| جمعه، 26 دی 1399
نگاه ایران: رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: میزان مصرف و نیاز کشور در بحث چای سالانه حدود ۱۱۰ هزار تن است در حالی که میزان تولید چای شمال سال به سال در حال سیر مسیر نزولی خود است.
به گزارش تسنیم، جبار کوچکی نژاد اظهار دا شت: بسیاری از دستگاه های دولتی و اجرایی استان گیلان میل و رغبتی برای جذب اعتبار از ردیف های پنهان و ملی بودجه ندارند به همین خاطر بنا بر گزارش دیوان محاسبات سهم استان در بسیاری از شاخص ها صفر است.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان با تأکید بر این مطلب که دولت در طول برنامه ششم موظف به عملیاتی کردن بودجه است افزود: طبق قانون تا پایان برنامه ششم باید 100 درصد بودجه عملیاتی شود یعنی دستگاه ها برای مردم شفاف سازی کنند که اعتبارات را در کجا و چگونه هزینه کردند.
نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به عقب بودن گیلان از برنامه ششم توسعه عنوان کرد: با یک بررسی اجمالی می بینیم که وضعیت و جایگاه استان گیلان در میزان عملیاتی کردن بودجه بسیار پایین است و این یعنی اینکه مطابق سیاست ها و برنامه تعیین شده حرکت نکرده ایم.
وی لزوم حمایت دولت از محصولات کشاورزی نظیر چای را ضروری خواند و گفت: با وضعیت فعلی تولید محصول چای و آسیب های بسیار زیادی که به آن وارد آمده اگر دولت چتر حمایتی خود را از صنعت چای کشور بردارد این صنعت حتی یک روز نیز قادر به ادامه حیات نخواهد بود.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تولید تنها 20 هزار تن چای در گیلان را مورد اشاره قرار داد و افزود: میزان مصرف و نیاز کشور در بحث چای سالانه حدود 110 هزار تن است در حالی که میزان تولید چای شمال سال به سال در حال سیر مسیر نزولی خود است.
کوچکی نژاد ضعف مدیریتی در صنعت چای کشور را علت بسیاری از این نا به سامانی ها دانست و تصریح کرد: روزی در همین استان های شمالی و گیلان بیش از 60 هزار تن چای تولید می شد اما به علت ضعف مدیریت و برخی علل دیگر این جایگاه با تنزل شدیدی مواجه شد.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان از رونق بازار عرضه پیله ابریشم لنگرود و آستانه اشرفیه بین سال های 40 الی 65 سخن گفت و عنوان کرد: رونق این بازار در این منطقه از شمال کشور زبانزد همگان بود به طوری که حتی شرکت ملی ابریشم کشور را نیز به استان گیلان منتقل کرده بودند.
نماینده مردم رشت در مجلس ضعف و بی برنامه گی را عامل سقوط جایگاه گیلان در صنعت ابریشم اعلام کرد و بیان داشت: تنزل یک شرکت ملی بزرگ به مرکزی تحت عنوان مرکز نوغانداری و تعدیل بسیاری از پرسنل شاغل در آن از ضعف شدید مدیریتی در صنعت ابریشم حکایت دارد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code