| یکشنبه، 06 آذر 1401

نگاه ایران:  سطح زیرکشت زیتون در کشور ۱۰۵ هزار هکتار است که از این تعداد ۲۰ هزار هکتار به صورت کشت پراکنده در باغ ها، شهر ها و معابر و ۸۵ هزار هکتار آن، به صورت باغ های سامان یافته مشخص شده است.

فرهیختگان نوشت : اگرچه در دهه های اخیر تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و باغداری به مرحله خودکفایی کامل رسیده است و علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش عمده ای از محصولات کشاورزی به خارج از کشور صادر می شود، اما برخی محصولات کشاورزی با وجود شرایط مناسب برای توسعه و افزایش تولید، تنها تامین کننده نیاز داخل است. زیتون و مشتقات آن ازجمله روغن زیتون که به عنوان یکی از محصولات کشاورزی استراتژیک در کشور محسوب می شوند ازجمله این محصولات هستند. در حال حاضر سطح زیرکشت زیتون در کشور ۱۰۵ هزار هکتار است که از این تعداد ۲۰ هزار هکتار به صورت کشت پراکنده در باغ ها، شهر ها و معابر و ۸۵ هزار هکتار آن، به صورت باغ های سامان یافته مشخص شده است و قریب به ۳۵ هزار هکتار این باغ ها در سه استان قزوین، گیلان و زنجان قرار دارند. براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، در سال ۹۶، حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن زیتون از باغ های سراسر کشور استحصال شده است.

آمار ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی همچنین نشان می دهد سرانه مصرف دانه زیتون در کشور حدود ۱۸۵ گرم و ۲.۵ برابر سرانه مصرف زیتون کنسروی در جهان است، اما سرانه مصرف روغن زیتون در سال ۹۶، معادل ۱۳۵ گرم برآورد شده که این میزان در مقایسه با سرانه مصرف دنیا رقم بسیار ناچیزی است؛ چراکه درحال حاضر مصرف سرانه روغن زیتون در برخی کشور های اروپایی تا ۲۸ کیلوگرم نیز برآورد شده است.

در سال ۱۳۷۲ وزارت جهاد کشاورزی طرحی را با عنوان «طرح اصلاح و توسعه باغات زیتون» با هدف تامین بخشی از نیاز روغن خوراکی کشور اجرا کرد. هدف اصلی از این طرح اصلاح باغ های قدیمی و افزایش عملکرد در واحد سطح و نظارت بر تغذیه و نگهداری باغ ها و توسعه باغ های جدید در مناطق مستعد بود تا از این طریق بتوان تولید روغن زیتون درکشور را افزایش داد. براساس این طرح قرار شد در سال پایانی برنامه ششم توسعه تولید روغن زیتون به ۲۶ هزار تن در سال برسد.

شکی نیست که تحقق این طرح و افزایش تولید زیتون در کشور از مهم ترین مطالبات زیتون کاران کشور است. اما لازمه این امر حمایت دولت از بخش کشاورزی به ویژه کاشت و تولید زیتون است. موضوعی که بسیاری از فعالان این صنعت رضایت چندانی از وضعیت موجود ندارند.

رئیس شورای ملی زیتون به نکته قابل توجهی اشاره کرد و گفت: «هیچ کس نمی تواند آمار دقیقی از میزان تولید و مصرف زیتون در کشور ارائه دهد؛ چراکه تاکنون در این حوزه نه تن ها نظرسنجی و آمارگیری دقیق انجام نشده، بلکه هیچ نظارتی هم بر صنعت زیتون کشور وجود ندارد.»

مهدی عباسی معتقد است که نه تن ها در مورد زیتون، بلکه در بیشتر بخش های حوزه کشاورزی آمار های کاذبی وجود دارد که تنها به صورت نسبی و گاهی اغراق آمیز است. به عبارت دیگر هر ارگانی بنا بر عملکرد، مصلحت و منفعت اعضای خود آماری را ارائه می دهد که چندان قابل استناد نیست.

وی ادامه می دهد: «سال گذشته از سوی شورای ملی زیتون پیشنهادی مبنی بر شناسنامه دار کردن فعالان صنعت زیتون اعم از تولیدکنندگان نهال، باغداران و... به وزارت جهاد کشاورزی ارائه شد، اما تاکنون اقدام عملی از سوی این وزارتخانه صورت نگرفته است.»

