| سه شنبه، 15 آذر 1401
نگاه ایران:  به تازگی برخی از وکلا و مؤسسات حقوقی در ازای دریافت مبلغ 700 هزار تومان، وعده طلاق زودهنگام و بی دردسر را به زوج های گرفتار می دهند. به گزارش فارس، همانگونه که در اسلام، ازدواج امرى مقدس و پسندیده  است و بر ثبات آن تأکید فراوان شده، طلاق امرى ناپسند است که از آن به عنوان مبغوض ترین حلال ها و امرى که خشم خدا را به دنبال دارد، یاد می شود.

با این حال در سال های اخیر واقعه طلاق به یک نوع اپیدمی تبدیل شده که نه تنها در غرب بلکه در جوامع اسلامی هم به محض بروز کوچکترین اختلافی میان زن و شوهر، به عنوان اولین و بهترین راهکار انتخاب می شود، تا جایی که بر اساس اعلام رئیس سازمان ثبت اسناد کشور در شش ماهه سال 96، تعداد 87 هزار و ٣٨٠ واقعه طلاق به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال 95 رشد ٦ درصدی داشته است.

شاید مهمترین عاملى که باعث افزایش میزان طلاق شده، پذیرش اجتماعى روز افزون وقوع طلاق باشد و این پذیرش، در نتیجه کاهش نگرش هاى منفى نسبت به طلاق در کشورهای مختلف بوده است.

حالا در این میان افرادی هم پیدا می شوند که با تبلیغات متنوع و جنجالی خود به این پدیده اجتماعی ناپسند دامن می زنند و در ازای دریافت مبلغ 700 هزار تومان، وعده طلاق زودهنگام و بی دردسر را به زوج های گرفتار می دهند.

مؤسسات حقوقی که در تبلیغات خود در کانال های تلگرامی شرایط طلاق بدون حضور طرفین در دادگاه را اعلام می کنند و حتی راهکارهایی را نشان می دهند که نه به معنای مشاوره برای بازگشت به زندگی بلکه راهی برای تسریع در طلاق است.

با یکی از این مؤسسات حقوقی تماس می گیرم و عنوان می کنم که خواهان جدایی از همسرم هستم،  آقایی که پشت خط صحبت می کند به محض شنیدن درخواستم می گوید: باید با شناسنامه و کارت ملی خودتان و همسرتان به همراه سند ازدواج به دفتر بیایید.

در مورد مدت زمان رسیدن به نتیجه سوال می کنم که می گوید: هزینه را باید حضوراً بگویم اما زمان نهایی بین یک تا دو هفته بیشتر نیست، البته بستگی به این دارد که طلاق شما توافقی باشد یا نه، اگر همسرتان با طلاق موافق باشد باید این موافقت را مکتوب اعلام کند اما در صورتی که موافق طلاق نیست باید به دفتر بیایید تا مفصل تر صحبت کنیم.

بهمن کشاورز ، رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در واکنش به انتشار چنین آگهی هایی گفت: هرچند بنده طی سال های اخیر عملاً پرونده های خانوادگی نداشتم اما از طریق همکارانی که پرونده های خانوادگی را قبول می کنند در جریان نحوه عمل دادگاه های خانواده هستم.

وی افزود: مسأله رجوع به مشاور و داوری و بعداً صدور گواهی عدم امکان سازش حتی در مواردی که طرفین توافق به طلاق داشته باشند، موضوعی جدی است و دادگاه ها به آن اهمیت می دهند، بنابراین آگهی هایی از این قبیل صرف نظر از اینکه از جهت اخلاقی قابل ایراد است و صرف نظر از اینکه اگر آگهی دهندگان عضو کانون های وکلای دادگستری باشند، از نظر انتظامی نیز قابل تعقیب خواهد بود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) تصریح کرد: این آگهی ها از جهت عملی عجیب به نظر می رسد و باید در اینجا دو فرض را متصور شد، یکی اینکه قضیه جنبه کلاهبرداری داشته باشد و دوم اینکه خدای ناکرده کسانی که آگهی داده اند امکانات ویژه ای داشته باشند که تسریع در کار را باعث شود.

کشاورز تأکید کرد: حالت اول بد و قابل انتقاد و فرض دوم فاجعه است و به نظر می رسد مقامات نظارتی باید نسبت به هر دو مورد خیلی سریع و به طور جدی اقدام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که به طور کلی پروسه طلاق چقدر زمان می برد، خاطرنشان کرد: اگر توافق به طلاق نباشد چه بسا این امر سال ها طول بکشد، در مواردی هم که طلاق توافقی باشد گمان نمی کنم کمتر از یک تا دو ماه طول بکشد، چرا که فرآیند مشاوره و داوری باید طی شود.

عیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز هم در واکنش به فعالیت این دسته از وکلا به خبرنگار فارس گفت: این فعالیت ها به هیچ وجه تایید نمی شود و این اقدام تخلف انتظامی است.

وی تأکید کرد: البته فکر می کنم این افراد وکیل نیستند و برخی مؤسساتی هستند که اقدام به چنین تبلیغاتی می کنند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code