| سه شنبه، 25 خرداد 1400
رییس انجمن متخصصان پوست ایران مطرح کرد؛
       کد خبر: 195924
نگاه ایران: رییس انجمن متخصصین پوست ایران با بیان اینکه برخی بیماری های عفونی پوست و سالک در قسمت هایی از کشور درحال افزایش است، تاکید کرد: باید مردم مراقب باشند زیرا این بیماری در خیلی از مواقع در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست.
به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد هنجنی در این باره افزود: پسوریازیس و اگزماهای پوستی نیز به شدت درحال افزایش است و متاسفانه بیشتر افراد با آن آشنا نیستند. همچنین برس یا پیسی، آکنه که روی صورت و کمر بسیار دیده می شود، زگیل که در کودکان می بینیم و بیماری زگیل تناسلی که اخیرا شیوع زیادی داشته است.
وی با اشاره به نداشتن نظام ثبت دقیق در بیماری های پوستی گفت: وقتی می خواهیم در مورد یک بیماری و در خصوص شیوع و بروز آن صحبت کنیم باید یکسری آمار ثبت شده در کشور وجود داشته باشد، دلایل و مشکلاتی که باعث بروز بیماری شده ثبت شود و سپس بگوییم که از چه نوع بیماری در کشور بیشتر داریم و به آن بیماری بیشتر بپردازیم.
هنجنی دلایل برخی بیماری های پوستی را اینگونه بیان کرد: بیماری های عفونی که دلایلش مشخص است؛ بیماری سالک از نیش پشه خاکی به وجود می آید و باید سعی در دفع حشرات کنیم و اگر ضایعه ای شبیه نیش پشه داشتیم و بعد از مدتی بهبود نیافت، باید سریع به پزشک مراجعه شود.  زگیل تناسلی نیز که تحت تاثیر رعایت نکردن مسائل بهداشت فردی و روابط اجتماعی و جنسی حفاظت نشده بوجود می آید، درحال افزایش است؛ افراد باید بیماری را بشناسند، زودتر به پزشک مراجعه کنند و بیشتر روی پیشگیری توجه کنند.
رییس انجمن متخصصین پوست ایران گفت: سرطان پوست یا همان سرطان سلول های پایه ای پوست (بازال سل کارسینوما) یکی از شایع ترین سرطان ها بین تمام ارگان های بدن است و مهم ترین علت بروز آن اشعه مضر آفتاب است. کسانی که در معرض آفتاب شدید قرار می گیرند مانند کشاورزان و افرادی که فعالیت آنان خارج از محیط اداری یا فضای باز است، بیشتر دچار سرطان می شوند و بعضی از مواد شیمیایی و یا اسکارهای قدیمی و همچنین مسائل ژنتیکی نیز از عوامل بروز سرطان پوست است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در فصل تابستان شهروندان باید از پوست خود در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت کنند؛ زیرا نور آفتاب پیامدهایی همچون سرطان و چین و چروک پوست در سنین بالا را به همراه دارد، لذا توصیه می شود شهروندان از ضد آفتاب هایی که شماره محافظتی بیش از ۳۰ و بهتر است ۵۰ به بالا باشد استفاده کرده و از کلاه و عینک آفتابی مناسب نیز استفاده کنند. همچنین توصیه می شود از ساعت ۱۰صبح تا ۱۶ زیر نور آفتاب قرار نگیرند، زیرا در این زمان اوج اشعه مضر آفتاب است و صدمات فراوانی به پوست وارد می کند.
رییس انجمن متخصصین پوست ایران در مورد آرایشگاه هایی که به صورت غیرمجاز خدمات پوست و زیبایی ارائه می دهند هشدار داد و گفت: متاسفانه یکسری تبلیغات در سطح شهر در خصوص انجام فعالیت های زیبایی مانند تزریق ژل، بوتاکس، سولاریوم، لیزر در آرایشگاه ها و منازل به صورت غیر مجاز دیده می شود که خطرات زیادی برای مراجعه کنندگان این مراکز به همراه دارد.
وی تصریح کرد: این مراکز دستگاه ها و موادی که استفاده می کنند معمولا بی کیفیت، کم کیفیت و ارزان است؛ افرادی که در این مراکز کارهای زیبایی انجام می دهند، آموزش ندیده اند. بدین ترتیب مراجعه کنندگان به این مراکز دچار سوختگی، عفونت و عوارض دیگر می شوند. لذا پیشنهاد می شود شهروندان به متخصصین پوست و زیبایی مراجعه کنند تا دچار بیماری ها و مشکلات پوستی نشوند. هر چیزی که ارزان است دلیل نمی شود که با کیفیت باشد. افراد باید مواظب باشند که برای امور زیبایی به کجا مراجعه می کنند.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن متخصصان پوست ایران، وی در ادامه به مشارکت پر شور متخصصان پوست و حضور میهمانان خارجی در هجدهمین کنگره سالانه انجمن متخصصین پوست ایران اشاره کرد و افزود: استادان و پزشکانی از یونان که متخصص زیبایی و تزریق چربی هستند، متخصصانی از فرانسه که بر روی پروبیوتیک و دفاع پوست بدن کار می کنند، متخصصانی از هند که بر روی بیماری های برس فعالیت های پزشکی دارند و دو نفر ایرانی از سوییس که بر روی بیماری های رنگدانه ای کار می کنند و یک پزشک ایرانی از انگلیس که روی بیماری های مربوط به داخلی و پوست فعالیت دارد، در کنگره امسال حضور داشتند.
در کنگره سالانه انجمن متخصصین پوست ایران، چندین میزگرد تخصصی در زمینه بیماری های رایج ایران، بیماری های رنگدانه ای و طب بازساختی در پوست همچنین کارگاه عملی برگزار شد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code