رئیس شورای ملی زیتون یکی از ضعف های مهم صنعت زیتون در کشور را عدم برندسازی می داند و می گوید: «زیتون ایران، در دنیا با نام زیتون خوش طعم ایرانی شناخته می شود و از نظر طعم و مزه بهترین نوع زیتون است، اما جایگاه این محصول در میان کشور های تولیدکننده زیتون به دلیل نداشتن یک برند مشخص، بسیار نازل است. دولت هم هیچ برنامه ای برای برندسازی زیتون در نظر ندارد. درحالی که با توجه به استراتژیک بودن این محصول و ارتباط مستقیم آن با سلامت جامعه، صنعت زیتون نیازمند برنامه ریزی دقیق و هدف دار است.»

ممنوعیت واردات، افزایش قاچاق

سال گذشته و به دنبال اعلام وزارت جهاد کشاورزی، واردات دانه زیتون به کشور به دلایل مختلفی ممنوع شد. شیوع آفت مگس سفید که به دنبال واردات زیتون به کشور در سال های گذشته موجب واردآمدن خسارت به کشاورزان شده بود، یکی از دلایل مهم ممنوعیت واردات زیتون عنوان شد. این درحالی است که همچنان زیتون های خارجی با برند های مختلف و بسته بندی های متفاوت در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی کشور به چشم می خورند. این موضوع در مناطق آزاد و بازارچه های مرزی نیز بیشتر مشهود است.

به گفته رئیس شورای ملی زیتون سالانه حدود چهار تا پنج هزار تن زیتون به صورت قاچاق از استان های مرزی وارد کشور می شود؛ بنابراین اگر گفته می شود زیتون تولید داخلی، کفاف نیاز داخل را می دهد، دلیل قاچاق این محصول چیست؟ و اگر میزان تولید کشور، تامین کننده نیاز داخل نیست، دلیل ممنوعیت واردات زیتون چه می تواند باشد. اگر گفته می شود واردات زیتون موجب شیوع آفت مگس سفید شده است، آیا امکان نظارت بر زیتون های وارداتی وجود ندارد؟

عباسی معتقد است امروزه باید از شعار دادن پرهیز کرد. دولت باید بداند اگر راه هایی تاکنون پیموده اما، به نتیجه نرسیده است، بنابراین لازم است تغییررویه دهد و به جای شعار دادن، به وعده های خود عمل کند. وی ادامه می دهد: «اگرچه به لحاظ شرایط اقلیمی ظرفیت تولید زیتون در کشور وجود دارد و حتی با افزایش سطح زیرکشت و تولید بیشتر می توان به صادرات این محصول هم فکر کرد، اما بهتر است دولت پیش از هر اقدامی، همین میزان سطح زیرکشت را حمایت کند. وقتی بحران آب در کشور، بزرگ ترین معضل محیط زیست محسوب می شود و باغ های زیتون فعلی را نیز در معرض خطر نابودی قرار داده است، افزایش سطح زیرکشت زیتون چه مفهومی می تواند داشته باشد. هنوز به بن بست نرسیده ایم، اما در صورت عدم اقدام دولت برای حل بحران آب در آینده ای بسیار نزدیک به انتهای بن بست می رسیم و در صورت رسیدن به خط پایان، مدیریت و برنامه ریزی بحران ارزشی ندارد.»

عباسی طرح توسعه باغات زیتون را همانند دیگر طرح های دولتی، یک طرح شتابزده می داند و بر این باور است که در صنعت زیتون بعد از برندسازی باید به فکر کاهش قیمت تمام شده بود، این درحالی است که برداشت زیتون از بسیاری از باغ های کشور همچنان به شیوه سنتی انجام می شود و همین امر قیمت تمام شده محصول نهایی را افزایش می دهد.

ناتوانی تولیدکنندگان در بازار جهانی یک کارآفرین و مدیرعامل یک کارخانه فرآوری زیتون می گوید: «درحال حاضر تولیدات ما تنها مصرف داخلی دارند و به دلیل نداشتن بازار هدف و مشتری مناسب به خارج از کشور صادر نمی شوند و بیشتر بازار های کشور های همسایه به دلیل پایین بودن قیمت تمام شده در اختیار کشور هایی مانند ترکیه است.» به گفته مسعود طاهروردی، اگرچه محصولات تولید شده به دست زیتون کاران کشور کیفیت بسیار مطلوبی دارد، اما به دلیل نداشتن بسته بندی مناسب و قیمت تمام شده بالا، توان رقابت در بازار های جهانی را کم می کند. به طور مثال محصولی مانند زیتون پرورده در هیچ جای دنیا حتی در ایتالیا، اسپانیا و یونان که در تولید زیتون صاحب نام هستند نیز تولید نمی شود، در حالی که زیتون پرورده ایران در دنیا بی رقیب است، اما به خارج از کشور صادر نمی شود.

