به گزارش فارس، جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور امروز در دومین همایش ملی جوانان و قانون گذاری که در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: همه می دانیم یکی از ویژگی های بارز جمهوری اسلامی جوان بودن است.

وی افزود: ویژگی هایی این جمعیت جوان دارد که حتی با کشورهای مجاور هم تفاوت دارد و یکی از آن ویژگی ها این است که جامعه جوان ما جامعه تحصیلکرده ای است.

انصاری با اشاره به گزارش ارائه شده درباره شاخص افراد تحصیلکرده کشور در مقایسه با دنیا در هیأت دولت عنوان کرد: شاخص فراغت از تحصیل در دنیا حدود ۵۰ درصد کسانی است که به دانشگاه می روند یعنی ۵۰ درصد از کسانی که به دانشگاه می روند فقط فارغ التحصیل می شوند و ۵۰ درصد باقی مانده تمایلی به ادامه تحصیل شان نمی بینند و این کار برایشان مفید به نظر نمی رسد.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: ما در دنیا بالاترین نرخ ها را در این دانشگاه ها داریم و در واقع ۷۲ درصد از دانشجویان ما که به دانشگاه می روند فارغ التحصیل می شوند.

وی ادامه داد: خیلی وقت ها اشتغال با مشکلات جدی مواجه است ولی به صورت عرفی جامعه جوان یک جامعه سیاسی محسوب می شود.

انصاری ادامه داد: ضمن اینکه جوانان در سمت مدیریتی خود بسیار تأثیرگذارند متناسب با تأثیرگذاری شان مطالبه هم دارند.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: همچنین در فعالیت های مدنی و اجتماعی جوانان ما حضور بیشتری نسبت به جوامع دیگر دارند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: اساساً از آنجایی که جذب نیرو برای دولت را ما انجام می دهیم غیر از جوانان جذب نمی کنیم بعضاً محدودیت سنی هم مورد اعتراض برخی جوانان ما قرار می گیرد که پا در سن بزرگسالی گذاشته اند.

انصاری افزود: آنچه برای دولت نیرو جذب می کنیم عمدتاً از جامعه جوان است و همواره تلاش داریم هم عدالت استخدامی را رعایت کنیم و هم شایسته گزینی را.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه توقعات زیادی برای ورود به دولت و استخدامی ها وجود دارد، گفت: ما سالانه ۴ هزار نفر را می توانیم استخدام کنیم که ۳ هزار نفر از آنها جذب قوه مجریه و دولت می شوند و هزار نفر هم جذب نیروهای مسلح خواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: زمانی برای ورود به دانشگاه ها آزمون داشتیم ما هم تلاش کردیم تا آزمونی برای استخدامی ها داشته باشیم و طبیعی است که برای هر فرصت شغلی ۲۲ نفر متقاضی وجود دارد و این تعداد زیاد است بنابراین باید بر اساس عدالت و شایسته گزینی آنها انتخاب شوند.

انصاری ادامه داد: برای سطح مدیریتی هم باید بگویم پس از انتخابات شرایط مشاغل مدیریتی برای جوانان را مورد بازبینی قرار دادیم و بر این اساس زمانی که یک فرد تقریباً دو سال در دولت سابقه کار داشته باشد می تواند تصدی مدیریت پایه و میانی را عهده دار شود.

معاون رئیس جمهور همچنین اظهار داشت: مشکلات ما بیشتر مشکلات فرهنگی است و جامعه ما حتی برنمی تابد انتصاب و واگذاری های مسئولیتی را به نیروهای جوان تر بسپاریم.

وی در ادامه گفت: عمدتاً در انتصاب ها برای مدیریت ها بیشتر گرایش به سمت فرد با سن بیشتر است اما ما به تازگی برای تصدی مدیریت از سوی جوانان و زنان تسهیلات لازم را فراهم کردیم.

انصاری با بیان اینکه باید در بُعد فرهنگی جامعه کار شود، گفت: ما دچار یک چالش فرهنگی هستیم و در مواردی هم که مقررات را اصلاح می کنیم مدیران را مجاب کردن کار مشکلی است.

معاون رئیس جمهور در خاتمه اعلام کرد که درصدد هستیم برای تصدی های جدید برای مدیریت جوانان زمینه ای فراهم شود و از این طریق تداوم حرکت اجتماعی برای تغییر صورت گیرد.