سه شنبه، 13 خرداد 1399 | 2020 Tuesday 02 ,June  

 رضا قوامی پور کومله

کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه علم و صنعت ایران

بعد از روی کار آمدن دولت دوازدهم با شعار تدبیر و امید، از همان ابتدا یکی از برنامه های اصلی دولت استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان در بخش های مختلف اجرایی و مدیریتی بوده که با انتخاب جوان ترین وزیر بعد از انقلاب در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این هدف به طور جدی دنبال شد. در استان گیلان نیز پس از انتصاب دکتر سالاری به عنوان جوان ترین استاندار کشور، امیدها در دل جوانان این استان برای تحقق اهداف و پیگیری جدی تر مطالباتشان، زنده شد و سطح انتظارات این قشر مولد جامعه را از نمایندگان دولت در استان بالاتر برد.

دکتر سالاری بعنوان عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان گیلان، مدت کوتاهی بعد از ورود به استان با انتصاب مشاور و بخشداران جوان نشان داد عزم دولت برای ایجاد موج جوانگرایی در دستگاه های دولتی جدی است. قطعا این موجی که راه افتاده برای نسل خسته ای که سالها انتظار تجربه و آزمون و خطا را در پست های مهم دولتی در سر می پرواند بسیار انگیزه بخش خواهد بود. نسلی که بخش قابل توجهی از آن تحصیل کرده هستند و غالبا تنها راه رشد و شکوفایی را در آن سوی مرزها میبیند. جوانی که به دنبال این است تا بتواند بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه های خارجی اپلای کند و با جذب اسکولارشیپ ، محیط مناسبی را برای پیشرفت پیدا نماید. اگرچه موج جوانگرایی دولت انگیزه بخش بود اما انتظار این قشر تحصیل کرده جوانگرایی بر اساس شایسته سالاری است و اگر دولت برنامه داشته باشد تا از آمار مهاجرت نخبگان بکاهد، استاندار جوان گیلان نیز میبایست این موج را با این نگرش و دیدگاه مدیریت کند، وگرنه انتصابات سفارشی، همه ی تارها را پنبه خواهد کرد.

در نشست اخیر دکتر سالاری با جوانان که به مناسبت روز جوان برگزار شد و نگارنده ی این یادداشت نیز از مدعوین این گردهمایی بود، خبر خوش بخشنامه ی استانداری برای انتصاب یک معاون و یا مشاور جوان در فرمانداری ها و لزوم حمایت بیشتر از جوانان در سایر دستگاه های دولتی و شهرستان ها، خود نویدبخش روزهای روشنی برای آینده ی این استان است. اما گویا فعلا این تصمیم از حد بخشنامه فراتر نرفته است، خصوصا در شهرستان ها که هنوز فقط شعار حمایت از جوانان را سر می دهند و به اصل جوانگرایی باور ندارند. برای مثال در مراسمی که برای تجلیل از جوانان و ورزشکاران برتر شهرستان لنگرود در غیاب سرکار خانم بخشی سرپرست محترم اداره کل ورزش و جوانان ترتیب داده شده بود و حقیر که بهمراه سایر جوانان نخبه و برتر شهرستان به احترام دعوت بانیان مراسم و با وجود مشغله های فراوان در این گردهمایی حاضر شده بودیم، شاهد بودیم فرماندار محترم شهرستان لنگرود پس از حدود یک ساعت سخنرانی در رابطه با لزوم حمایت از جوانان و آمادگی دولت برای تحقق این هدف، بلافاصله پس از ایراد سخنرانی و تجلیل نمادین از چند جوان نمونه سالن را ترک نمود که با خروج ایشان از سالن، سایر مسئولان عالی رتبه ی شهرستان از قبیل شهردار، اعضای شورا و بخشداران نیز محل برگزاری مراسم را بی اعتنا به سایر جوانان دعوت شده به این مراسم که قرار بود تقدیر شوند، ترک کردند. این اتقاق در حالی رخ داد که چند روز قبل استاندار محترم گیلان حدود 3 ساعت وقت خود را برای شنیدن دغدغه های جوانان استان اختصاص داد و برای همه ی آنها ارزش قائل شد. حال سوال اینجاست که آیا سایر مدیران و مسئولانی که در صحبت هایشان دائما دم از حمایت از جوانان میزنند، واقعا به آن ایمان دارند یا خیر؟!

 نگاه ایران: انتشار اخبار و یادداشت های دریافتی به معنای تائید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می شود.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code