| سه شنبه، 03 خرداد 1401
نگاه ایران:  گسترش زمینه فعالیت ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی،گروه های مختلفی را با گرایش ها و سلیقه های گوناگون به سمت استفاده از این اپلیکیشن ها کشانده است؛ ورزشکاران، هنرمندان، بازیگران و چهره های سرشناس سیاسی و اقتصادی هم از این قافله عقب نمانده و سعی کرده اند با حضور فعال تر در فضای مجازی، خود را با کاربران و هوادارانشان هماهنگ کنند. با فراگیرشدن میزان استفاده از شبکه های اجتماعی، چهره های سیاسی و مسوولان هم که پیش از این تنها کانال ارتباطی شان با مردم، رسانه های رسمی بود، نسبت به حضور در این شبکه ها اقبال بیشتری نشان داده و با ورود به فضای مجازی به قدرت رسانه های غیررسمی اذعان کرده اند. روزانه تعداد بیشتری از چهره های سیاسی با انتشار تصاویر و دیدگاه هایشان به این شبکه ها می پیوندند و در کنار آن به هواداران و یا منتقدانشان این امکان را می دهند که با مراجعه به صفحه های اختصاصی آنها نظراتشان را منتقل کنند و یا با عضویت در این شبکه ها و «فالوکردن» صفحاتشان، روایت این چهره ها از تحولات سیاسی – اجتماعی و احیانا تجربیاتشان را از زندگی روزمره شان بخوانند. صفحه بعضی چهره های معروف و البته محبوب سیاسی در شبکه های مجازی، کنجکاوی خیلی ها را برمی انگیزد که سری به آنجا بزنند و نظرات آنها را ببینند و «لایک» کنند و یا با تصور اینکه توانسته اند نظرشان را به گوش او برسانند چند خطی در صفحه شخصی او بنویسند. اینستاگرام از جمله شبکه های اجتماعی ای است که در ماه های اخیر توانسته محبوبیت زیادی نزد ایرانی ها به دست آورد و تعامل دوسویه ای را میان دارندگان صفحه و مخاطبان آن ایجاد کند. اگر در اینستاگرام جست وجویی کنید با نام مقامات ارشد و مسوولان سیاسی کشورمان صفحه های زیادی را می بینید. البته بیشتر این صفحه ها منتسب به این مقامات سیاسی است و بعضی از آنها هم از سوی دوستان و هوادارانشان به روز می شود. با اینکه انتساب این صفحات به بعضی از این چهره ها قطعی است، ارتباط بعضی دیگر از آنها با این چهره ها نیز تا کنون رد نشده است. در اینستاگرام صفحه ای به نام آیت الله « سیدعلی خامنه ای» ایجاد شده که 515 هزار دنبال کننده (فالوور) دارد و تا کنون دو هزار و 351 پست در این صفحه گذاشته شده است. این صفحه که منتسب به دفتر ایشان است، به انتشار تصاویری از آخرین سخنرانی ها، اظهارنظرها و دیدارهای مقام معظم رهبری اختصاص دارد که انتساب هیچ کدامشان به دفتر رهبری رد نشده است.
 یکی از پست های اخیر این صفحه، رهبری را بر مزار شهید «حسن تهرانی مقدم» در سالگرد شهادت او نشان می دهد که بیش از 40 هزار نفر آن را لایک کرده اند. عکس های کمتردیده شده تاریخی و تصاویری از ملاقات های مردمی و شرکت در مناسبت های مذهبی هم در این صفحه به اشتراک گذاشته شده اند.
یکی از پرطرفدارترین تصاویر منتشره در این صفحه به تصویری از حاج «قاسم سلیمانی» اختصاص دارد. تمجید از «چارلی چاپلین» در صفحه رهبری نیز از جالب توجه ترین پست های این صفحه بوده است. البته اگر جست وجویی در اینستاگرام داشته باشید چندین صفحه فعال دیگر نیز به این نام در اینستاگرام می بینید. «حسن روحانی» ، رییس جمهور کشور نیز صفحه ای در اینستاگرام دارد که 439 هزار فالور دارد و تاکنون 555 پست در این صفحه گذاشته شده است. در این صفحه، 25 هزار نفر تصویری از رییس جمهور را در حال عیادت از بیماران بیمارستان فیاض بخش در روز عاشورا لایک کرده اند. یکی از جنجالی ترین تصاویر منتشرشده در این صفحه، دست خطی از رئیس جمهور دوران اصلاحات برای حسن روحانی است که درگذشت مادر رییس جمهور را به وی تسلیت گفته بود. انتشار این دست خط واکنش های زیادی را به دنبال داشت.
