| دوشنبه، 14 آذر 1401
نگاه ایران: او می تواند جایی نزدیک شما باشد. مثلاً توی پارک دو تا نیمکت آن طرف تر نشسته باشد و خودش را سرگرم کاری مثل خواندن روزنامه یا تماشای دانه خوردن پرنده ها نشان دهد اما حواسش به شما باشد. می تواند توی یک سواری نزدیک خانه شما منتظر باشد تا از خانه بیرون بیایید و بعد خیلی نامحسوس ماشین را روشن کند و دنبالتان راه بیفتد. می تواند بدون اینکه متوجه شوید از همسایه ها و کسبه محل در موردتان پرس و جو کند. می تواند رقم موجودی حساب بانکی تان را آنجور که خودش راهش را بلد است، دربیاورد و آن را در اختیار طلبکارتان بگذارد یا به او بگوید در فلان جا ملکی دارید که کسی از آن اطلاع ندارد.
رکنا نوشت: البته اگر ریگی به کفش تان نباشد، نباید نگران باشید. این جمله ای است که او می گوید؛ مردی 57 ساله که نسبت به سنش جوانتر می زند و این تنها چیزی است که از توصیف ظاهرش نصیب تان می شود چون دوست دارد مخفی باشد؛ در واقع مخفی بودن لازمه کار اوست. او را در اصطلاح عام می توانیم کارآگاه خصوصی بنامیم، گرچه در همین گزارش خواهید فهمید که چیزی به عنوان کارآگاه خصوصی در ایران وجود ندارد اما عجالتاً اجازه دهید آقای سین را همان کارآگاه خصوصی بدانیم. او را در دفتر یکی از دوستانش ملاقات می کنم تا درباره کارش که ویژه و شاید هیجان انگیز به نظر برسد، گفت و گو کنیم. آقای سین از مراجعانش دستمزد می گیرد تا در مورد اموری که آنها می خواهند، برایشان تحقیق کند. چه اموری؟ بگذارید خودش بگوید.
«واقعیتش این است که بخش زیادی از مراجعات در مورد روابط خانوادگی است. ساده اش این است که طرف می خواهد بداند شوهر یا زنش چه کار می کند. خانم ها بیشتر از آقایان مراجعه می کنند اما تعداد مراجعان مرد هم کم نیست. کسانی که به همسر یا نامزد خودشان شک دارند، گاهی جرأت می کنند و می خواهند اصل ماجرا را بفهمند. اینکه می گویم جرأت، واقعاً به نظرم دل می خواهد دانستن واقعیت چون بعدش باید تصمیم بگیری که چه باید بکنی. به من ربطی ندارد اما به بعضی ها هم می گویم که بی خیال این کار شوند چون می دانم اگر چیزی برای طرف ثابت شود، بعدش دیگر جهنم است، یا جدایی است یا یک زندگی که دیگر درست نمی شود. در مورد خیانت Cheat آقایان البته شدت واکنش کمتر است آن هم به خاطر فرهنگ ماست اما در مورد خانم ها، وضعیت فرق می کند. صادقانه بگویم، وقتی موضوع ناموسی می شود هر اتفاقی ممکن است بیفتد حتی قتل. به خاطر همین معمولاً سعی می کنم چنین پیشنهادی را قبول نکنم. حتی شده که کار را قبول کرده ام و سعی کرده ام قضیه را رفع و رجوع کنم. طرف گفته بود خانمم را تعقیب کن کجا می رود. خانمش به نظرم کمی بازیگوش بود اما نه آنجور که خطا کند. من هم خیلی ماجرا را شدت ندادم و قضیه خوشبختانه حل شد.»
بخش دیگر مراجعات اما در مورد مطالبات است. آقای سین در این مورد نمی تواند بگوید اطلاعات را دقیق از کجا به دست می آورد اما به هرحال او ارتباطاتی دارد که در این کار کمکش می کنند: «طرف یک مبلغی طلبکار است و بدهکار یا اخفای مال کرده یا متواری است. طلبکار اولاً می خواهد بفهمد طرف کجاست و بعد اینکه اموالی دارد یا نه؟ اگر بخواهد از روال قانونی مسأله را پیگیری کند و وکیل هم بگیرد، ممکن است خیلی زمان ببرد. آنقدر طول بکشد که عملاً دیگر به کارش نیاید. برای همین است که می آید سراغ کسی مثل من.
