| جمعه، 03 بهمن 1399
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:
       کد خبر: 192318
نگاه ایران: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: سالانه ۱۶۰ هزار تن گوشت مرغ در گیلان به شیوه صنعتی و بومی محلی تولید می شود.
به گزارش تسنیم، علیرضا شعبان نژاد اظهار داشت: سالانه بالغ بر 160 هزار تن گوشت مرغ در گیلان توسط واحدهای صنعتی و یا به صورت محلی تولید می شود که 40 درصد آن به خارج استان صادر و مابقی محصول تولیدشده در داخل استان به مصرف می رسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: شرکت های زنجیره ای کاملاً مجهز و پیشرفته گیلان بیش از 75 درصد تولید مرغ استان را بر عهده دارند در حالی که سهم این شرکت های تولیدی و صنعتی در سایر استان های کشور در حدود 25 درصد تخمین زده می شود.
شعبان نژاد ویژگی شرکت های زنجیره ای تولید مرغ را برشمرد و افزود: در این مجموعه های تولیدی و صنعتی تمام مراحل و فرآیند تولید و عرضه مرغ از جوجه ریزی گرفته تا مرحله کشتار و بسته بندی محصول توسط خطوط ویژه متعلق به این شرکت ها انجام می شود.
وی به برخی از فواید این شرکت ها اشاره کرد و ابراز داشت: مدیریت مؤثر در کاهش هزینه در بخش های مختلف تولید تا عرضه محصول به بازار هدف و ظرفیت بالای کشتارگاهی و بسته بندی با دستگاه های مجهز از جمله مزایای وجود شرکت های زنجیره ای تولید گوشت طیور است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تعداد واحدهای مرغداری در گیلان را برشمرد و گفت: به دلیل شرایط بسیار مناسب استان گیلان در حال حاضر چیزی حدود 822 واحد تولیدی مرغداری با ظرفیت حداقل 18 میلیون جوجه ریزی در سطح استان مشغول فعالیت تولیدی هستند.
شعبان نژاد با بیان اینکه 25 درصد زیرساخت های تولید مرغ کشور در گیلان وجود دارد تصریح کرد: شرکت های بزرگ زنجیره ای تولید مرغ گیلان با استفاده از آخرین یافته های علمی دنیا سالانه با 6 تا 6.5 دوره جوجه ریزی بین 22 تا 25 قطعه جوجه در هر مترمربع تولید می کنند.
وی فرآیند جوجه ریزی در کشور را به طور میانگین حدود 40 تا 45 روز اعلام کرد و ابراز داشت: این چرخه تولیدی در گیلان عمدتاً بین 35 تا 40 روز تخمین زده می شود که از این نظر نیز جایگاه و رتبه گیلان نسبت به سایر استان های دیگر کشور بسیار مطلوب و مورد قبول است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجود 85 واحد مادر گوشتی در گیلان خبر داد و افزود: این واحد تولیدی صنعتی سالانه حدود 3 میلیون و 140 هزار قطعه جوجه تولید می کنند به همین علت وضعیت گیلان از لحاظ وجود زیرساخت های تولید مرغ بسیار خوب است.
شعبان نژاد تعداد کشتارگاه های صنعتی گیلان را 8 مجموعه اعلام کرد و اظهار داشت: این مجموعه ها با خط های پیشرفته صنعتی خود در هر ساعت چیزی حدود 32 هزار قطعه مرغ آماده کشتار دارند که فعالیت آن ها از این حیث ظرفیت بسیار خوبی برای استان گیلان محسوب می شود.
وی به رتبه گیلان در حوزه تولید بوقلمون نیز اشاره کرد و بیان داشت: استان گیلان در بخش تولید بوقلمون حرف اول را در کشور می زند به طوری که هم اکنون تمام مراحل مربوط به جوجه کشی آن در گیلان انجام و سپس به سایر استان های دیگر کشور صادر می شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code