| چهارشنبه، 17 آذر 1400

نگاه ایران: خوب است بدانید هندوانه برای برخی افراد مضر است.

به گزارش الودکتر: هندوانه با اینکه میوه ای بی ضرر و مفید به نظر می رسد می تواند برای برخی افراد مضر باشد که در ادامه این افراد با ویژگی های خاصشان را معرفی خواهیم کرد.

فواید و مضرات هندوانه

 هندوانه میوه ای پرآب (حدود ۹۰ درصد این میوه را آب تشکیل می دهد) و سرشار از ویتامین های A، B6 و C و همچنین آنتی اکسیدان ها و آمینواسیدهاست.

تصویر فواید و مضرات هندوانه

این میوه تابستانی همچنین فاقد چربی است و در هر پیمانه فقط ۴۰ کالری دارد. از دیگر خواص هندوانه می توان به مقادیر بالای پتاسیم و لیکوپِن اشاره کرد. لیکوپِن یک ماده مغذی گیاهی است که بویژه در میوه ها و سبزیجات قرمز مانند هندوانه و گوجه یافت می شود.

این ماده مغذی علاوه بر حفظ سلامت قلب و استخوان ها در پیشگیری از سرطان پروستات نیز مؤثر است. هرچه هندوانه رسیده تر و قرمزتر باشد، لیکوپِن بیشتری خواهد داشت. به طورکلی هر دو پیمانه از این میوه حاوی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلی گرم لیکوپِن است. اما با همه این خواص، زیاده روی در خوردن هندوانه می تواند عارضه ساز باشد. این زیاده روی درصورتی که هر روز تکرار شود، می تواند به انباشتگی پتاسیم و لیکوپِن در بدن بینجامد. مصرف بیش از ۳۰ میلی گرم لیکوپِن در روز با علائمی از قبیل تهوع، اسهال، دیرهضمی و نفخ همراه خواهد بود. کسانی نیز که پتاسیم خون شان بالاست، بهتر است بیشتر از یک پیمانه هندوانه در روز مصرف نکنند (هر پیمانه هندوانه کمتر از ۱۴۰ میلی گرم پتاسیم دارد). عوارض پتاسیم بالا در خون عبارت اند از :ضربان نامنظم قلب، سایر مشکلات قلبی عروقی و کاهش کنترل عضلانی. همچنین دیابتی های دقت داشته باشند قند هندوانه به رغم این که از نوع طبیعی است باز هم نسبتا بالاست و باید با احتیاط مصرف شود.

 پاکسازی کلیه و مثانه با هندوانه

برای این که خاصیت مدر بودن هندوانه بیشتر شود، یک هندوانه کوچک را داخل قابلمه گذاشته، مقدار خیلی کمی آب داخل آن بریزید و در آن را محکم ببندید و روی شعله کم بگذارید تا حالت نیمه پخته پیدا کند و پس از خنک شدن، روزانه در چند وعده استفاده کنید. اگر مثانه و کلیه دچار تجمع رسوبات و مواد زائد یا سنگریزه باشد، با این شیوه پاکسازی شده و احتمال تشکیل سنگ کمتر می شود. همراه با غذا هندوانه نخورید معده برای هضم غذا نیاز به حرارت دارد و نباید همراه با غذاهای خشک یا بلافاصله بعد آن از میوه های خنک و آبدار همچون هندوانه، کاهو، خیار و... استفاده شود. این خوردنی ها با کاهش حرارت معده، شخص را دچار اختلال هضم و ترش کردن و نفخ می کند و غذا مدت طولانی تری در معده باقی می ماند و فرد به میزان کمتری از خواص درمانی و تغذیه ای هندوانه نفع خواهد برد. همچنین چون مزاج هندوانه سرد است، مصرف بیش از حد آن همزمان با سردیجات قوی و چیزهای ترش مثل انواع ترشیجات (سرکه) یا ماست و دوغ، عوارضی نظیر نفخ معده و سردی مزاج ایجاد می کند.

مناسب ترین زمان مصرف هندوانه

بهتر است هندوانه در میان وعده ها خورده شود و مصرف این میوه به صورت ناشتا و با شکم خالی یا بلافاصله بعد از ورزش توصیه نمی شود. لازم است بدانید، حرارت معده در زمان هایی که خالی است و فرد ناشتاست تا حدودی زیاد می شود.

ناشتا مصرف کردن چیزهای خیلی خنک باعث سرد و ضعیف و شل شدن عضلات معده شده، ضمن این که آسیب هایی به کبد و طحال وارد می کند و منجر به سردی کبد و اختلال هضم می شود. هندوانه خوب، باید شکننده و ترد باشد و ریشه در داخل بافت خوراکی خود نداشته باشد و اگر به هر رنگ باشد ـ از زرد گرفته تا قرمز ـ باید طعم شیرین داشته باشد.

هندوانه خوری شبانه

مصرفمیوه های با طبع خنک ازجمله هندوانه در فصول گرم جزو بهترین انتخاب ها هستند.

با توجه به این که هندوانه ادرارآور است، مصرف آن در سحر ممکن است با افزایش ادراری که در طول روزهای گرم و طولانی برای شخص ایجاد می کند، باعث از دست دادن آب از بدن و تشنگی شود. بهترین زمان مصرف این میوه در مواقع روزه داری بعد از افطار تا هنگام خواب است، ضمن این که چون هندوانه، رطوبت بدن را بالا می برد، به کاهش غلظت خون کمک می کند و با افزایش نسبی آب در خون، باعث تری و رقیق شدن خون می شود و مصرف آن به افراد مبتلا به غلظت خون بخصوص در ایام روزه داری توصیه می شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code