| جمعه، 26 دی 1399
نگاه ایران: زردچوبه علاوه بر این که ادویه ای خوشرنگ و با طعم و عطر تند است، برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها نیز کاربرد دارد.
 آوای سلامت نوشت: زردچوبه بیش از دو هزار سال است که مورد استفاده بشر قرار می گیرد. این ادویه برای درمان آرتروز، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، آرتریت روماتوئید و سندرم آی بی اس نقش موثری دارد. حتی آزمایش های اخیر حاکی از آنند که این ادویه برای بیماران پیش دیابتی نیز بسیار مفید است و از گسترش دیابت نوع دو جلوگیری می کند. در ضمن زردچوبه دارای خاصیت کاهش کلسترول و جلوگیری از چسبندگی پلاک ها است.
زردچوبه دارای خواص متعددی از جمله تمیز کردن کبد و کمک به درمان یرقان است و امروز در بازار دارویی کانادا و آمریکا به صورت کپسول مورد استفاده قرار می گیرد. برای خشک کردن زخم ها و رفع درد آنها می توان گرد خشک زردچوبه را روی آنها ریخت، زردچوبه بادشکن، تصفیه کننده خون، تب بر و انرژی زاست.
از زردچوبه برای درمان کمر درد پشت درد و سینه درد، اسهال و اسهال خونی به صورت دم کرده نیز استفاده می شود.
کورکومین ماده موثر فعال در زردچوبه است که بنا به مطالعات اخیر در سال 2014 منجر به کاهش درد زانو و ورم مفاصل می شود. در واقع زردچوبه مثل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوبروفن عمل می کند. همچنین در سال 2015 مطالعه بر روی موش ها نشان داد که این ادویه در بهبود حافظه بسیار موثر است. بسیاری از فواید سلامتی زردچوبه به احتمال زیاد با تکیه بر خاصیت آنتی اکسیدانی و اثرات ضد التهابی آن است.
شواهد همچنین حاکی از آن است که این ادویه نقش موثری در درمان افسردگی دارد.
با تمام مزایای گفته شده باید اشاره کرد که زیاده روی در مصرف زردچوبه برای قلب مضر است اما اگر با لیمو ترش استفاده شود اثرات مضر آن خنثی می شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code