آیت الله « هاشمی رفسنجانی»، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز صفحه ای با 212 هزار فالور در اینستاگرام دارد که 1050 پست با موضوعات مختلف تا کنون در آن گذاشته شده است. این صفحه به انتشار تصاویری از دیدارهای رسمی هاشمی رفسنجانی که عمدتا در دفتر وی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده است پرداخته و همراه آن آخرین مواضع و سخنان وی در این جلسات نیز به تصاویر اضافه شده است. تصویر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به همراه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه را هشت هزار و 163 نفر لایک کرده اند. بازنشر شایعه ای در این صفحه درباره فوت "قاسم افشار" مجری سابق سیما در فاجعه منا- که در روزهای بعد تکذیب شد - نیز واکنش هایی را از سوی کاربران به دنبال داشت. «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی نیز صفحه ای با بیش بیست هزار و 700 فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون 523 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه مهمترین مواضع و تصاویر رسمی از برنامه ها، جلسات مجلس و سخنرانی های رییس مجلس منتشر می شود. تصویر لاریجانی به همراه مقام معظم رهبری در مراسم شام غریبان در حسینیه امام خمینی را 907 نفر لایک کرده اند.
«سیدحسن خمینی» هم صفحه ای با بیش از 170 هزار فالور در اینستاگرام دارد که 439 پست تا کنون در آن ثبت شده است. این صفحه به انتشار تصاویر رسمی از دیدارها، سخنرانی ها و برخی عکس های خانوادگی نوه امام (ره) اختصاص دارد. یکی از عکس های سیدحسن خمینی که او را همراه دختر و دو پسرش نشان می دهد بیش از 14 هزار نفر لایک کرده اند. صفحه ای منتسب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در اینستاگرام 415 هزار فالور دارد که 75 پست در آن ثبت شده است. با اینکه ظریف از وزرای فعال در شبکه های اجتماعی است اما در این صفحه عنوان شده که جوانان طرفدار ظریف آن را اداره می کنند. در این صفحه تصویری از ظریف به همراه موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان مذاکرات وین را 74 هزار نفر لایک کرده اند. «عباس عراقچی»، معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه هم از چهره های فعال در شبکه های اجتماعی است که در اینستاگرام فعال تر ظاهر شده است. او صفحه ای با 148 هزار فالور در اینستاگرام دارد که 128 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه از تصویر نوه تازه متولد شده عراقچی تا عکس نشست ها و دیدارهای رسمی و غیررسمی در جریان مذاکرات هسته ای دیده می شوند. این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در موارد زیادی در جریان این مذاکرات از اینستاگرام برای ارتباط مستقیم با مخاطبانش استفاده کرد. تصویری از عراقچی به همراه مجید تخت روانچی، عضو دیگر تیم مذاکره کننده در جلسه تصویب کلیات برجام در مجلس را بیش از پانزده هزار نفر لایک کرده اند.
«محمدرضا عارف» که شانس اول اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس آینده به شمار می رود هم صفحه ای با 67 هزار فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون 210 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه عکس های عمدتا رسمی مربوط به برنامه ها و دیدارهای عارف به چشم می خورد. تصویر او به همراه مصطفی تاج زاده را سه هزار و 800 نفر لایک کرده اند. انتشار تصویری از عارف به همراه کوچک ترین عروس خانواده اش نیز از پرطرفدارترین تصاویر این صفحه بوده است. «حمید میرزاده»، رییس دانشگاه آزاد نیز صفحه ای با پنج هزار و 900 فالور دارد که 66 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه تصاویری از او، برنامه ها و دیدارهایش منتشر می شود و بعضی از پست های این صفحه نیز نوعی اطلاع رسانی به دانشجویان دانشگاه آزاد است. از جمله اینکه: « حراست ها از دخالت در امور شخصی دانشجویان منع شده اند.» تصویری از فاجعه منا در صفحه میرزاده را 446 نفر لایک کرده اند.
«معصومه ابتکار»، رییس سازمان محیط زیست نیز صفحه ای با 52 هزار فالور دارد که تا کنون 214 پست در آن ثبت شده است. ابتکار در این صفحه در مورد اقداماتش در زمینه محیط زیست اطلاع رسانی می کند اما بعضا عکس های غیررسمی حتی کاریکاتوری از وی نیز در صفحه او دیده می شوند. دو هزار و 700 نفر تصویری از محمدجواد ظریف با متنی درباره برجام را در صفحه ابتکار لایک کرده اند. صفحه اینستاگرام «محمد نهاوندیان»، رییس دفتر رییس جمهور هم 52 هزار فالور دارد و تا کنون 182 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه تصاویری از آخرین برنامه های رییس جمهور هم به چشم می خورد. 2162 نفر تصویری از محمد نهاوندیان در حال سخنرانی در یک هیات مذهبی در سال 89 را لایک کرده اند. «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران هم صفحه ای با 21 هزار فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون 377 پست در آن گذاشته شده است. این صفحه به انتشار تصاویر رسمی از برنامه های آقای شهردار و اطلاع رسانی از درباره آخرین اقدامات وی اختصاص دارد.
