| شنبه، 05 آذر 1401
استاندار گیلان در بازدید از باغات چای و باغات فندق رودسر:
       کد خبر: 180095
نگاه ایران:استاندار گیلان با بیان اینکه سطح خسارت ناشی از سرمازدگی باغات چای بسیار زیاد است، ابراز خرسندی نمود که تمامی این اراضی بیمه است و پس از برآوردهای اولیه از سوی کارشناسان این حوزه، صندوق بیمه محصولات کشاورزی نسبت به پرداخت خسارت اقدام می نماید.
 مصطفی سالاری، استاندار گیلان در حاشیه بازدید از باغات چای روستای کویه سفلی شهرستان رودسر و در گفتگویی به مشکل سرما زدگی بوته های چای برخی نقاط استان و خسارت های ناشی از این حادثه اشاره نمود و اظهار داشت: سرمازدگی باغات چای علاوه بر خسارت مالی، موجب کاهش میزان تولید این محصول شده است. وی با بیان اینکه سطح خسارت ناشی از سرمازدگی باغات چای بسیار زیاد است، ابراز خرسندی نمود که تمامی این اراضی با همکاری کشاورزان و صندوق چای، بیمه است و پس از برآورد اولیه از سوی کارشناسان این حوزه، صندوق بیمه محصولات کشاورزی نسبت به جبران خسارت اقدام می کند. سالاری اظهار داشت: چایکاران گیلان در چین اول خود با سوختگی و سرمازدگی مزارع مواجه شدند و این خسارت موجب نگرانی آنها شده اما با وجود بیمه کشاورزی و جبران خسارت های وارد شده در تاریخ مقرر، می توان بستر آرامش این قشر زحمتکش را فراهم نمود. بخشی از خسارت های وارده به درختان فندق جبران می شود

استاندار گیلان همچنین در حاشیه بازدید از خسارات وارده به باغات فندق روستای کشایه از توابع بخش رحیم آباد رودسر در گفتگویی هدف از سفر به این منطقه را اطلاع از وضعیت سرمازدگی درختان فندق، مشاهده ی میزان خسارت ها و شنیدن مشکلات مردمی عنوان کرد و افزود: میزان خسارت های وارده بویژه در مناطق ییلاقی قابل توجه بوده و به صورت تقریبی محصول امسال از بین رفته است.

وی با بیان اینکه در مناطق پایین دست شرایط به نسبت بهتر است اظهار داشت: امیدواریم بخشی از محصولات در مناطق پایین دست باقی بماند و مجدد احیاء شود.

نماینده عالی دولت در گیلان میزان خسارت ها را در ۲ بخش ارزیابی و خاطرنشان کرد: بخشی از خسارت ها مشمول بیمه است که باید در پیگیری پرداختها تسریع شود.

وی گفت: متأسفانه با توجه به اینکه عمده ی مردم این منطقه محصولات را بیمه کشاورزی نکردند، بیش از ۹۰ درصد خسارت ها مشمول بیمه نیستند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه درخصوص افرادی که محصولات آنها مشمول بیمه نیستند باید از طریق حمایت های جانبی و انعکاس موضوع به سازمان مدیریت بحران پیگیری شود افزود: ان شاءالله گزارش هایی که تنظیم شده پس از بررسی دقیق به سازمان مدیریت بحران ارسال می شود تا کمک ها از طریق تسهیلات ارزان قیمت و حمایت هایی از این قبیل انجام گیرد.

وی اظهار داشت: تمام اهتمام خود را به کار می گیریم تا علیرغم ضررهای وارده ی بسیار به محصولات از لطمه های اساسی به زندگی کشاورزان جلوگیری و بخشی از آن جبران شود.

در پی بارش برف هفته ی گذشته در مناطق کوهستانی شهرستان رودسر، درختان فندق با سرمازدگی مواجه گردید که با توجه به اینکه کشاورزان این مناطق از ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی فندق کاری ۲۳۰ هکتار را بیمه کردند ضررهای بسیاری به آنان وارد گردید.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code