| پنجشنبه، 03 تیر 1400
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان
       کد خبر: 195800
نگاه ایران: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان گفت: باندهای حرفه ای سرقت منازل عموماً از خارج گیلان به این استان وارد می شوند.
به گزارش تسنیم، احمد آقایی اظهار داشت: بر اساس گزارشات و مطالعات انجام شده باندهای حرفه ای سرقت منازل که توسط پلیس شناسایی و دستگیر شده اند عموماً غیربومی بوده و بیشتر از خارج گیلان به این استان وارد می شوند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان عنوان کرد: یکی از اصول حاکم در دادسراها که از دستاوردهای بسیار ارزشمند و مفید مجموعه دستگاه قضایی کشور محسوب می شود وجود یک تناسب اثرگذار و مطلوب بین جرم واقع شده و مجازات است.
آقایی به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی و تعیین مجازات بر اساس خصوصیات فردی و شخصیت مجرم اشاره کرد و افزود: بر اساس این اصول تدوین شده قانونگذار برای فرد خطاکاری که مرتکب یک سرقت ساده و بدون خشونت می شود از ۶ ماه تا ۲ سال حبس را در نظر می گیرد.
وی از سرقت های همراه با اذیت و آزار صاحب مال به عنوان سرقت های توأم با علل مشدده نام برد و تصریح کرد: قانونگذار برای چنین اعمالی واکنش های بسیار شدیدتری نسبت به فرد مجرم از خود نشان می دهد تا تناسب لازم بین بزه ارتکابی و تعیین نوع مجازات برقرار شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان خاطرنشان کرد: در برخی از مواقع فردی به علت فقر و نیاز خود دست به ارتکاب جرم می زند اما در برخی اوقات نیز فرد یا افرادی به سرقت به عنوان یک شغل نگاه کرده و تنها از روی عادت دست به چنین جرایمی می زنند.
آقایی رفتار قانونگذار نسبت به این مجرمان را کاملاً متفاوت دانست و بیان داشت: دستگاه قضایی و قاضی مربوطه برای برقراری عدالت لازمه و جهت پیشگیری از وقوع جرایم بعدی، در لحاظ کردن جرایم و اجرای آن ها به تمام مؤلفه های موجود و وضعیت افراد خاطی توجه می کنند.
وی گیلان را از جمله استان های بسیار امن در حوزه وقوع جرایم خشن اعلام کرد و اظهار داشت: فرهنگ بسیار غنی مردم این خطه موجب شده با وجود عوامل مؤثر و تشدید کننده در وقوع جرایمی مثل سرقت نظیر وجود معضل بیکاری، این استان از جمله مراکز امن در این حوزه شناخته شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان ابراز داشت: به طور کلی استان گیلان در وقوع جرایم سرقت همراه با خشونت و آزار و اذیت صاحب مال وضعیت مناسب تری نسبت به سایر استان ها دارد و به علل فرهنگی اینگونه مسائل کمتر در آن به وقوع می پیوندد.
آقایی اکثر سارقانی را که به استان گیلان وارد می شوند را غیربومی خواند و عنوان کرد: توجه به هشدارهای پلیس، رعایت مسائل و نکات ایمنی در منازل و اعمال نظارت کافی بر روی دارایی ها از جمله مسائلی است که شهروندان جهت جلوگیری از سرقت اموالشان باید به آن توجه کنند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code