| جمعه، 31 شهریور 1402
نگاه ایران: با عبور جام جهانی روسیه از مراحل میانی و مشخص شدن تیم های برتر این جام، اطلاعات کافی برای بررسی تمایزهای این جام در مقایسه با جام های گذشته بدست آمده است.
رکنا نوشت: به گفته کارشناسان، رقابت ها در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با جام های گذشته متفاوت است. در واقع آنچه که در مرحله گروهی این جام به وضوح مشخص شد، رقابت نزدیک تیم های حاضر برای رسیدن به مرحله بعد بود.
۱. بیشترین رقابت در مرحله گروهی
به گفته کارشناسان فیفا، رقابت در مرحله گروهی این جام در مقایسه با جام های گذشته در سطح جدید حس شد، چرا که برخی از تیم های عبوری از مرحله گروهی تنها با اختلاف گل زده به مرحله بعد صعود کردند. حدود ۶۱.۵ درصد از پیروزی های این جام تنها با اختلاف یک گل زده به ثمر رسیده که نزدیک ترین رقابت به این جام در سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی مشاهده شد.
۲. چیره گی مجدد آمریکای جنوبی و اروپا
از آنجایی که هیچ تیمی خارج از اروپا و آمریکای جنوبی تاکنون صاحب جام جهانی نشده اند، در این جام نیز شاهد چیره گی مجدد فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی هستیم.
۳. کمترین تعداد تساوی صفر-صفر از سال ۱۹۵۰
آمارها نشان می دهد که تاکنون تعداد تساوی های صفر- صفر در این جام در طول ۷۰ سال گذشته بی سابقه بوده که این امر نشان دهنده هیجان و انگیزه بیشتر تیم های حاضر برای صعود به مرحله بعد است.
۴. حذف بیشترین تیم های برنده در جام های گذشته
آنچه که رقابت های این جام را بیشتر غیرقابل پیش بینی کرده است، حذف تیم های قهرمان جهان در سال های گذشته در مرحله گروهی و بعد از آن است. مثلا حذف تیم های آلمان و اسپانیا دو قهرمان جام های گذشته شاهدی بر این ادعا است.
۵. بیشترین خطر برای تیم های برتر جهان
آنچه که این جام را در مقایسه با جام های گذشته جذاب تر کرده است، چالش مضاعف تیم های برتر جهان در برابر تیم های پایین دست است، در واقع به دنبال شکست تیم های برتر جهان در مرحله گروهی باور به پیشرفت و موفقیت برای تیم های ضعیف تر مثل روسیه بیشتر شده است.
۶. کاهش تعداد خطاها در مقایسه با جام های گذشته
به گفته کارشناسان، تعداد خطا در مجموع ۳۶ بازی اول مرحله گروهی معادل ۲۴.۵ خطا برای هر بازی ثبت شده که این آمار در مقایسه با جام جهانی ۲۰۱۴ برابر با ۳۰ خطا برای هر بازی بوده است.
۷. بیشترین ضربات پنالتی با تشخیص کمک داور مجازی
تاکنون بیش از ۱۸ پنالتی در این جام توسط کمک داور مجازی ثبت شده که ۱۴.۸ درصد از گل های جام را به خود اختصاص داده است.
۸. عملکرد ضعیف آلمان در مقایسه با جام های گذشته
کارشناسان بر این باورند که تیم ملی آلمان در این جام ضعیف ترین حضورش را در تاریخ رقابت های جام جهانی به ثبت رسانده است.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code