| شنبه، 29 مرداد 1401
نگاه ایران: بانک سرمایه گذاری اروپا»، به عنوان بازوی غیر انتفاعی بلندمدت اتحادیه اروپا، یکی از یال های کلیدی تلاش این اتحادیه برای حفظ روابط تجاری با ایران در مقابل تصمیم واشنگتن برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران است.
به گزارش ایلنا، به نقل از «رویترز»، نمایندگان اروپا روز چهارشنبه مجوز کسب و کار «بانک سرمایه گذاری اروپا EIB » را در ایران تصویب و صادر کردند. این اقدام در راستای حفظ برجام انجام شده است.
بر اساس این گزارش، «بانک سرمایه گذاری اروپا»، به عنوان بازوی غیرانتفاعی بلندمدت اتحادیه اروپا، یکی از یال های کلیدی تلاش این اتحادیه برای حفظ روابط تجاری با ایران در مقابل تصمیم واشنگتن برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران است.
«رویترز» مدعی شد: با این وجود تصمیم نمایندگان اتحادیه اروپا به معنای تعهد این بانک برای کار در ایران نیست. این حرکت توانایی این بانک برای تامین مالی از طریق بازارهای آمریکا را به خطر می اندازد و نتایجی را برای عملیات های آنها در پی خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، پارلمان اروپا قویا حرکت نمایندگان دست راستی را که می خواستند مانع از لغو محدودیت های این بانک در ایران شوند را مسدود کرد. گروه دست راستی «دموکراسی مستقیم و آزادی اروپا» در پارلمان اتحادیه اروپا که شامل «حزب مستقل بریتانیا» نیز بود با ۹۳ رای در مقابل ۵۷۳ رای و ۱۱ رای ممتنع در تلاش خود برای مسدود کردن راه لغو محدودیت های بانک سرمایه گذاری اروپا شکست خورد.
«زیگفرد مورسان» یکی از نماینده های حزب خلق اروپایی گفت: «ما به بانک سرمایه گذاری اروپا ظرفیت سرمایه گذاری در ایران را در صورتی که پروژه های مناسبی برای تامین مالی وجود داشته باشد، اعطا کردیم. توافق هسته ای یک توافق خوب برای امنیت اروپا بوده است.»
به گزارش «رویترز» دولت های عضو اتحادیه اروپا از نظر فنی می توانند طرح کمیسیون را باطل کنند؛ اما انتظار نمی رود که چنین اتفاقی بیفتد چرا که سران کشورهای اتحادیه اروپا علنا از برنامه «بانک سرمایه گذاری اروپا» حمایت کرده اند.
بر اساس این گزارش تحریم ها قرار است، در ماه اگوست علیه ایران به اجرا در بیاید اما برخی کمپانی های اروپایی که در ایران سرمایه گذاری هایی داشتند و با توجه به عملیات های بزرگی که در آمریکا دارند اعلام کرده اند که از ایران خارج خواهند شد.
به گزارش «رویترز» یکی از یال های استراتژی اتحادیه اروپا، «بانک سرمایه گذاری اروپا» است که اهرم ویژه ای برای دفاع از کمپانی های اروپایی در برابر تحریم های ثانویه آمریکا به شمار می رود. طرح کمیسیون که به کشورهای اروپایی دسترسی مستقیم ارسال پول به بانک مرکزی ایران برای جلوگیری از جریمه های آمریکا را اعطا کرده نیز یکی از یال های این استراتژی است.»
به ادعای «رویترز»، شعبه لوکزامبورگ «بانک سرمایه گذاری اروپا» نگران این طرح است. منابع اروپایی به رویترز گفته اند که از تهدیدهای آمریکا برای تحریم ایران می ترسند چرا که بر توانایی تامین مالی پروژه های آنها در آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code