| دوشنبه، 24 مرداد 1401
نگاه ایران: چندی پیش در خلال مصاحبه ای از زبان یک متخصص طب سنتی که عضو هیات علمی دانشگاه بود شنیدم می گفت آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی طولانی مدت نیست و دلیل آن را به طور علمی این گونه توضیح داد.
به گزارش جام جم، آب در زمان تشنگی شدید با تامین سریع حجم خون می تواند به طور موقت به رفع تشنگی فرد کمک کند، اما اگر بافت های بدن به دلیل تشنگی طولانی مدت خشک و کم آب شده باشد دیگر آب چاره کار نخواهد بود. چون آب بسرعت از کلیه ها دفع شده و به دلیل ماندگاری کوتاه مدت در بدن نمی تواند در تامین رطوبت و آبرسانی عمیق بافتی اثرات مطلوب داشته باشد.
نوشیدنی هایی برای رفع خشکی بدن
نوشیدنی هایی چون شیر کم چرب، آب پرتقال، آب سیب، آب آلبالو و دمنوش ترشمزه آلبالوی خشک نسبت به آب دیرتر از بدن خارج و در تامین و حفظ رطوبت در بافت ها موثر خواهند بود. براساس پژوهش های انجام شده بوییدن خیار و سیب و نفس کشیدن در هوای خنک هم می تواند احساس تشنگی را تعدیل و از کاهش رطوبت های بافتی بکاهد.
متخصصان طب سنتی برای کاهش شدت عطش در روزهای بسیار گرم تابستان نوشیدن شربت سکنجبین و خیار ولرم و مصرف فالوده سیب گلاب همراه با قدری عسل و گلاب و زعفران را بهترین جایگزین آب یخ و چای عنوان کرده اند.
میوه ها و غذاهای خنک کننده مزاج
اغلب میوه ها تا وقتی کال و نرسیده اند مزاج سرد دارند و وقتی رسیده و شیرین می شوند طبع شان رو به گرمی می رود. در میان میوه های این فصل بخصوص گرم مزاجان از خوردن خربزه، دستنبو، خرما و غذاهای پرادویه که طبع بسیار گرمی دارند، اجتناب کنند. همچنین مصرف روزانه غذاهایی با طبع سرد همچون آب دوغ خیار، ماست و خیار، نان و پنیر و هندوانه و سوپ جو به میزان زیادی از کم آب شدن بدن و خشکی بافت ها جلوگیری کرده و سبب رفع التهابات و حرارت بدن می شوند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code