| جمعه، 21 مرداد 1401
نگاه ایران: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که بر اساس قول وزارت نیرو، زمان بندی خاموشی از روز شنبه اطلاع رسانی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، اسدالله قره خانی اظهار کرد: متاسفانه قطعی برق و خاموشی های ایجاد شده اعتراضات زیادی را در کشور ایجاد کرده است. این موضوع صرفا یک خاموشی ساده نیست بلکه آثار و تبعات اقتصادی، روانی و اجتماعی دارد و می تواند اسباب مخاطرات یا خساراتی را فراهم کند مثلا ممکن است فردی در زمان قطعی برق در آسانسور گیر کند یا تراکنش بانکی متوقف شود و باعث ایجاد خسارت شود یا معامله ای فسخ شود و یا مشکلاتی برای پمپ بنزین و چراغ راهنما به وجود بیاید.
وی اضافه کرد: مثلا در خط تولید که مواد اولیه را می ریزند اگر برق قطع شود در صورتی که برق اضطراری نباشد ممکن است مواد اولیه از بین برود و خسارت شدید ایجاد شود و کار کارخانه مختل شود، همچنین به دلیل برق دار شدن چاه ها، کشاورزی ممکن است معطل بماند که البته این امر قابل مدیریت کردن است و نیروگاه ها و خطوط برق کل کشور از طریق دیسپچینگ در تهران قابل رویت و مدیریت است. ضمن اینکه اصل بر این است که سیستم های هوشمند، کنتور و خطوط شبکه توزیع هوشمند به کار برده شود که قطعی برق به صورت فله ای اتفاق نیفتد و پارک ها، معابر، خانه ها و کارخانه ها یک باره برق شان قطع نشود.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه قطعی برق خانگی باید آخرین مرحله باشد، اظهار کرد: اگر سیستم برق هوشمند باشد این موضوع قابل کنترل است، ضمن اینکه این مساله حتما باید به اطلاع مردم برسد. ما در این رابطه قانون داریم، حتی برخی از کارخانجات که تولیدات شان وابسته به تابستان است خسارات سنگینی می بینند که دولت ملزم به پرداخت خسارت به آنهاست گرچه مردم این را طلب نمی کنند و صرفا می خواهند بدانند خاموشی چه وقت اتفاق می افتد.
قره خانی با بیان اینکه طبق قول وزارت نیرو زمان بندی خاموشی ها از روز شنبه اطلاع رسانی خواهد شد، اظهار کرد: به دلیل کاهش نذورات جوی ما 4000 مگاوات برق آبی را نداریم و در کنار آن افزایش مصرف را شاهد هستیم، ضمن اینکه سرمایه گذاری لازم برای تولید نیروگاه ایجاد نشده و دولت در بازپرداخت برق تولیدی به شرکت های خصوصی خلف وعده داشته است. علاوه بر این آهنگ حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر کند شده در حالیکه اگر به سمت انرژی تجدیدپذیر برویم به دلیل آنکه مدت بهره برداری آن کوتاه است در سال آینده این دغدغه را نخواهیم داشت اما متاسفانه وزارت نیرو در این زمینه ضعیف عمل کرده است.
این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد که خاموشی ها تا آخر تابستان مهمان مردم است.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code