الان تعداد مراجعان مطالبات مالی زیاد شده، زیادتر از مورد قبلی که توضیح دادم. کسانی که مثل من این کار را می کنند قطعاً لینک هایی دارند. بهتان بگویم که این کار قانونی نیست. حتی وکیل هم چنین اختیاراتی ندارد و در چارچوب قانون Law باید کار کند. نمی تواند در حریم خصوصی افراد وارد شود. طرف به کارآگاه خصوصی می گوید برو مستندات جمع کن و ببین واقعیت ماجرا چیست و اگر کارآگاه مستنداتی داشته باشد که محکمه پسند باشد، همان ها را به دادگاه ارائه می کند و لازم هم نیست بگوید به کسی پول داده ام تا اطلاعات برایم جمع کند. می گوید خودم اینها را فهمیده ام و اگر محکمه پسند باشد، دادگاه ممکن است قبول کند.
بعضی ها می گویند برای این کار یعنی جمع آوری مستندات به این شکل مجوز قانونی دارند که من خودم به شما می گویم دروغ است. حتی اگر دیدید کسی کارت چاپ کرده و ادعا می کند مجوز دارد، باور نکنید. آن کسی هم که به من کار می سپارد معمولاً خودش می داند قانونی نیست. اگر طرف مقابل شاکی شود و مستنداتی ارائه دهد که اطلاعاتی که درباره اش به دست آمده، با نقض حریم خصوصی او و غیرقانونی بوده، می تواند از خواهان شکایت کند و او را حتی محکوم کند. به لحاظ قانونی فقط باید از طریق خود ضابطان قانونی این کار را کرد که خب آن هم قوانین دارد و اینجور نیست که هرکاری بکنند و مثلاً کشیک طرف را بکشند. همه چیز طبق قانون باید انجام شود حتی در مورد جلب یکسری قوانین هست، مثلاً شما از طلوع خورشید تا غروب خورشید می توانید طرف را جلب کنید و بعد از غروب دیگر نمی توانید او را جلب کنید. یا مثلاً در ماه رمضان یک ساعت هایی می توانید طرف را جلب کنید. یا اینکه برای جلب 110 همکاری نمی کند چون در حیطه کاری اش نیست و اگر شما با 110 تماس بگیرید و بگویید متهم را پیدا کرده ام و بیایید جلبش کنید، این کار را نمی کند چون در اختیاراتش نیست.»
اینطور که آقای سین می گوید، کسان دیگری هم هستند که کارشان تسهیل امور قضایی به هر شکل ممکن است. او می گوید: «فقط کارآگاه خصوصی نیست که دنبال جمع آوری مستندات و پیش بردن امور قضایی است. خیلی ها هستند که ترجیح می دهند کارشان را به کارچاق کن بسپارند. آنها بعضی وقت ها تقریباً مشابه همین کارها را می کنند، اگر لازم است عکسی می گیرند و آدرسی پیدا می کنند و خلاصه مستندات جمع می کنند. البته فقط این بخش کارشان مشابه کاری است که ما می کنیم. کارچاق کن ها خیلی وقت ها ادعا می کنند که با افرادی در نهادهای دولتی و دستگاه قضایی ارتباط دارند و صاحب نفوذ هستند و می توانند کار خواهان را از مراجعی که خودشان می دانند، انجام دهند یا انجام آن را جلو بیندازند. آنها معمولاً آدم های چرب زبانی هستند و اعتماد مشتری را جلب می کنند. خیلی وقت ها کار را حتی با جعل سند و مشابه آن پیش می برند. در شناسنامه و مدارک هویتی دست می برند، سندسازی می کنند، حکم جلب جعلی درست می کنند و خیلی کارهای دیگر. حتی ممکن است عناوین دولتی و پلیسی را جعل کنند تا به هدفشان برسند و از مراجعانشان هم پول های هنگفتی می گیرند.»
شاید شما هم برایتان جالب باشد بدانید درآمد آقای سین چقدر است؟ او در این باره این طور می گوید: «مبالغی که برای این کارها دریافت می شود متفاوت است و بستگی دارد به کاری که خواهان درخواست می کند. برای کوچکترین موارد خانوادگی حداقل یک میلیون تومان است و مثلاً طرف اگر بگوید من می خواهم مدتی تعقیب شود، حدود سه چهار میلیون می شود. این مبلغ البته برای تهران است. چون ممکن است طرف شهرستان باشد. موارد شهرستان البته بیشتر برای مطالبات مالی است اما موارد خانوادگی هم هست. مثلاً خانواده ای بودند که دخترشان از خانه فرار Escape کرده بود و حدس می زدند کدام شهر رفته باشد و از طرفی هم نمی خواستند پای پلیس Police به قضیه باز شود. برای همین کار را به من سپردند و اتفاقاً دختر را هم پیدا کردم و کار سختی هم نبود. به هرحال اصولاً مردم زمانی سراغ کارآگاه خصوصی و کارچاق کن می روند که بخواهند زودتر به خواسته خود برسند و مسیر قانونی را که طولانی است طی نکنند.»
