| چهارشنبه، 10 آذر 1400

نگاه ایران: یک فعال صنعت نوشیدنی گرم می گوید: گل گاو زبان گیاه مسکن و آرام بخشی است اما قیمت آن تا کیلویی ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته است. در صورتی که قیمت واقعی آن باید ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان باشد.

به گزارش نوش آنلاین، یک فعال صنعت چای و دمنوش ها در کشور با انتقاد از سیاست وزارت بهداشت درباره گیاهان دارویی می گوید مشکل نگرشی موجود در این وزارتخانه نسبت طب سنتی و گیاهان دارویی مانع رشد صنعت دمنوش ها است.

احمد دادخواه با بیان اینکه سیاست های غلط روی بازار دمنوش ها تاثیر منفی گذاشته است، گفت: «گل گاو زبان گیاه مسکن و آرام بخشی است اما قیمت آن تا کیلویی ۴۰۰ هزار تومان بالا رفته است. در صورتی که قیمت واقعی آن باید ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان باشد. ریشه این افزایش قیمت عدم حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان است. شما ببینید در حوزه زعفران اقدامات اصلاحی خوبی صورت گرفت و با دیده شدن عملکردها و فعالیت های کشاورزان و تولیدکنندگان و حمایت از آنها و افزایش تولید و کیفیت آن، قیمت این محصول از ۷ تا ۸ میلیون به ۵ تا۶ میلیون کاهش پیدا کرده است.»

این فعال صنعت نوشیدنی گرم در ادامه به بیان انتظاراتش از سایر دستگاه های دولتی پرداخت و گفت: «وزارت جهاد و کشاورزی می تواند بهتر از تولیدکنندگان و کشاورزان در حوزه تولید و عرضه گیاهان دارویی حمایت کند. همه جای ایران امکان کاشت و تولید این گیاهان وجود دارد اما این مزیت عالی گاهی فراموش می شود. وزارت جهاد می تواند با اعطای تسهیلات مناسب به جهانی شدن این صنعت در ایران کمک کند نه اینکه ما مجبور شویم محصول از خارج بیاوریم در ایران بسته بندی کنیم یا حتی محصولات را با بسته بندی از خارج وارد کنیم و از آن طرف زمین ها و مزارع کشت داروی گیاهی در کشور خودمان تعطیل شود.»

دادخواه افزود: «وزارت صنعت، معدن و تجارت هم می تواند با ایجاد آزمایشگاه مناسب و واردات دستگاه های به روز که در کشور موجود نیست به صنعت دمنوش ها و گیان دارویی کشور کمک ویژه ای داشته باشد و آن را تقویت کند.»

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code