد استثناء هایی را هم در نظر گرفته است یا خیر؟ گفت: زمانی که این مصوبه در شورای نگهبان تایید و در مجلس تبدیل به قانون شود، از زمان اجرایی شدن آن، مشمولان این طرح وظیفه دارند ظرف مدت زمان ۶۰ روز از کار خود خارج شوند. در ماده ۷۱ قانون اساسی معاونان وزرا، استانداران جز استثناها بودند و حتی  جامعه ایثارگران هم این مشمول این طرح نمی شدند و به نوعی استثنا بودند. اما اکنون نه تنها معاونان وزرا و استاندارن مشمول این طرح می شوند، بلکه بخشی از جامعه ایثارگران نیز شامل این طرح می شوند. اکنون فقط جانبازان بالای ۵۰ درصد و فرزندان شهدا مشمول طرح عدم بکارگیری بازنشستگان نمی شوند.
قانون هم ترازی شامل استانداران و شهردار تهران نمی شود
لاهوتی در پاسخ به سوالی که قانون هم ترازی چگونه برای مدیران اعمال می شود، گفت: قانون هم ترازی که در گذشته داشتیم باعث شده بود تا به طور مثال حتی معاون استاندار هم خود را هم تراز عنوان می کرد. اکنون دیگر تحت هیچ شرایطی افراد بازنشسته نمی توانند از طریق قانون هم ترازی مشغول به خدمت شوند و دولت نیز این اجازه را نخواهد داد و تمامی افرادی که شامل این طرح هستند باید ظرف ۶۰ روز از سمت و جایگاه خود کناره گیری کنند.
شهردار تهران باید در مدت زمان ۶۰ روز جابجا شود 
عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه اکنون حدود ۱۷ نفر از استانداران و برخی از معاونان وزرا شامل طرح می شوند، خاطرنشان کرد: شخصا آمار دقیقی ندارم اما فکر می کنم مجلس آمار دقیقی از مشمولین داشته باشد. استانداران و معاونان وزرا نیز شامل این طرح می شوند و بعد از تایید آن در شورای نگهبان، باید ظرف ۶۰ روز از سمت خود کنار بروند. شهردار تهران نیز تا پیش از این شامل هم ترازان می شد اما از این به بعد شامل هم ترازان نمی شود و باید از جایگاه خود جابجا شود. البته فعلا منتظر هستیم تا شورای نگهبان این مصوبه را بررسی کند و اگر ایرادی به آن وارد بود آن را اعلام کنند. اما اگر شورای نگهبان این قانون را تایید کند شهردار تهران نیز شامل این طرح می شود و باید ظرف مدت ۶۰ روز از شهرداری تهران کناره گیری کند، باید این نکته را هم اضافه کنم که در خصوص اجرایی شدن این طرح هیچ گونه لابی و رانتی در کار نخواهد بود و مجلس به شدت با بی قانونی در این رابطه برخورد خواهد کرد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code