آقای سین دفتر و دستکی ندارد. کارت هم چاپ نمی کند. پس کسانی که می خواهند چطور پیدایش می کنند؟ خودش می گوید: «ارتباط پیدا کردن با ما رابطه ای است. پرس و جو می کنند بین رفقا و وکلا، کار خیلی سختی هم نیست. بعضی وکیل ها حتی معرفی می کنند. خیلی برای این کار به وکیل مراجعه می کنند و بعضی هایشان حتی اولش تصور می کنند وکیل می تواند چنین خدماتی را برایشان انجام دهد که در واقع این طور نیست. به هرحال معرفی رابطه ای است. کسی این کار را کرده و نتیجه گرفته و به دیگری هم ممکن است پیشنهاد دهد. باید دید چه چیزی مدنظر طرف است. کسی که می خواهد از خیانت همسرش مطلع شود، لزوماً هم نمی خواهد مستندات را به دادگاه ارائه دهد. حتی موردی داشته ام که دختر درخواست داشته پدرش را تعقیب کنم که قطعاً به خاطر چنین چیزی قصد شکایت از پدرش را نداشته ولی به هرحال بعضی ها تمایل دارند از روابط پنهانی افراد خانواده شان مطلع شوند حتی ممکن است طرف هنوز شوهر یا زن شخص هم نباشد. مواردی داشته ام که برای تحقیق پیش از ازدواج بوده که البته تعدادشان زیاد نبوده چون معمولاً این کار را خود خانواده ها انجام می دهند ولی آقایی بود که شک داشت نامزدش قبلاً ازدواج کرده و از من خواست برایش تحقیق کنم که اتفاقاً شکش هم درست بود.»
نهادی به نام کارآگاه خصوصی نداریم
اگر خاطرتان باشد ابتدای گزارش گفتیم بعداً برایتان روشن می کنیم که آیا اصلاً فعالیت کسی با عنوان کارآگاه خصوصی در ایران به لحاظ قانونی رسمیت دارد یا خیر؟ پاسخ این سؤال را بخوانید از زبان کامبیز نوروزی، حقوقدان که در گفت و گو با «ایران» چنین می گوید: «درحال حاضر در نهادهای انتظامی ایران، نهادی به نام کارآگاه خصوصی نداریم. در کشورهایی که در آنها نهاد کارآگاه خصوصی را پذیرفته اند، اختیاراتی به این افراد داده می شود که افراد عادی را در برنمی گیرد. این اختیارات مستلزم وضع قانون است که در ایران چنین قانونی نداریم. در واقع کارآگاه خصوصی فردی است که مشابه پلیس در تحقیقات مربوط به امور کیفری مثل قتل Murder و سرقت Stealing فعالیت می کند و برای این کار نیاز به مجوز قانونی دارد تا مجاز به مداخلات در تحقیقات مربوط به پرونده های کیفری باشد. از آنجایی که در کشور ما چنین نهادی وجود ندارد و قانونی در این باره وضع نشده، در واقع کسی با عنوان کارآگاه خصوصی مجاز به فعالیت نیست و برای آنکه نهادی به نام کارآگاه خصوصی وارد تحقیقات شود، نیازمند این هستیم که قانون، وضع و محدوده اختیارات مشخص شود. حتی وکیل هم اختیارات اندکی دارد و مجاز به هر نوع تحقیقاتی نیست.»
نوروزی در ادامه می گوید: «اما اینکه در نظام پلیسی و قضایی، کارآگاه خصوصی می تواند مفید باشد و اثر مثبتی داشته باشد، بحث مستقل از قانون وقانونگذار را می طلبد و باید به وجوه مختلف اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی آن توجه شود. در مورد اینکه فردی بخواهد در مورد روابط خانوادگی یا مسائل مالی کسی را به عنوان کارآگاه خصوصی استخدام کند، باید بگویم که اینها اصلاً امور کیفری نیستند و در این باره مطلقاً جایی برای حضور کارآگاه خصوصی نیست و اگر کسی این کار را می کند هم اسمش کارگاه خصوصی نیست. در این مورد باید توجه داشت که تفحص در امور خصوصی دیگران، امر مشروعی نیست. حتی پلیس هم اجازه ندارد بدون رضایت فرد یا حکم دادگاه وارد حریم خصوصی کسی شود یا از مسائل مالی فردی اطلاع پیدا کند. حتی اگر پلیس به بانک مراجعه کند و بخواهد حساب مالی کسی را چک کند، بدون مجوز قضایی این اجازه را به او نمی دهند یا اگر به اداره ثبت املاک مراجعه کند، اطلاعاتی راجع به املاک و مستغلات کسی به او نمی دهند مگر اینکه دستور قضایی وجود داشته باشد وگرنه پلیس چنین اختیاراتی ندارد.»
