| سه شنبه، 15 آذر 1401
نگاه ایران:  معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برخی مطالبات جوانان کشور اظهار کرد: بسیاری از مطالبات جوانان نباید مشکل امروز کشور باشد و ما نمی دانیم که چرا علی رغم پیگیری ها، عده ای اصرار دارند این مشکلات حل نشود.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح شنبه در نشست هم اندیشی روسای مجامع سازمان های مردم نهاد سراسر کشور و جوانان احزاب و تشکل ها، با اشاره به وجود دو نگاه در سطح کشور درباره ی جوانان و قرار گرفتن در سطوح مختلف مدیریتی اظهار کرد: یک نگاه در کشور درباره ی جوانان وجود دارد که بر اساس آن به جوانان به عنوان یک فرصت بسیار استثنایی و مهم برای کشور و توسعه آن نگاه می شود.دیدگاه دیگری نیز وجوددارد که همواره از جوانان حراص دارد و تلاش می کند که جامعه را به نوعی به جوان هراسی تشویق نماید و بگوید که اگر جوانان کنترل و محدود نشوند ممکن است به بسیاری از مسائل آسیب هایی وارد شود.

وی تاکید کرد: ما باید در مقابل دیدگاه جوان هراسی در جامعه با طرح استدلال های قوی این گونه مطرح کنیم که جوانان مهمترین فرصتی هستند که در اختیار کشور قرار دارند و آنها می توانند آینده ایران را تضمین کنند.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه باید بپذیریم فرصت حضور جوانان در جامعه دارای یک سری اقتضاعات است خاطر نشان کرد: یکی از اقتضاعات وجود نسل جوان در جامعه آن است که در آن جامعه نشاط وجود داشته باشد. جامعه ای که در آن جوان ها هستند حتما باید شاد و پر نشاط باشد. و این که دیگران فکر می کنند می توانندبا گرفتن نشاط از جامعه از این فرصت استفاده نمایند در اشتباه هستند.

جهانگیری ادامه داد: وجود فضای آزاد، نقد و امن از دیگر اقتضاعات حضور جوانان در جامعه است.

وی در ادامه به برخی از مطالبات مطرح شده از سوی جوانان در این نشست اشاره کرد و گفت: جلسه  امروز چنانچه اتفاقاتی به همراه نداشته باشد می تواند نمونه خوبی از شنیدن صدای جوانان و وجود فضای نقد برای آنها باشد. جوانان باید در جلسات با مدیران به راحتی هر مطلبی را که دارند به اطلاع مسئولان برسانند و بدانند که شنیده می شوند.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: به تعبیر امام خمینی (ره) این از نعمات الهی است که بتوانیم فرصتی را به وجود آوریم که در آن از فضای نقد استفاده کنند.

وی با تاکید بر این که مهمترین مطالبه جوانان حفظ حرمت آنها است به برخی از مداخلات و سنگ اندازی ها در امور جوانان در جامعه اشاره و  با طرح این پرسش که تاکنون تا چه میزان از این مداخلات توانسته ایم  نتیجه گیری کنیم خاطر نشان کرد: نباید مداخله ای بی جا درزندگی جوانان انجام شود بلکه بایدت کاری کنیم که از ذهن جوانان آینده بهتر از امروز باشد.

جهانگیری گفت: هیچ موضوعی ایران را تهدید نمی کند و هیچ مساله ای در داخل کشور وجود ندارد که قابل حل نباشد تمام  چالش ها و دغدغه های پیش روی ملت در زمینه های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی با این شرط که اعتماد مردم  را نسبت به آینده سرد نکنیم و آینده را در ذهن جوانان تیره و تار جلوه ندهیم قابل حل است. نباید جوانان  از آینده بهراسند بلکه باید مطمئن باشند که آینده ی بهتری پیش روی آنهاست.

جهانگیری با  دعوت از جوانان ، احزاب و تشکل های مختلف برای برگزاری جلسات مشترک درباره ی موضوعات گوناگون و انجام گفت و گوی فیمابین  اظهار کرد: زمانی بود که همه گروههای سیاسی با گرایش های مختلف در احزاب جلساتی مشترک برگزار می کردند گرچه با پیگیری هایی که انجام می دادند . امروز نشد که برای بزرگترها چنین جلساتی برگزار شود اما من هنوز مایوس نشدم و معتقدم که گفت و گوی ملی میان بزرگترها و جریانات سیاسی و همچنین دولتی ها و مسئولان قوای سه گانه و مسئولان کشور راه حل بسیاری از مشکلات است. در گذشته زمانی جوانان این کار را شروع کرده بودند الان نیز آنها باید این کار را ادامه دهند تا تبدیل به الگویی برای  دیگران شود.