وی خواهان تحقق وعده های دولت به کشاورزان است و تاکید می کند: «دولت شعار های خود را عملی کند و برای حمایت از تولید برنامه ای جدی پیش گیرد. در شرایطی که قدرت خرید مردم پایین آمده به ویژه در زمینه کالا هایی مانند روغن زیتون که جزء کالا های اساسی سبد خرید مردم نیست، پرداخت هزینه های بالا برای تامین انرژی، مواد اولیه موردنیاز برای بسته بندی و مالیات بر ارزش افزوده کمر تولید را شکسته است.» طاهروردی می افزاید: «درحال حاضر برای افزایش فروش و تحریک مردم برای خرید زیتون و روغن آن، تولیدکنندگان ناچار به فروش محصولات خود با تخفیف و مشوق هایی از این دست هستند، اما باید به این مساله نیز توجه داشته باشیم که صاحبان واحد های تولیدی قادر به تامین هزینه های خود نیستند.»

مشکلاتی که کشاورزان و باغداران کشور با آن دست به گریبانند، بیش از اندازه ای است که در قالب یک گزارش کوتاه بیان شود. عدم حمایت دولت از صنعتگران و کشاورزان نیز به واقع به موضوعی کلیشه ای و تکراری تبدیل شده است با این وجود، این قشر از جامعه همچنان به اقدامی از سوی دولت برای رفع مشکلات شان چشم دوخته اند.

بسیاری از مخالفان طرح توسعه باغات زیتون معتقدند چرا زیتون در مکان هایی کشت شده که تغییرات اقلیمی زیاد است و همین موضوع باعث کاهش بهره وری و تولید بیشتر این محصول می شود. مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح ملی زیتون کشور در توضیح این سوال می گوید: «تغییرات اقلیمی و تفاوت های اکوسیستم تنها مختص به کشت زیتون نیست. انار ساوه نیز دستخوش تغییرات اقلیمی شده و مرکبات مازندران نیز بر اثر تغییرات آب وهوایی آسیب های فراوانی دیده است.»

به گفته احمد مستخدمی قرار است در طرح توسعه باغات زیتون کشور نقاط مستعد با توجه به ظرفیت های موجود در هر منطقه به صورت منطقی شناسایی شوند. نکته قابل توجه در این زمینه شناسایی مکان های مستعد توسعه زیتون با ارقام سازگار و تجاری است. به این معنا که پس از شناسایی مکان های مناسب، نهال هایی کاشته می شود که محصول علاوه بر سازگاری با اقلیم آن منطقه، از نظر تجاری نیز توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی یکی از موانع پیش روی اجرای این طرح ها را کمبود اعتبارات دولتی می داند و می افزاید: «در سنوات اخیر اعتبارات دولت کاهش یافته، بنابراین باید برای اجرای این طرح سنجیده تر اقدام شود. براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است سطح زیرکشت زیتون افزایش یابد، اما نه به هر قیمتی و در هر مکانی.»

برندسازی به شرط افزایش کیفیت

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح زیتون درمورد ضعف برندسازی در صنعت زیتون می گوید: «مهم ترین رکن برندسازی، تولید محصول یکنواخت و یکدست است، بنابراین نخست باید با تغییر رقم ها و گرایش به ارقام پرمحصول و اصلاحاتی که در باغ های زیتون انجام می شود، کیفیت محصولات تولیدی افزایش یابد. از سوی دیگر در حال حاضر باغ های زیتون کشور به دلیل خرده مالکی و کوچک بودن اراضی کشاورزی یا تعدد وراث امکان برندسازی مستقل را ندارند بنابراین در این راستا نقش تشکل ها و اتحادیه ها اهمیت بسیار زیادی دارد.»

مستخدمی موضوع کنترل قاچاق زیتون و روغن زیتون به کشور را خارج از وظایف جهاد کشاورزی می داند و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مسئول کنترل مرز ها و جلوگیری از ورود زیتون قاچاق به کشور عنوان می کند.

حجم تجارت زیتون در دنیا سالانه ۳۰ میلیارد یورو است که بخش اعظم آن در اختیار چهار کشور اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و یونان است. یک سوم از این میزان که حدود ۱۰ میلیارد یورو است، در اختیار کشور اسپانیاست. این کشور سالیان طولانی است که در عرصه تولید و تجارت محصول زیتون و روغن آن فعالیت می کند و با داشتن مقام اول در تولید کنسرو و روغن زیتون جهان، عنوان نامدارترین کشور در تولید و تجارت زیتون را کسب کرده است. قهرمان مصرف زیتون در جهان کشور سوریه با سرانه ۲۷ کیلوگرم است. پس از آن کشور یونان با ۲۴ کیلوگرم، ایتالیا با ۱۴ کیلوگرم و اسپانیا با ۵.۱۲ کیلوگرم در جایگاه بعدی قرار دارند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code