1600 نفر تصویری از قالیباف به همراه ظریف با متنی در تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته ای را در این صفحه لایک کرده اند. انتشار متن و تصویری با مضمون وعده شهرداری تهران برای اتمام پروژه مصلی از مهمترین پست های این صفحه بوده است. «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم صفحه ای با 12 هزار فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون 26 پست در آن ثبت شده است. 1900 نفر تصویری از یک فرش نقش برجسته را در صفحه آقای وزیر لایک کرده اند. «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات نیز صفحه ای با 3 هزار و 799 فالور در اینستاگرام دارد که 110 پست تا کنون در آن ثبت شده است. این صفحه به انتشار تصاویری از وزیر در مراسم مختلف اختصاص دارد. 215 نفر تصویری از آقای وزیر در نمایشگاه مطبوعات را لایک کرد ه اند. حجت الاسلام «شهاب مرادی» از جمله روحانیون فعال در اینستاگرام است که صفحه ای با 176 هزار فالور در اینستاگرام دارد و تا کنون 406 پست در آن به ثبت رسیده است. در این صفحه کمتر عکسی از شهاب مرادی دیده می شود و بیشتر تصاویر دیگری مرتبط با مطالبی که عمدتا اعلام مواضع وی درباره مسائل روز است منتشر می شود. او در صفحه اینستاگرام خود اهتمام ویژه ای به تبلیغ برای افزایش جمعیت دارد و تصاویری از اذان گفتنش در گوش نوزادان را نیز در این صفحه منتشر کرده است. عکس یادگاری شهاب مرادی با سه دختربچه چادری را 15 هزار نفر لایک کرده اند. «علی مطهری»، نماینده مردم تهران در مجلس از جمله نمایندگانی است که صفحه ای در اینستاگرام دارد. در این صفحه که 114 هزار فالور دارد و تاکنون 208 پست در آن گذاشته شده، تصاویری از علی مطهری در مراسم سخنرانی، جلسات مجلس و بعضا تصاویری از شهید مطهری به چشم می خورد. 4900 نفر تصویر اخیر او در نمایشگاه مطبوعات را لایک کرده اند.
«مهرداد بذرپاش»، دیگر نماینده مردم تهران در مجلس هم از معدود اصولگرایانی است که به اینستاگرام پیوسته است. صفحه او 16 هزار فالور دارد و تا کنون 102 پست در آن ثبت شده است. در این صفحه کمتر عکسی از بذرپاش دیده می شود و بیشتر تصاویر منتشرشده مرتبط با آخرین مواضع او درباره مسائل روز مثل سخنان رییس جمهور در نمایشگاه مطبوعات است. تصویری از آیت الله بهجت در صفحه بذرپاش را هزار و 560 نفر لایک کرده اند. «مسعود پزشکیان»، نماینده مردم تبریز در مجلس هم صفحه ای با 33 هزار فالور دارد که 464 پست در آن گذاشته شده است. در این صفحه تصاویر رسمی و غیررسمی از این نماینده در جلسات مجلس و بعضا با لباس پزشکی دیده می شود. تصویری از سیدحسن خمینی با متن مصاحبه پزشکیان در مورد احتمال کاندیداتوری نوه امام در انتخابات خبرگان را 1هزار و 700 نفر لایک کرده اند. «کاظم جلالی»، نماینده مردم شاهرود و رییس مرکز پژوهش های مجلس هم صفحه ای با بیش از سه هزار و 200 فالور دارد که 58 پست در آن گذاشته شده است. این صفحه به انتشار تصاویر رسمی از دیدارهای وی اختصاص دارد. 154 نفر عکسی از کاظم جلالی به همراه وزیر امور خارجه با متنی در قدردانی از تلاش های تیم مذاکره کننده را در این صفحه لایک کرده اند.