اما آیا مستنداتی که توسط فردی جدا از مراجع قانونی به دست آمده باشد، برای دادگاه قابل قبول است؟ نوروزی در پاسخ به این سؤال می گوید: «به عنوان مثال ممکن است کسی از طریق فردی دیگر مستنداتی راجع به خیانت همسرش به دست آورده باشد ولی اینکه مورد پذیرش دادگاه قرار بگیرد، کاملاً بستگی به موضوع پرونده دارد و نمی شود در این مورد پاسخ قطعی داد. در این قبیل موارد دادگاه به مجموعه ای از قرائن و مدارک توجه می کند. مثلاً صرف اعتیاد به تنهایی دلیل اقناع دادگاه برای حکم عدم سازش نیست بلکه مجموعه ای از دلایل مورد نیاز است. صرف فیلم یا عکس الزاماً به تنهایی مورد قبول دادگاه قرار نمی گیرد. اما به یک نکته باید توجه داشت و آن این است که اصولاً برای حفظ حریم خصوصی اشخاص، اسناد و مدارکی که از طریق غیرقانونی تحصیل شده باشد، مورد قبول نیست.»
اینکه تا حالا کارآگاه خصوصی نداشته ایم البته دلیل نمی شود که هیچ وقت چنین نهادی نداشته باشیم چنانکه اردیبهشت امسال سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی ناجا در گفت و گو با خبرگزاری ها اعلام کرد که پلیس پیگیر است تا از کارآگاهان بازنشسته زبده برای پی جویی پرونده های معوق قدیمی استفاده کند با وجود این نمی توانیم پیش بینی کنیم امسال این اتفاق رخ می دهد یا خیر. سردار مقیمی البته معتقد است که عنوان کارآگاه خصوصی عنوان قشنگی نیست.
او می تواند جایی نزدیک شما باشد، نزدیک مثل سایه. خودش این تشبیه را دوست دارد؛ مثل سایه. نباید هیچ توجهی جلب کند. توی مترو جوری کنارتان بایستد که انگار یکی از مسافران بی شمار هر روزه است که بی توجه به وقایعی که دور و برش اتفاق می افتد، تنها در اندیشه رسیدن به مقصد باشد اما در همان حال هم حواسش شش دانگ به شما باشد که دارید پیام هایتان را چک می کنید. شما به او توجهی ندارید چون هیچ چیز قابل توجهی در ظاهر و رفتار او نمی بینید. او فقط یک مرد معمولی 57 ساله است که شاید جوانتر از سنش به نظر برسد.
نیم نگاه
یک کارآگاه خصوصی: موردی داشته ام که دختر درخواست داشته پدرش را تعقیب کنم که قطعاً به خاطر چنین چیزی قصد شکایت از پدرش را نداشته ولی به هرحال بعضی ها تمایل دارند از روابط پنهانی افراد خانواده شان مطلع شوند. مواردی داشته ام که برای تحقیق پیش از ازدواج بوده که البته تعدادشان زیاد نبوده چون معمولاً این کار را خود خانواده ها انجام می دهند ولی آقایی بود که شک داشت نامزدش قبلاً ازدواج کرده و از من خواست برایش تحقیق کنم که اتفاقاً شکش هم درست بود
کامبیز نوروزی، حقوقدان: درحال حاضر در نهادهای انتظامی ایران، نهادی به نام کارآگاه خصوصی نداریم. در کشورهایی که در آنها نهاد کارآگاه خصوصی را پذیرفته اند، اختیاراتی به این افراد داده می شود که افراد عادی را در برنمی گیرد. این اختیارات مستلزم وضع قانون است که در ایران چنین قانونی نداریم. در واقع کارآگاه خصوصی فردی است که مشابه پلیس در تحقیقات مربوط به امور کیفری مثل قتل و سرقت فعالیت می کند و برای این کار نیاز به مجوز قانونی دارد تا مجاز به مداخلات در تحقیقات مربوط به پرونده های کیفری باشد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code