وی با اشاره به شرایط بین المللی و برخی اظهارات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران طی روزهای اخیر افزود: طی دو سه روز اخیر تهدیدات زیادی علیه کشور ایران مطرح شد و اظهارات گستاخانه ای در این باره به زبان آورده شد،نفس این که راجع به کشور بزرگی مثل ایران این گونه حرف بزنند نشان بدی از دنیای امروز است. در این شرایط درمقابل چنین حرکت هایی حتما در داخل کشور نیازمند تفاهم باشیم و عده ای باید آغازگر این تفاهم شوند.

وی با اشاره به برخی مطالبات مطرح شده از سوی جوانان در این نشست تصریح کرد: بسیاری از مطالباتی که مطرح شد نباید مشکل امروز کشور باشد و ما نمی دانیم که چرا علی رغم پیگیری ها عده ای اصرار دارند که این مشکلات حل نشوند.

 معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که راه اصلاح راهی دشوار است،  گفت: باید بدانیم که راه اصلاح ، عصبیت، تندخویی، بد اخلاقی و متهم کردن دیگران را نمی خواهد بلکه گاهی نیازمند مقاومت ،استقامت، صبوری است ، با رعایت این اصول اصلاح امور شدنی است. جهانگیری با اشاره به برخی از انتقادات نسبت به عدم حضور جوانان در بدنه مدیریتی کشور و بالا بودن سن اعضای کابینه دولت اظهار کرد: فکر نمی کنم از این که مطرح می شود مدیریت کشور باید جوان شود حتما منظور این است  جوان بودن سی نفری است که دور میز دولت می نشیند باید چهره ای جوان باشند و سالخورده نباشند؛ زیرا مشکل جوانان با جوان شدن افراد دور میز دولت حل می شود. وی ادامه داد: دولت شامل مجموعه ای با بیش از 200 هزار مدیر است این در حالی است که تعداد مدیران دولت ایران به اندازه ی تعداد کارمندان دولت ژاپن است. در این شرایط ما اصرار  داریم قول داده ایم و روی قول خود نیز هستیم که  حتما جوانان با طی کردن سطوح مدیریتی در بدنه مدیریتی کشور قرار بگیرند. همچنین راجع به حضور و مشارکت زنان در بدنه مدیریتی کشور نیز تصویب کرده ایم که آخر برنامه ششم توسعه 30 درصد از مدیریت کشور به زنان واگذار شود. جهانگیری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به طرح مطالباتی از دولت برای تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهوری و اعضای کابینه تصریح کرد: آقای روحانی هفته قبل خیلی با قاطعیت تاکید کردند که سر وعده های خودبا مردم هستند. مطالبات به حق مردم ایران و شرکت کنندگان در انتخابات و همچنین رای دهندگان به آقای روحانی در دستور کار دولت قرار دارد. البته این سخن به معنای آن نیست که در همه امور با موفقیت پیش رفته ایم و من به عنوان عضوی از دولت قبول دارم که نارسایی هایی داریم. اما اگر ضعفی وجود دارد به معنای خلف وعده نیست. و ما قطعا تحقق وعده ها را پیگیری خواهیم کرد. وی همچنین از جوانان خواست که از بیان مطالبات و دغدغه های خود مایوس نشوند و پیگر تحقق وعده های مسئولان باشند. جهانگیری تاکید کرد: جوانان مطمئن باشند که پیگیری های آنها نتیجه خواهد داد و همه نظام و دولت از صدر تا ذیل به دنبال تحقق خواسته های جوانان هستند. معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ارسال لایحه ی احیای سازمان ملی جوانان به مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیش از تشکیل دولت دوازدهم لایحه ی احیا وایجاد سازمان ملی جومانان را به مجلس فرستادیم اما مجلس به  دلایلی تندتر از انتظارات ما در این زمینه عمل کرد. حتی رئیس جمهوری نیز هفته قبل در جلسه مشترک دولت و مجلس به این موضوع اشاره کردند. جهانگیری با بیان اینکه اگر اختیارات درباره ی احیا و ایجاد سازمان ملی جوانان بر  عهده دولت بود حتما تاکنون انجام شده بود  درباره ی تشکیل شورای ملی جوانان در ریاست جمهوری اظهار کرد: در این باره تصمیمی که گرفته بودیم آن بودکه اگر سازمان ملی جوانان به ریاست جمهوری منتقل شود دیگر نیازی به تشکیل شورای ملی جوانان نیست. در حال حاضر ما منتظر نظر مجلس در این باره هستیم. اما چنانچه که مجلس به هر دلیلی انتقال سازمان ملی جومانان به ریاست جمهوری را نپذیرد ما برای پیگیری امور مربوط به جوانان در سطح دولت در قالب شورای ملی جوانان تعهدات خود را انجام خواهیم داد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code