«کمال الدین پیرموذن»، نماینده اصلاح طلب اردبیل در مجلس هم از نمایندگان فعال در اینستاگرام است. صفحه او بیش از هشت هزارو 600 فالور دارد و 706 پست در آن ثبت شده است. تصاویر این صفحه عمدتا برای اطلاع رسانی درباره اقدامات این نماینده و آخرین مواضع او از جمله اعتراض به برنامه « فیتیله » و شکایت رییس سازمان صدا و سیما از وی است. 686 نفر تصویری از پیرموذن را در کنار محمدجواد ظریف لایک کرده اند. «غلامرضا تاجگردون»، نماینده اصلاح طلب گچساران و رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم صفحه ای با بیش از هشت هزارو 222 فالور در اینستاگرام دارد که تاکنون 204 پست در آن به ثبت رسیده است. صفحه او که عمدتا جنبه اطلاع رسانی درباره اقدامات این نماینده به مردم حوزه انتخابیه وی دارد از زمان انتشار تصویری از اشتیاق چند نماینده «دلواپس» برای انداختن عکس یادگاری با آمانو مورد توجه قرار گرفته و هزار نفر تصویر اخیر این صفحه از نمای هوایی گچساران از داخل هواپیما را لایک کرده اند. «حمید بعیدی نژاد» از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای نیز صفحه ای با بیش از ١٥هزار فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون ٢٣٢ پست در آن گذاشته شده است. هزار و 374 نفر تصویری از "حمید رسایی" در جلسه مجلس که نوشته ای در مخالفت با برجام را در دست دارد در این صفحه لایک کرده اند.
«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور از دیگر مقامات رسمی کشور است که صفحه ای در اینستاگرام دارد. این صفحه ١٢ هزار فالور دارد و ١٣٧ پست تا کنون در آن ثبت شده است. این صفحه به انتشار تصاویر مناسبتی و رسمی وزیر و حضورش در سخنرانی ها و همایش های رسمی اختصاص دارد. ٤٦٩ نفر تصویری از رحمانی فضلی در کنار روحانی را با متن پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت برادر وزیر کشور لایک کرده اند. اطلاع رسانی درباره تخلفات پدیده شاندیز از مهمترین یادداشت های اینستاگرامی وزیر کشور بوده است. «مهدی کوچک زاده» از نمایندگان خاص مجلس هم از جمله فعالان اینستاگرام است. او صفحه ای با ١٥ هزار و ٩٠٠ فالور در اینستاگرام دارد که تا کنون ١٢٩ پست در آن گذاشته شده است. مواضع تند و تیز و پرحاشیه کوچک زاده در صفحه اینستاگرام او نیز به چشم می خورد. هزار و 112 نفر تصویری از فاجعه منا در اینستاگرام کوچک زاده را لایک کرده اند. یکی از جنجالی ترین پست های کوچک زاده به تصویری از نماینده زن هلندی پارلمان اروپا اختصاص داشت که در متن آن از نوع پوشش او انتقاد کرده و پرسیده بود چرا ملاقات با او لغو نشده است. او البته در ادامه به کاربران گفته این سوال را از « علی مطهری» می پرسد. (اشاره به نسبت فامیلی مطهری با علی لاریجانی). همین پست سرآغاز جدال ایسنتاگرامی کوچک زاده و مطهری بود. او در اولین پاسخ خود گفته که " لاریجانی اگر بر روی عفاف حساس نبود داماد ما نمی شد و نباید انتظار داشت در بازگشت به منزل، همشیره او را با لنگه کفش و کفگیر مورد استقبال قرار می داد."
حجت الاسلام «حمید رسایی» نیز از دیگر نمایندگان اصولگرایی است که صفحه ای در اینستاگرام دارد. این صفحه ٦٦هزار فالور دارد و ٤٠٢ پست در آن ثبت شده است. رسایی در صفحه اینستاگرام خود ویدیوهایی از نطق و تذکرات خود در مجلس را نیز منتشر کرده است. سه هزار و 685 نفر تصویری از رسایی در یکی از جلسات مجلس که نوشته ای در مخالفت با برجام را در دست دارد، لایک کرده اند. واکنش اینستاگرامی رسایی به توافق با موضوع «چوپان دروغگو» از مهم ترین پست های این صفحه بوده است. «سیدمحمود نبویان»، دیگر نماینده اصولگرای مجلس هم از دیگر فعالان اینستاگرام است که صفحه ای با بیش از هشت هزار و 300 فالور در اینستاگرام دارد و تا کنون ٥٨ پست در آن ثبت کرده است. در این صفحه تصاویری از مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) با بخشی از بیانات ایشان به همراه آخرین مواضع نبویان به چشم می خورد. ٨٧٦ نفر پستی از نبویان درباره نامه رهبری با موضوع برجام را در این صفحه لایک کرده اند. اگر بخواهید سری به صفحه فعالان و چهره های محبوب و سرشناس سیاسی بزنید فهرست بلندبالایی از این چهره ها می توان یافت که در شبکه های اجتماعی حضور دارند و کم یا زیاد به آنجا مراجعه می کنند و صفحاتشان را به روز نگه می دارند. علاوه بر نگاه کلی به تصاویر به اشتراک گذاشته شده، مطالعه نظرات ثبت شده در این ارتباط دوجانبه میان منتقدان و هواداران این چهره ها هم برای خیلی ها جذابیت های خاص خود را دارد.