| چهارشنبه، 26 مرداد 1401
نگاه ایران: همزمان با حضور معاون اول رئیس جمهور در منطقه آزاد انزلی راه اندازی کریدور چین- قزاقستان- ایران با ورود اولین محموله به بندر کاسپین راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر جهانگیری در حاشیه راه اندازی کریدور چین-قزاقستان با اشاره به اینکه امروز اولین محموله با راه اندازی کریدور چین، قراقستان و ایران وارد منطقه ازاد انزلی شد گفت: جاده ابریشم نشانه ارتباط فرهنگی، تاریخی و تمدنی است که از طریق کشورهای همسایه ایران محقق شده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مسیر جدید بازگشایی می شود و چین، اکتائو، قراقستان و ایران را به هم متصل می کند افزود: این مسیر بسیار مهم است و امیدواریم که ارتباط و همبستگی ما با کشورهای همسایه و خصوصا چین توسعه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: گسترش این ارتباط روابط راهبردی ما با سایر کشورها را توسعه می بخشد.

مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد ایران که برای ساخت موج شکن ها، حوضچه آرامش و پنج پست اسکله و سایر بخش های زیرساختی آن تاکنون هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات منطقه آزاد انزلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه شده که حدود 300 میلیارد تومان آن از سوی بخش خصوصی است.

مجتمع بندری کاسپین که با هدف توسعه صادرات کشور به کشورهای حاشیه دریای خزر و به ویژه روسیه، در مسیر خدمات رسانی به کشتی های تجاری داخلی و خارجی قرار گرفت می تواند نقش موثری در فعال سازی کریدور شمال جنوب ایفا نموده و مسیر تجاری جدید اروم چی، اکتائو، انزلی را که خط ترانزیتی جدیدی میان ایران و چین با طول زمان و هزینه تردد کمتر است، را عملیاتی کند.

ظرفیت حوضچه آرامش مجتمع بندری کاسپین 200 هکتار بوده و پسکرانه آن در حدود 500 هکتار می باشد که عمق آبخور مناسب آن 7.5 متر در فاز اول و 9 متر در فاز دوم خواهد بود و با 22 پست اسکله ای که در فاز نهایی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن کالا را خواهد داشت.

با ورود اولین محموله تجاری از طریق کریدور ترکیبی چین ، قزاقستان، ایران (بندر کاسپین) علاوه بر کوتاه تر شدن مدت زمان سفر هزینه انتقال کالا نیز کاهش می یابد و بندر کاسپین بزرگترین پروژه زیر ساختی مناطق آزاد کشور است که با حضور دکتر روحانی بندر کاسپین در سال 96 به طور رسمی افتتاح شد و از زمستان سال گذشته نیز مرز رسمی آن توسط هیأت محترم دولت به تصویب رسیده و در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته نیز تفاهم نامه همکاری با سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با این بندر منعقد شد تا علاوه بر تکمیل زیرساخت های مادی آن، تمامی الزامات و پروتکل های فعالیت داخلی و بین المللی آن نیز پیگیری و انجام شود.

این در حالی است که در همین راستا تفاهم نامه هایی نیز با مناطق آزاد اکتائو، آستراخان و اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین به امضاء رسید تا رژیم های همکاری بین المللی مجتمع بندری کاسپین نیز تعیین گردد.

ظرفیت های موجود و طرح های زیرساختی که سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت ایفای نقش موثری مجتمع بندری کاسپین در توسعه مناسبات بین المللی کشور در دستور کار دارد، مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی را به مرکز ترانزیتی کشورهای منطقه و کشور چین در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر تبدیل می کند و با توجه به امکان فرآوری و تولید کالا در محدوده پسکرانه آن، کاسپین به یک بندر با استانداردها و شاخص های نسل سوم تبدیل می شود که در نوع خود در بنادر ایران کم نظیر است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code